در تور گرجستان از تنها مسجد باتومی دیدن کنید

باتومی یکی از شهرهای بندری گرجستان در کنار دریای سیاه است که بیشتر جمعیت آن ارتودکس هستند. با این حال مردمی با ملیت‌ها و ادیان گوناگون در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند. در حال حاضر، مسجد اورتا یا همان مسجد جامع باتومی، تنها محل اجتماع مسلمانان در این شهر توریستی زیبا است.

اگر با تور گرجستان راهی شهر باتومی هستید، فرصت بازدید از این بنای تاریخی را از دست ندهید. قدمت این جاذبه‌های گردشگری باتومی، به سال ۱۸۶۶ میلادی باز می گردد. اما چرا به شما پیشنهاد می‌کنیم که در سفرتان به گرجستان حتما از مسجد تاریخی باتومی دیدن کنید؟

 

 

شاهکار معماری سنتی شرقی و معماری مدرن

 

 

orta7

 

 

سبک معماری این سازه، ترکیبی از معماری سنتی شرقی و معماری مدرن است. همین ویژگی سبب شده است که این بنا به یک شاهکار معماری تاریخی کشور گرجستان تبدیل شود. این سازه که یادگار دوران حکومت عثمانی‌هاست، هر روز میزبان گردشگران ویژه‌ای است که از سراسر جهان برای بازدید از این سازه معماری به این شهر آمده‌اند.

 

 

orta6

 

 

ساختمان این مسجد را خانواده اصلان بیگ که از اقوام مشهور و مسلمان این کشور بودند، ساخته اند. سراسر دیوارهای این مسجد با طرح‌های رنگی اسلیمی پوشیده شده است که آیاتی از قرآن روی آن‌ها نقش بسته است.

نمای مسجد اورتا با رنگ‌های صورتی، سبز و آبی بسیار زیبایی تزئین شده است. دیواره‌های داخلی و بیرونی این سازه با کتیبه‌های قرآنی پوشانده شده است. یک لوستر بزرگ زیبا در میان گنبد این مسجد قرار گرفته است که تابش نور خیره کننده آن به فرش‌های قدیمی مسجد، فضای عرفانی برای عبادت ایجاد کرده است.

 

 

معرفی پارک ملی متیرالا در نزدیکی باتومی؛ گرجستان

 

 

تنها اجتماع مسلمانان در باتومی

 

 

تنها اجتماع مسلمانان در باتومی

 

 

پخش اذان در شهر باتومی ممنوع است، با این حال عده زیادی برای برگزاری نماز در این مسجد حاضر می‌شوند. از یک سو مسجد اورتا یگانه مسجدی است که در شهر باتومی فعالیت می‌کند و از سوی دیگر ظرفیت محدودی دارد، به همین دلیل هم هنگام برگزاری نماز جمعه با استقبال جمع زیادی از نمازگزاران روبه‌رو می‌شود. در مناسبت‌های ویژه اسلامی هم، تعداد مسلمانانی که به مسجد می‌آیند، به خیابان‌های اطراف هم می‌رسد.

همانطور که خواندید، در حال حاضر مسجد جامع اورتا، تنها مسجد فعال در شهر باتومی است. هرچند با نگاهی در تاریخ خواهیم دید که باتومی مساجد دیگری را هم برای عبادت مسلمان‌ها در خود جای داده بود که امروز یا کاربری‌شان تغییر کرده است و یا در طول زمان از بین رفته و فراموش شده‌اند.

در سال‌های دور، مسجد جامع اورتا، در میان دو مسجد واقع شده بود و برای همین هم نام اورتا را به آن داده اند. اورتا به معنی وسط است و از آن‌جایی که مسجد جامع اورتا، در میان دو مسجد قرار گرفته بود، به این نام معروف شده است.

 

 

مسجد جامع در کدام قسمت باتومی است؟

 

 

adjara3

 

 

مسجد باتومی، در منطقه آجارا واقع شده است. منطقه‌ای در حاشیه دریای سیاه که عده زیادی از مسلمان‌های گرجی در آن زندگی می‌کنند. البته این منطقه محل زندگی مردمی از ادیان دیگر نیز هست که با فرهنگ دوستی در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند.

 

 

تجربه سفر هوایی بر فراز باتومی با تله کابین آرگو؛ گرجستان

 

 

حاشیه مسجد را فراموش نکنید

 

 

adjara3

 

 

اگر دوست دارید پس از یک گردش تاریخی و فرهنگی در این مسجد باستانی، یک وعده غذای حلال نوش جان کنید، حتما به رستوران‌هایی که در حاشیه مسجد و در منطقه آجارا قرار گرفته‌اند و غذای حلال ویژه مسلمان‌ها را سرو می‌کنند، سری بزنید.

آجارای باتومی که محل زندگی مردمی با ادیان گوناگون است، جاذبه‌های گردشگری دیگری هم دارد. پس اگر قصد دارید یک تور گردشگری کوچک برای خودتان راه بیاندازید، شانس این را خواهید داشت که علاوه بر تنها مسجد مسلمانان، کلیسای ارتودکس مسیحیان، کنیسه ها و کلیساهای کاتولیک و ارمنی دیدن کنید.

آجارا که مسجد اورتا را در خود جای داده است، علاوه بر آثار باستانی و تاریخی مذهبی،  دارای شمار زیادی از پل های سنگی قوس منحصر به فرد است که قدمت آن ها به قرون وسطی می‌رسد.

مطالب مرتبط