راهنمای گردش در استانبول برای کتاب دوستان

تور استانبول در اصل سفر به شهری تاریخی، زیبا و دیدنی است که گردشگران را مجذوب خیابان‌های سنگفرش شده و کوچه‌های تو در توی خود می‌کند. با چنین اوصافی اصلا هیچ جای تعجب نیست که استانبول با پیشینه تاریخی عمیق و امپرطورانی که به خود دیده پر از کتابخانه‌های تاریخی و کتب قدیمی و نسخ خطی باشد. در کنار این کتابخانه‌ها استانبول از کتاب فروشی‌ها و کتابخانه‌های مدرن تحقیقاتی نیز غافل نشده است. اگر از عاشقان کتاب و کتابخانه هستید می‌توانید در طول سفرتان از برخی از بهترین گزینه‌های شهر دیدن کنید.

 

 

سالت گالاتا

 

 

سالت گالاتا

 

 

هیچ شکی نیست که در مقالات مختلف بارها و بارها اسم این نقطه برجسته از استانبول را شنیده‌اید. سالت هم به لحاظ تاریخی اهمیت فراوانی دارد و هم جایی برای کار کردن کارمندان، و خرید کتاب شناخته می‌شود.
سابقا این ساختمان زیبا در دوره عثمانی خزانه‌داری و بانک مرکزی حکومتی بود ولی حالا این بانک به کتابخانه، کتابفروشی، گالری و همچنین کافی‌شاپ تبدیل شده است.
کسانی که قبلا به این کتابخانه رفته‌اند از سرعت اینترنت بالای آن نیز تعریفات زیادی می‌کنند. شما می‌توانید به کتابفروشی سالت بروید کتابی را انتخاب کرده و روی صندلی بنشینید و همراه نوشیدن قهوه‌ای ترک از نظر بگذرانید. کتابفروشی رابینسون کروزو یکی از مشهورترین کتابفروشی‌های شهر برای خرید عناوین خارجی است.

آدرس: Arap Cami Mahallesi, Bankalar Cd. No:11, 34420 Beyoğlu/İstanbul, Turkey

تلفن: +90 212 334 22 00

 

 

راهنمای جذاب خرید کفش در استانبول

 

 

کتابخانه کاخ موزه ییلدیز

 

 

کتابخانه کاخ موزه ییلدیز

 

 

کتابخانه IRCICA در مرکز تاریخی قصر ییلدیز واقع شده و بیش از ۸۱ هزار عنوان کتاب را در رشته‌های مختلف اما بیشتر دینی و هنر میزبانی می‌کند. شما در این کتابخانه به جز کتاب‌ها می‌توانید نسخ خطی ارزشمند و عکس‌های تاریخی جذابی را مشاهده کرده و در زمان سفر کنید. این کتابخانه سفید و وسیع در محیطی آرام و تاریخی میزبان کتاب دوستان و علاقه‌مندان به تاریخ است.

آدرس: Yıldız Mh., Yıldız Cd. No:62, 34349 Beşiktaş/İstanbul, Turkey

 

 

پاساژ صحاف

 

 

پاساژ صحاف

 

 

یکی از تجاربی که همه کتاب‌خوران باید در استانبول آن را دنبال کنند رفتن به بازار کتاب (Sahaf Çarşısı) است که در آن انواعی از کتاب‌های قدیمی و عتیقه پیدا می‌شود. دو جای عمده شهر که می‌توانید کتاب‌های خطی دوره عثمانی را در آن‌ها پیدا کنید Beyoğlu Sahaf Pasajı و Beyazıt Sahaflar Çarşısı هستند. شما در این دو نقطه هر چیزی مربوط به دوره عثمانی از کتاب گرفته تا پوسترهای قدیمی ترکی را پیدا خواهید کرد.

آدرس: Hüseyinağa Mahallesi, Sahne Sk. No:9, 34435 Beyoğlu/İstanbul, Turkey

 

 

معرفی هتل برای سفر خانم‌ها به استانبول 

 

 

کتابخانه دولتی بیازیت

 

 

کتابخانه دولتی بیازیت

 

 

کتابخانه دولتی بیازیت در سال ۲۰۱۶ توسط معماران تابانلیوغلو بازسازی شد. به این ترتیب با معماری جدید نه فقط کتاب دوستان بلکه معماران و طراحان نیز جایگاه ویژه‌ای پیدا کرد. به عنوان یکی از اولین کتابخانه‌های عمومی که در ترکیه افتتاح شد، تاریخچه این کتابخانه به سال ۱۸۸۴ باز می‌گردد. در حال حاضر این کتابخانه با ساختمان سفید و مدرن و طراحی داخلی سنتی روی سقف و ستون‌ها یکی از بهترین و زیباترین کتابخانه‌های شهر شناخته می‌شود.
بی‌شک دیوارهای سنگی و سقف‌های بلند گنبدی و طاقی‌های پر نقش جوری روی شما تاثیر می‌گذارند که به کل فراموش کند در یک کتابخانه عمومی هستید.

آدرس: 4 Çadırcılar Caddesi, İstanbul, 34126, Turkey

تلفن: +902125223167

 

 

کتابفروشی پاندورا

 

 

کتابفروشی پاندورا

 

 

یکی دیگر از کتابفروشی‌های عالی که در آن شما نه تنها عناوین خارجی را پیدا خواهید کرد، بلکه می‌توانید ترجمه ادبیات کلاسیک ترکی را نیز به انگلیسی پیدا کنید کتابفروشی پاندورا است. توصیه ما اینست که حتما به شعبه پاندورا در بی‌اوغلو بروید که در آن دریف‌های پر باری از انواع کتاب‌ها در زمینه‌های مختلف و همچنین داستان‌های تاریخی و کتا‌ب‌های سیاسی وجود دارد. با دقت در بین قفسه‌ها بگردید و بین ژانرهای محبوب‌تان جستجو کنید. شک نداشته باشید که موارد محبوب زیادی را کشف خواهید کرد.

آدرس: 3 Büyük Parmakkapı Sokak, İstanbul, 34433, Turkey

تلفن: +908502002206

 

 

کتابخانه آتاتورک

 

 

کتابخانه آتاتورک

 

 

کتابخانه آتاتورک از گزینه‌های کم‌تر شناخته شده و نادید گرفته شده استانبول است که در عین حال مهم‌ترین‌شان نیز هست. این کتابخانه در سال ۱۹۳۹ افتتاح شده و با وجود طراحی مدرنیستی آن می‌توان خط و مشی تاریخ را هم در آن دید. به علاوه وجود دیواره‌های تماما شیشه‌ای حین مطالعه و گشت و گذار بین قفسه‌های کتاب به شما دید بی‌نظیری از درختان سرسبز محوطه و نمای شهر را می‌دهد. همچنین در طراحی داخلی این کتابخانه از قفسه‌های چوبی رنگ تیره، میزهای بزرگ و چراغ‌های مدرن سفید استفاده شده است.

آدرس: Gümüşsuyu Mahallesi, Miralay Şefikbey Sk. No:6, 34437 Beyoğlu/İstanbul, Turkey

تلفن: +90 212 249 09 45

مطالب مرتبط