معرفی پارک ملی متیرالا در نزدیکی باتومی؛ گرجستان

گرجستان از جمله کشورهایی است که به خاطر داشتن منابع طبیعی زیاد معروف بوده و تنوع زیست محیطی چشم‌گیری دارد. کوه‌های قفقاز، دشت‌های بزرگ و سرسبز، دریا و جنگل‌های پر پشت تنها بخشی از این زیبایی‌های طبیعی هستند. شهر باتومی، به خاطر سواحل زیبایش یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در تور گرجستان است، اما برای کسانی که چندین بار به این شهر سفر می‌کنند.
فرصت‌هایی در اطراف این شهر نهفته که هر کدامشان می‌توانند سفری متفاوت را برایشان رقم بزند. از جمله این تفریحات، رفتن به پارک ملی متیرالا است. مکانی بسیار زیبا با دیدنی‌های متعدد که از باتومی خیلی دور نیست.

 

 

چطور به متیرالا برویم؟

 

 

چطور به متیرالا برویم؟

 

 

فاصله‌ی بین این پارک ملی تا باتومی تنها ۲۸ کیلومتر و در حدود یک ساعت است. سه راه برای رفتن به آنجا وجود خواهد داشت:

تاکسی: شما از باتومی می‌توانید تاکسی‌های شهری را برای رفتن به متیرالا کرایه کنید. مسیر برایتان حدود یک ساعت به طول می‌انجامد و هزینه‌ی آن ۱۰ تا ۱۲ دلار خواهد بود.

مینی‌بوس: امکان استفاده از مینی‌بوس یا ون را نیز خواهید داشت اما برای اینکار باید تعداد نفرات بیشتری باشید چون هزینه‌ی کل مینی‌بوس که حدود ۲۰ تا ۲۵ دلار خواهد بود، از شما اخذ می‌شود. مسیر نیز حدود ۳ ساعت با این روش طول خواهد کشید.

ماشین کرایه‌ای: برای آنان که گواهینامه بین‌المللی دارند، به طور کلی کرایه ماشین در گرجستان ارزان تمام خواهد شد. مخصوصا برای کسانی که سفرهای بیرون شهری زیادی بخواهند بروند. با توجه به اینکه متیرالا مسیر سختی ندارد، به راحتی می‌توانید آن جا را پیدا کنید.

 

 

حال و هوای کافه‌های پرطرفدار باتومی‌؛ گرجستان

 

 

پارک ملی متیرالا

 

 

jungle

 

 

اگر چه ابنیه تاریخی گرجستان و محیط شهری متفاوتش، اولین چیزهایی هستند که به چشم مسافران می‌آیند و در ادامه غذاهای خوشمزه و خوی گرم مردم این کشور شما را به ماندن در گرجستان ترقیب می‌کند، با این حال نباید به هیچ وجه از طبیعت زیبای این کشور به سادگی گذشت. پارک ملی متیرالا یکی از این شگفتی‌های طبیعی است که با داشتن آب و هوایی شرجی و صخره‌های رسوبی آتش‌فشانی، محلی عالی برای رشد درختانی بوده که در نهایت یکی از متفاوت‌ترین پارک‌های ملی گرجستان را می‌سازند.

 

 

pic-nic-area

 

 

همانطور که گفتیم، دو مسیر برای گردشگران در این پارک ملی در نظر گرفته است. اگر تنها چند ساعت برای بودن در متیرالا زمان دارید، می‌توانید از مسیر یک روزه وارد شوید که حدود نیم کیلومتر طور دارد. در این مسیر شما یک آبشار بسیار زیبا را خواهید دید و برکه‌ای که از مهم‌ترین دیدنی‌های پارک به حساب می‌آید. پیچک‌های معروف متیرالا به دور درختان متنوع در این مسیر پیچیده‌اند و مکانی رویایی را برای پیاده‌روی پدید آورده‌اند. همچنین، در بخش زیادی از مسیر شما با صدا و نمای رودخانه‌ای پیاده‌روی می‌کنید که در میان صخره‌ها جریان داشته و به زیبایی‌های پارک کمک می‌کند. در نهایت نباید فراموش کنید که این پارک ملی، منزلگاه گونه‌های متنوعی از انواع پرندگان است.

مسیر دو روزه در راهی امتداد پیدا می‌کند که شما می‌توانید در محل‌های مشخص شده پیک نیک برپا کنید، از سرویس بهداشتی استفاده کنید و برای گذران شب نیز، جایی مشخص و امن خواهید داشت. علاوه بر زیبایی‌های طبیعی، در این مسیر امکانا دارد حیوانات زیادی از جمله گوزن‌ها، خرس‌های قهوه‌ای و چند نمونه دیگر  را ببینید. به طور کلی این مسیر نیز آبشار، برکه و رودخانه‌ای برای جذابیت بخشیدن به مسیر دارد، اما تنوع زیستی و پوشش گیاهی بسیار بهتر آن است، که دلیلی برای یک شب بیشتر ماندن در پارک ملی متیرالا خواهد بود.

 

 

تجربه سفر هوایی بر فراز باتومی با تله کابین آرگو؛ گرجستان

 

 

آیا می‌توانید یک شب را در پارک ملی متیرالا بمانید؟

 

 

hotel

 

 

بله. چندین هتل در این پارک و حول محورش ساخته شده. اما اگر قصد ماندن در این مکان را دارید، پیشنهاد ما به شما هتل‌هایی است که در محیط پارک واقع شده‌اند. از میان آن‌ها می‌توان به هتل سه ستاره " Hotel in Mtirala National Park" و خوابگاه " Mtirala Guest House" اشاره کرد. هر دوی این مکان‌ها مراکزی نسبتا ارزان قیمت هستند که در محیطی بسیار زیبا بنا شده‌اند. امکان سفارش غذا نیز در این مجموعه وجود دارد و شب‌ها نوشیدنی نیز در آن‌ها سرو می‌شود.

 

 

سخن پایانی

 

 

سخن پایانی

 

 

هنوز هزینه‌های مناسبی برای این پارک ملی نشده، در غیر این صورت متیرالا گنجایش این را داشت تا یک پارک پرندگان بسیار زیبا باشد. با این حال زیبایی‌های طبیعی شگفت‌انگیزی دارد، مسیر رفت و آمد به آن ساده است و شما امکان این را دارید که با انتخاب مسیر یک روزه، تنها در چند ساعت از جذابیت‌های آن بهره برده دوباره به باتومی بازگردید.

مطالب مرتبط