کوه‌پیمایی در مسیر کلیسای مخری؛ گرجستان

بازدید از طبیعت زیبای گرجستان، منتهی به دیدن دشت‌های اطراف شهر یا پارک‌های ملی نزدیک به تفلیس نمی‌شود، بلکه برای دیدن اوج زیبایی‌ها در تور گرجستان باید مسیرهای سخت‌تری را طی کنید و راه‌های طولانی‌تری را بپیمایید.
کلیسای mkheri شاید به خودی خود بنایی جذاب نباشد، اما در جایی قرار گرفته که بدون شک از زیباترین نقاط کوهستانی تمام گرجستان است. نکته‌ای که در همین ابتدا باید در مورد این مکان بدانید این است که برای رسیدن به آن، حتما نباید ۵-۶ ساعت کوه‌پیمایی که در ادامه‌ی این مطلب برایتان تعریف می‌کنیم را طی کنید، بلکه راه‌های ماشین رو مسیر زیادی شما را به این مکان نزدیک‌تر می‌کند، اما پیاده‌روی در این مسیر می‌تواند شما را در راهی پر از شگفتی‌های طبیعی قرار دهد.

 

 

end-of-route

 

 

بهترین زمان برای رفتن به کلیسای mkheri بهار و اوایل تابستان است. دشت‌های این منطقه سرسبز و زیبا می‌شود و مسیر راه با آب و هوایی مطبوع شما را در دنیایی از زیبایی‌ها فرو می‌برد.

یک فستیوال سالانه نیز در این مکان برگزار می‌شود که در اواخر جولای و آخرین دوشنبه هر هفته برگزار می‌شود. البته انتظار برنامه‌های بزرگ و پر سر و صدا را نداشته باشید، بلکه بیشتر محلی‌ها به این محل می‌آیند و در یک گردهمایی بزرگ شرکت می‌کنند. چیزی شبیه به ۱۳ به در ما که با رقص و موسیقی محلی و انواع غذاها بوده و ساعاتی مفرح را برای شرکت‌کنندگان رقم خواهند زد.

 

 

این راه چقدر زمان از شما می‌برد؟

 

 

این راه چقدر زمان از شما می‌برد؟

 

 

مسیر رفت و آمد شما چیزی حدود ۶ تا ۷ ساعت خواهد بود. با توجه به سختی متعادل راه، شما باید زمانی را در کنار این کلیسا استراحت کرده، از محیط لذت ببرید و دوباره به سمت لاتالی برگردید.

 

 

سرزمین هزار توی غارهای اسرارآمیز؛ گرجستان

 

 

چطور به لاتالی برویم؟ جایی که مسیر آغاز می‌شود

 

 

این راه چقدر زمان از شما می‌برد؟

 

 

لاتالی حدودا ۱۰ کیلومتر از مستیا فاصله دارد و به راحتی می‌توان از طریق تاکسی به این محل رفت. هزینه شما برای تاکسی از این محل حدودا ۲۰ تا سی لاری می‌شود. برای اینکه از تفلیس به مستیا بروید نیز دو راه حل دارید. یکی اینکه از پروازهای داخل گرجستان استفاده کنید که اتفاقا خیلی گران نیستند و دیگری اینکه از طریق ماشین به این شهر بروید که حدودا ۷ ساعت در راه خواهید بود.

در نهایت باید یک شب یا دو شب ماندن در مستیا را به جان بخرید، اگر بخواهید از این بنای تاریخی در این منطقه‌ی بسیار زیبا لذت ببرید. در نهایت با رسید به لاتالی در صبح زود، مسیر شما برای رفتن به mkheri آغاز می‌شود. حتما راهنمای مجرب که در مستیا کم نیستند استفاده کنید و برای صعود به افراد متفرقه مراجعه نکنید، اما بهترین کار برای شما این است که قبل از رفتن به گرجستان، برنامه‌ریزی یک تور خوب برای گردش در این محل را انتخاب کنید تا آن‌ها با انجام تمامی کارها تنها برای گردش شما را به بالای کوه ببرند.

 

 

منحصر به فردترین مناطق زیبا در گرجستان

 

 

مسیر رسیدن به کلیسای mkheri

 

 

مسیر رسیدن به کلیسای mkheri

 

 

نقطه شروع  مسیر کوه‌پیمایی از دهکده لاناشی در کنار خیابان اصلی آغاز می‌شود. سه مسیر کلی برای رسیدن به این کلیسا وجود دارد، اما یک مسیر نسبتا ساده‌تر وجود دارد که تمام تورهای گردشی از آن می‌روند. همانطور که گفتیم، مسیر ماشین‌ رویی هم هست که تا بخش عمده‌ای از این مسیر را می‌توانید با ماشین بروید، اما ما مسیر پیاده‌روی را برای شما شرح خواهیم داد.

در مسیری که طی می‌کنید دشت‌های زیادی وجود دارد که به دهکده‌های درون راه ختم می‌شود. لاهیلی یکی از آن‌هاست که در آن می‌توانید کلیسای سنت‌جورج را به تماشا بنشینید. در ادامه به جنگلی زیبا ورود پیدا می‌کنید و در نهایتکم کم اوضاع مسیر کمی برایتان سخت خواهد شد.

 

 

مسیر رسیدن به کلیسای mkheri

 

 

از این جا به بعد دیگر در محدوده‌ی یک پارک جنگلی خواهد بود که جنگلی دیگر، مسیری زیبا و مناظری فوق‌العاده دارد. جالب اینکه کلیسا و منطقه‌ای که این بنا در آن قرار دارد تا بخش زیادی از مسیر به هیچ وجه جلوی چشم شما ظاهر نخواهد شد تا اینکه در چند متر آخر راه قرار بگیرید.
در نهایت به کلیسا که می‌رسید با بنایی کوچک مواجهید که داستان‌های بزرگی از آن روایت می‌شود. محلی بسیار زیبا با منظره‌ای شگفت‌انگیز و رویایی که برای ساعت‌ها شما را می‌تواند غرق در زیبایی‌های خود کند. بعد از اینکه به مقدار کافی عکس تهیه کردید، استراحت کردید و چیزی خوردید و نوشیدید، مسیر برگشت دقیقا از همین راه خواهد بود.

نکته: اگر می‌خواهید در زمان فستیوال به این محل بروید، حتما باید خیلی زودتر تور خود را برای رفتن به این محل انتخاب نمایید.

مطالب مرتبط