سفر ارزان به تفلیس با استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی

سیستم حمل و نقل عمومی تفلیس تقریبا تمام قسمت‌های شهر را پوشش می‌دهد. پس اگر با تور گرجستان به تفلیس سفر کرده‌اید، بهتر است با این سیستم آشنایی کافی داشته باشید، چراکه گزینه‌های بسیار زیادی برای کاهش هزینه‌های سفرتان خواهید داشت.

شهر تفلیس یک شهر قدیمی است، اما حتی برای رفتن به بافت قدیمی این شهر هم می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. این بخش از شهر تفلیس، جاذبه های گردشگری فراوانی دارد که نمی‌شود به راحتی از آن گذشت؛ پس اگر محل اقامت شما در این شهر، با حاشیه تفلیس یا بافت قدیمی آن فاصله دارد، ناچار به استفاده از سیستم نقلیه عمومی هستید.

 

 

سیستم متروی تفلیس؛ ساده‌ترین و ارزان‌ترین

 

 

metro-tbilisi

 

 

سیستم مترو در تفلیس یکی از ساده‌ترین راه‌های استفاده از حمل و نقل عمومی برای مسافرانی است که با تور تفلیس به این شهر آمده‌اند. این سیستم متروی کارآمد، به سبک شوروی‌ ساخته شده است. این مترو که در سال ۱۹۶۰ تاسیس شده‌است؛ دو خط، ۲۲ ایستگاه و ۲۷٫۱ کیلومتر طول دارد.

برای استفاده از این سیستم حمل و نقل عمومی، ابتدا باید یک کارت اعتباری ساده خریداری کنید و بعد اعتبار آن را شارژ کنید. درست مانند سیستم متروی ایران، در تفلیس هم می‌توانید در همه ایستگاه‌ها کارت خود را شارژ کنید. البته بر خلاف متروی ایران، در تفلیس می‌توانید از یک کارت برای چند نفر استفاده کنید.

 

 

tbilisi-metro-map

 

 

متروی تفلیس کارش را از ساعت شش صبح شروع کرده و تا نیمه شب خدمات می‌دهد. ساعت دقیق پایان یافتن کار مترو به ایستگاه‌های آن بستگی دارد. این مترو دو خط دارد که در سراسر شهر گسترش می‌یابد؛ قطارها هر سه تا پنج دقیقه به ایستگاه‌های مختلف می‌رسند و در بیشتر مواقع نیز به طور کامل پر می‌شوند؛ این یعنی متروهای تفلیس در بیشتر ساعت‌های روز شلوغ و پر رفت و آمد هستند.

 

 

بوتیک هتل شوتا بهترین هتل در منطقه قدیمی تفلیس

 

 

 اتوبوس شهری

 

 

city-bus.

 

 

اگر کارت اعتباری مترو را خریداری کرده باشید، برای استفاده از اتوبوس‌های شهری تفلیس مشکلی نخواهید داشت و دوباره می‌توانید از همان کارت استفاده کنید. سیستم اتوبوس‌رانی تفلیس، حتی از سیستم متروی آن هم گسترده‌تر است، پس اگر برای رسیدن به مقصدتان نمی‌توانید از مترو استفاده کنید، سری هم به نقشه اتوبوس‌رانی این شهر بزنید.

تفلیس دو نوع اتوبوس دارد: اتوبوس‌های کوچکتر که زرد رنگ هستند و اتوبوس‌های بزرگتر آبی رنگ. اتوبوس‌های کوچک زرد رنگ سرعت بیشتری دارند اما به علت قدیمی بودن، مجهز به سیستم تهویه هوا نیستند. اما اتوبوس‌های آبی جدید، هم تهویه مطبوع و هم صندلی‌های راحت‌تری دارند.

