نکات مفید و مهم برای سفر به گرجستان

تور گرجستان سفر به کشوری کوهستان میان اروپا و آسیا است که این دو قاره را به یکدیگر متصل کرده است. این کشور برای مناظر کوهستانی و دشت‌های سرسبز، معماری قرون وسطایی، برج‌های دفاع باستانی، عمیق‌ترین غارها در جهان و همچنین قدمت چند هزار ساله‌اش شهرت فراوانی دارد.

هرچه قدر هم که در مورد این کشور توضیح دهیم تا خودتان نبینید به خوبی درک نمی‌کنید. در این مقاله ما نکات مفیدی که در سفر به گرجستان باید بدانید را مرور می‌کنیم.

 

 

چه زمانی به گرجستان سفر کنید

 

 

زمان سفر

 

 

گرجستان مقصدی تمام سال است. یعنی هر زمانی که به آن سفر کنید زیبایی‌های خاص محیطی همان فصل را خواهید دید. در طول زمستان تمام کشور به جز تفلیس با بارش برف سفیدپوش می‌شود. به همین دلیل مسافران زمستانی عازم بلندی‌های آن می‌شوند. در طول بهار هوا ملس و دل‌انگیز بوده و فروردین شاهد بارش‌های بارانی به صورت پراکنده خواهید بود. تابستان‌ها به ویژه در تفلیس هوا داغ و سوزان است. در حالی که شما پاییز هوایی شبیه به بهار را با سرمای بیشتری تجربه می‌کنید.

 

 

شرایط ویزا

 

 

شرایط ویزا

 

 

گرجستان کشوری صلح‌جو و مهمان‌نواز است که از توریست‌های کشورهای دیگر با روی خوش استقبال می‌کند. شما می‌توانید این خصیصه را حتی در مورد ویزا هم ببینید. زیرا اتباع بیش از ۹۰ کشور دنیا می‌توانند بدون داشتن ویزا وارد این کشور شوند.
در شرایط بهتر بعضی از گردشگران می‌توانند به مدت یک سال در کشور بمانند در حالی که این مدت در کشورهای دیگر دنیا تنها به ۹۰ روز محدود است. شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت اداره کنسولگری وزارت امور خارجه گرجستان اطلاعات لازم برای کسانی که برنامه سفر خود را به این کشور ترتیب داده‌اند را ببینید.

 

 

پیشنهاد کارهای توریستی اطراف خیابان شاردنی در تفلیس

 

 

واحد پول 

 

 

واحد پول 

 

 

ارز گرجستان لاری نامیده می‌شود که از یک کلمه قدیمی به معنی دارایی گرفته شده است. سکه‌ها در گرجستان به تتری یعنی سفید نامیده می‌شوند. سکه‌‌ها شامل ۱، ۲، ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰ تتیری و ۱ و ۲ لاری می‌شود. در حالی که اسکناس‌های شامل ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ لاری هستند. کد ارز برای لاری GEL بوده و با نماد ₾ نشان داده می‌شود. تبدیل پول در گرجستان آسان بوده و هر بانک و دفتر ارزی کوچکی اقدام به تبادل پول می‌کند. در تفلیس و شهرهای بزرگ بیشتراز کارت‌های اعتباری استفاده می‌شود. با این همه بهتر است تا مقداری پول نقد برای احتیاط همراه خود داشته باشید.

 

 

حمل و نقل در تفلیس

 

 

حمل و نقل در تفلیس

 

 

بحث حمل و نقل در گرجستان کمی چالش برانگیز است. شهرهای اصلی مانند تفلیس، باتومی و کوتایسی، حمل و نقل عمومی نسبتا پیشرفته دارند.
در تفلیس روش‌های مختلفی مثل مترو، اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌ها، که مردم محلی آن‌ها را به Marshrutka می‌نامند، وجود دارد. تمامی این روش‌ها نسبت به شهرهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه‌تر هستند. ارزان‌ترین هزینه، بلیط ۹۰ دقیقه‌ای مترو و اتوبوس به ارزش ۵۰ تتری (۰.۲۰ دلار) می‌باشد. برخلاف تصورتان اتفاقا مینی‌بوس‌ها با کرایه ۸۰ تتری گران‌تر هستند.
شما می‌توانید با تهیه کارت متروی Metro Money برای سوار شدن در مترو، مینی‌بوس و اتوبوس از آن استفاده کنید. شما کارت را به مبلغ ۲ لاری می‌خرید و بعد به اندازه‌ای که مایلید شارژ می‌کنید. با استفاده از این کارت‌ها ۹۰ دقیقه اول اتوبوس، مترو و یا مینی‌بوس را رایگان سوار خواهید شد.

 

 

جذاب‌ترین محله‌های بانکوک؛ تایلند

 

 

در کشور سفر کنید

 

 

در کشور سفر کنید

 

 

گرجستان حمل و نقل منسجمی بین نقاط مختلف کشور داشته و همیشهبرای رفت و آمد مسیرهایی وجود دارد. راه‌آهن بزرگ تفلیس از باتومی، زوگدیدی، برجومی، و سایر نقاط توریستی معروف عبور می‌کند. به علاوه هر روز مینی‌بوس‌ها به نقاط روستایی سفر می‌کنند. به علاوه ایستگاه‌های اتوبوس هم هستند که بین شهرها سفر می‌کنند. البته در نگاه اول پایانه‌های سفر کمی پرهرج و مرج به نظر می‌رسند اما آن‌ها بهترین خود را برای برقراری نظم ارائه می‌دهند.

 

 

آنلاین باشید

 

 

آنلاین باشید

 

 

سه شرکت اپراتور تلفن همراه در گرجستان به نام‌های Geocell، Magti و Beeline. وجود دارند که همگی آن‌ها دارای اتصال ۴G به اینترنت هستند و بسته‌های حجمی مقرون به صرفه‌ای هم ارائه می‌دهند.
در حالی که پوشش این اوپراتورها در شهرهای بزرگ عالیست، مانند همه جای دنیا در مناطق روستایی و طبیعی کمی سیگنال‌ها ضعیف شده و با مشکل روبرو می‌‌شوند. اگر به دنبال بهترین آنتن‌دهی هستید سیم‌کارت‌های Magti را بخرید. اما اگر اینترنت ارزان‌تر مد نظر شماست پس سیم‌کارت‌های Geocell را تهیه کنید که اینترنت ارزانی در اختیار شما قرار می‌دهد اما سیگنال‌دهی آن در حد متوسطی قرار دارد. Beeline ارزان‌ترین تعرفه را ارائه می‌دهد اما بین این سه شرکت پایین‌ترین عملکرد را دارد.

مطالب مرتبط