بهترین راه‌های حمل و نقل در استانبول

استانبول شهری شلوغ است که معمولا بخش‌های توریستی‌تر آن درگیر ترافیک‌های سنگینی‌تری هم می‌شوند. با نزدیک شدن به ایام نوروز و گرم شدن هوا سفرهای ایرانی‌ها به این شهر رونق بیشتری به خود می‌گیرد. اما خوشبخاته راه‌های سفرهای داخل شهری در تور استانبول زیاد است. مخصوصا به دلیل موقعیت جغرافیایی قرارگیری آن در کنار دریا می‌توان با قایق هم از جایی به جای دیگر رفت. اگر قصد دارید به زودی به استانبول سفر کنید این مطلب می‌تواند راهنمای خوبی برای شما باشد.

 

 

کشتی

 

 

ferry-istanbul

 

 

رفت و آمد از سمت اروپایی شهر به سمت آسیایی آن و بالعکس است مخصوصا زمانی که دو طرف پل به واسطه ماشین‌ها قفل شده است. معمولا اوج ساعت ترافیک از ۸ صبح صبح شروع می‌شودو در روزهای پایانی هفته به ۶ عصر نیز کشیده می‌شود زیرا بیشتر مردم دوست دارند بعد از ساعت کاری به سمت بسفور بروند و کمی استراحت کنند.
به طور کلی برای رفت و آمد از سمت آسیایی به سمت اروپایی سه ایستگاه اصلی بشیکتاش، کاباتاش و کاراکوی وجود دارد. به علاوه از Eminönü نیز کشتی‌های مسافربری به طور مستقیم به سمت ایستگاه فرعی کادیکوی در محله آسیایی می‌روند. شما می‌توانید جدول زمانی همه کشتی‌های استانبول (از جمله تورهای بسفورس) را از طریق وب سایت Şehir Hatları بررسی کنید.
به عنوان یک جایگزین، Ido و Dentur Avrasya deniz otobüsleri  (اتوبوس‌های دریایی) که از کاباتاش و بشیکتاش خارج می‌شوند و به مناطق مختلف طرف آسیایی و همچنین جزایر می‌روند نیز به نوبه خود خوب و کارآمد هستند. شما می‌توانید بسته به زمان و منطقه‌ای که در آن هستید بهترین انتخاب را بین کشتی‌های مسافربری داشته باشید.

 

 

اتوبوس‌های سریع

اتوبوس‌های سریع

 

 

درست است که اتوبوس‌های حمل و نقل شهری از معروف‌ترین و قدیمی‌ترین سیستم‌های حمل و نقل شهری شناخته می‌شوند اما این‌ها معایب و مزایای خودشان را دارند. در اولین نگاه اتوبوس‌های سریع که ما به بی‌آر‌تی در تهران آن‌ها را می‌شناسیم یک جایگزین عالی برای دوری از ترافیک به نظر می‌رسند.
زیرا آن‌ها در خطوط مخصوص خود حرکت می‌کنند و درگیر ترافیک نمی‌شوند. اما به دلیل ایستگاه‌های مکرر و توقف‌های زیادی که انجام می‌گیرد اولا همچنان وقت زیادی هدر می‌رود دو دیگر این که به دلیل استفاده بسیار زیاد مسافران از آن‌ها بهداشت عمومی در آن‌ها کم به نظر می‌رسد. شما می‌توانید از روی نقشه تعداد ایستگاه‌ها و مسیرهای اتوبوس‌ رو را ببینید و مسیر خودتان را پیدا کنید.

 

 

بهترین کارهایی که می‌توانید در خیابان استقلال استانبول انجام دهید

 

 

مترو

 

 

 

مترو

 

 

مترو در استانبول بین سال‌های اخیر مورد توجهات بسیاری قرار گرفته و مردم بیش از پیش به دنبال استفاده از آن هستند. دولت نیز با طرح گسترش سیستم حمل و نقل ریلی درون شهری تا پایان۲۰۱۸ خطوط زیادی را به نقشه اولیه خود اضافه کرد. به طوری که حالا قسمت‌های بیشتری از شهر زیر پوشش حمل و نقل ریلی در دسترس مردم قرار گرفته است.
البته ما متروهای تهران را در اوج ساعت شلوغی دیده‌ایم. خب استانبول نیز در وضعیت مشابه خیلی بهتر از تهران خودمان نیست. یعنی حتی مترو نیز در ساعات پرترافیک از خیل عظیم جمعیت در امان نیست اما هنوز هم می‌توان به آن به عنوان یکی از بهترین روش‌های رفت و آمد نگاه کرد. مخصوصا در طرف اروپایی که بیشتر محلات اصلی به مترو مجهز شده و بخش‌های مختلف آن به یکدیگر متصل شده‌اند.
جدا از ماجرای سفر در استانبول، سعی کنید در متروی کاراکوی به بی‌اغلو سفر کنید که تونل آن قدیمی‌ترین خط آهن شهری زیرزمینی در جهان است که در سال ۱۸۷۵ افتتاح و به به بهره برداری رسیده است.

 

 

مرمره

 

 

مرمره

 

 

مرمره یکی از پروژه‌های عظیم شهری در استانبول است که با هدف کم کردن فشارهای حمل و نقلی بر روی بسفور راه‌اندازی شد. در این پروژه یک مسیر ریلی از زیر تنگه بسفور عبور می‌کند. البته فعلا مرمره تنها از Kızılçeşme در سمت اروپایی به Ayrılık Çeşmesi در سمت آسیایی عبور می‌کند.
با وجود این محدودیت به سرعت تبدیل به جایگزینی محبوب بین مردم برای دوری از ترافیک روی پل شده است. جالب است بدانید در حین احداث کشتی غرق شده بیزانسی مربوط به قرون ۵ تا ۱۱ میلادی نیز کشف شد که افتتحاح پروژه را با چالش روبرو کرد و در تکمیل آن ۴ سال به تعویق افتاد. اگر واقعا تصمیم گرفتید در مرمره سفر کنید سعی کنید برای لمس گذشته به ایستگاه قطار قدیمی Sirkeci بروید.

 

 

استانبول؛ راهنمای گردش در هیبلی‌آدا از جزایر پرنس

 

 

تاکسی

 

 

taxis

 

با وجود تمام روش‌های حمل و نقل شهری که نام بردیم شما خیلی زود در می‌یابید که هیچ راهی به اندازه استفاده از تاکسی‌ها برای رسیدن به مقصد مورد نظر مناسب نیستند. اما به شرط آن که در ساعات اوج ترافیک و در مسیرهای پرتردد نباشد. اگر می‌خواهید سوار تاکسی شوید حتما بررسی کنید تا روی درب تاکسی آرم تاکسی‌رانی وجود داشته باشد تا مشکلی برایتان پیش نیاید. اما اگر می‌خواهید از این هم محتاط‌‌تر باشید برنامه BiTaksi را نصب کنید که نرم‌افزاری مشابه اسنپ در ایران است. با استفاده از این برنامه می‌توانید نزدیک‌ترین ماشین ثبت شده را به دست بیاورید.

مطالب مرتبط