 

 

city-bus

 

 

نکته: مهم‌ترین مسیر برای گردشگران، ایستگاه اتوبوس شماره ۳۷ است که شما را به فرودگاه می‌رساند و یا از فرودگاه به مرکز شهر باز می‌گرداند. گفتن ندارد که اتوبوس، بسیار ارزان‌تر از تاکسی است، پس برای کاهش هزینه‌های سفرتان می‌توانید روی آن حساب باز کنید.

 

 

مکان‌هایی برای خوردن لیمونادهای خنک در تابستان‌های تفلیس

 

 

مارشوتکا

 

 

مارشوتکا

 

 

مارشوتکا، معروف‌ترین قسمت حمل و نقل عمومی تفلیس است که تقریبا همه مردم محلی از آن استفاده می‌کنند. مارشوتکای زرد رنگ تفلیس، وسیله نقلیه‌ای درست مانند ون‌های سبز رنگ ایران است. برای پرداخت هزینه مارشوتکا،  می‌توانید از کارت اعتباری مترو و اتوبوس استفاده کنید و یا به صورت نقدی هزینه سفرتان را پرداخت کنید.

اما به خاطر داشته باشید پیش از شروع سفر، مسیر و مقصدتان را با راننده چک کنید، چراکه ممکن است برای فرار از ترافیک یا به دلایل دیگر، مارشوتکاها مسیر خود را تغییر دهند و شما از رسیدن به مقصدتان باز بمانید.

 

 

تاکسی

 

 

تاکسی

 

 

بر خلاف بسیاری از شهرهای توریستی جهان، می‌توان گفت که هزینه استفاده از تاکسی برای کسانی که محدودیت استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی دارند، مقرون به صرفه است.

تفلیس چهار نوع تاکسی دارد: تاکسی‌های ماکسیم، تاکسی تاکسیفی، تاکسی گیگ و تاکسی معروف به گرجستان. بسیاری از این تاکسی‌ها، برای رساندن شما به مقصد از نرخ ثابت و مقرر استفاده می‌کنند اما برخی تاکسی‌ها، ممکن است پول بیشتری از شما بخواهند، پس حتما پیش از آغاز سفر، محل دقیق مقصد و میزان کرایه را با راننده خودرو چک کنید.

 

 

 اتومبیل یا قطار کابلی

 

 

 اتومبیل یا قطار کابلی

 

 

تفلیس چند اتومبیل و قطار کابلی دارد که نه تنها شما را به مقصدتان می‌رسانند بلکه یک فرصت برای بازدید رایگان و گذرا از جاذبه‎های اطراف شهر را برای گردشگران فراهم می‌کنند. مسیر اصلی این قطارهای کابلی از ایستگاه رودخانه پارک ریک تا قلعه ناریکالا است.

برای استفاده از قطار کابلی هم می‌توانید از همان کارت‌های اعتباری مترو و اتوبوس استفاده کنید و با پرداخت هزینه‌ای اندک، نگاهی به جاذبه‌های تفلیس زیبا بیاندازید.

 

 

معرفی بهترین رستورانهای متسختا؛ گرجستان

 

 

پیشنهاد نهایی؛ پیاده روی

 

 

پیشنهاد نهایی؛ پیاده روی

 

 

بدون شک پیاده روی ارزان‌ترین و احتمالا جذاب‌ترین راه برای رسیدن به مقصد است. تفلیس برای کسانی که عاشق پیاده‌روی هستند، یک شهر دیدنی و هیجان انگیز است. بسیاری از خیابان‌های این شهر، پیاده‌روهای مناسبی دارند و شما می‌توانید بدون نگرانی از مزاحمت موتورسیکلت یا دوچرخه در این مسیر، قدم بزنید.

با پیاده روی و قدم زدن در تفلیس می‌توانید گوشه و کنارهای مرموز و کمتر شناخته شده این شهر را هم کشف کنید. در هر جای مسیر هم که خسته شدید، می‌توانید چند دقیقه‌ای در کافه های کوچک و بزرگ محلی استراحت کنید و یا با نشستن در یک بوستان محلی، از دیدن زندگی مردم محلی لذت ببرید.

مطالب مرتبط