به بازدید از پارک‌های طبیعی ملی در گرجستان بروید

گرجستان پر از پارک‌های ملی زیباست که حدودا ۷ درصد از مساحت این کشور را به خود اختصاص داده‌اند. ۷۵ درصد از نواحی تحت حفاظت گرجستان را جنگل‌ها به زیر سلطه خود در آورده‌اند. در حال حاضر، مناطق حفاظت شده در گرجستان شامل مجموعه وسیع و متنوعی از ذخایر طبیعی، مناطق حفاظت شده، بناهای تاریخی و البته پارک‌های ملی هستند. اگر قصد سفر با تور گرجستان را دارید سعی کنید این پارک‌های ملی را در برنامه خود بگنجانید.

 

 

پارک ملی تفلیس

 

 

tbilisi-national-park

 

 

پارک ملی تفلیس در سال ۱۹۷۳ تاسیس شده و به عنوان اولین پارک ملی کشور در این رده شناخته می‌شود. این پارک ملی در دامنه‌های جنوبی کوه‌های قفقاز در امتداد رودخانه مکتواری تا رودخانه لوری در ارتفاع ۶۰۰ تا ۱۷۰۰ متری از سطح دریا گسترش یافته است. این پارک ملی وسیع، زیبا و سرسبز شامل مناطق گولِله، گلدانی، مارتکوپی، گاردابانی و ساگورامو می‌شود. از آنجایی که این پارک جزو اولین مناطق حفاظت شده کشور است از نظر زیرساختی نسبت به بقیه کم توسعه‌یافته‌تر بوده و تنها در سال ۲۰۱۳ به آن مسیر دوچرخه‌سواری اضافه شد. شما در این پارک می‌توانید از سه مسیر مختلف با مناظر و چشم‌اندازهای نفسگیر و زیبا عبور کنید.

آدرس: Tbilisi National Park, Georgia

 

 

پارک ملی متیرالا

 

 

پارک ملی متیرالا

 

 

این پارک که در قسمت غربی آجدارا-امرتی و در نزدیکی دریای سیاه قرار گرفته، ۱۵٫۶۹۸ هکتار زمین زیبا و سرسبز ارائه می‌دهد. ساختمان اداری پارک در چاکوی قرار گرفته در حالی که مرکز بازدید در فاصله ۱۵ کیلومتری آن و در روستای چاکویستاوی قرار دارد. مسیرهای این پارک به خوبی تقسیم‌بندی و مشخص شده که در بین آن‌ها فقط دو مسیر برای پیاده‌روی و صعود در نظر گرفته شده است. اگر بخواهید در این مسیرها راه‌پیمایی کنید حدود یک تا دو روز در راه خواهید بود. شما در این مسیرها می‌توانید پیک‌نیک کنید و یا اردو بزنید زیرا در سراسر پارک جایگاه آتش وجود داشته و اصلا از این بابت مشکلی نخواهید داشت. بهترین زمان برای رفتن به این پارک ملی بهار، تابستان و اوایل پاییز است.

آدرس: Mtirala National Park, Georgia

 

 

شهر سنگی اوپلیستیخه، سفری به عصر برنز؛ گرجستان

 

 

پارک ملی کلختی

 

 

پارک ملی کلختی

 

 

پارک ملی کلکتی واقع در غرب گرجستان شامل دریاچه پالیاستومی و خط ساحلی دریای سیاه می‌شود. این پارک بین دو منطقه تاریخی گرجستان گوری و سامگرلو گسترش یافته و موجبات انجام فعالیت‌های تفریحی و سرگرم‌کننده متعددی را فراهم آورده است. مثلا شما می‌توانید در دریاچه پالیاستومی و یا رودخانه پیچوری  به قایق‌سواری و ماهیگیری بپردازید و یا در اطراف به قدم زدن و گشت و گذار مشغول شوید. مناظر اطراف دیدنی و بسیار سرسبز بوده و حتی موقعیت‌های عکاسی نیز برای طبیعت دوستان خوش ذوق وجود دارد. اگر به این پارک می‌برید حتما با دوربین به تماشای پرواز پرندگان بنشینید.

آدرس: Kolkheti National Park, Georgia

 

 

پارک ملی توشتی

 

 

پارک ملی توشتی

 

 

پارک ملی و ذخیره طبیعی توشتی، واقع در منطقه شهرداری آخمتا دارای ۱۱ مسیر فعال است که به شمال امکان گشت زنی و تفریح در نقاط زیبای تاریخی، فرهنگی و طبیعی منحصر به فرد توشیتی را می‌دهد. شما می‌توانید در این کاوش هیجان‌انگیز از زیبایی‌های طبیعی و انسانی همچون روستاهای میراث جهانی یونسکو و برج‌های دفاعی قرون وسطایی دیدن کنید. معمولا اوج فصل توریستی این پارک وسیع و برجسته از ژوئن تا سپتامبر است. شما می‌توانید بسته به انتظاری که از کاوش خود دارید در یکی از این مسیرها پیش بروید.

آدرس: Tusheti National Park, Georgia

 

 

نکات مفید و مهم برای سفر به گرجستان

 

 

منطقه حفاظت شده لاگودخی

 

 

منطقه حفاظت شده لاگودخی

 

 

این منطقه حفاظت شده جذاب در گرجستان است که از لحاظ تنوع مناظر دیدنی در رده یکی از نقاط برجسته و پرطرفدار دنیا قرار دارد. این منطقه در لاگودخی در بخش شمال شرقی یکی از شیب‌های جنوبی قفقاز واقع شده و شامل حوضه حفاظت شده ذخایر طبیعی لاگودخی و ذخایر مدیریت شده می‌شود که از طریق زیرساخت‌های آموزش و پرورش، و نقاط تفریحی سعی در ایجاد شرایط مطلوب برای برقراری ارتباط با طبیعت دارد. در حال حاضر ۴ مسیر پیاده روی مختلف با مناظر دیدنی نفسگیر در این منطقه وجود دارد که می‌توانید در بینشان به بازدید و کاوش بپردازید. اما مسیر صعود دریاجه صخره سیاه سخت‌ترینشان است.

 

 

منطقه حفاظت شده کینتریشی

 

 

منطقه حفاظت شده کینتریشی

 

 

منطقه آدجارا از بخش‌های زیبای گرجستان است که میزبان نقاط دیدنی و گردشی متعددی‌ست. یکی از این مناطق کینتریشی است که در دره‌ای زیبا از رودخانه کینتریشی و در ارتفاع ۳۰۰ تا ۲۵۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. این منطقه با دو مسیر پیاده‌روی مختلف از بازدیدکنندگان خود میزبانی می‌کند. این مسیرها بین یک تا دو روز بسته به سرعت حرکت شما و میزبان توقف‌ها به طول می‌انجامد. شما می‌توانید در نقاط کمپینگ و افروختن آتش به راحتی اطراق کرده و از طبیعت‌گردی خود لذت ببرید.

آدرس: Kintrishi Protected Areas, Georgia

مطالب مرتبط