زیباترین معابد پکن؛ همنشینی هنر و فرهنگ شرق‌دور

پکن نیز همانند اکثر شهرهای شرقی آسیا دارای معابد سنتی و کهن متعددی هست. با تور چین می‌توانید معابدی که در آن‌ها از مجسمه‌های عجیب و غریب با رنگ‌های مختلفی تزئین شده را بازدید کنید. با توجه به سابقه امپریالیستی پکن، این معابد کم و بیش با خانواده‌های امپراطوری مرتبط هستند. بی‌شک معابد یکی از بهترین راه‌های توضیح و نمایش دوره‌هایی است که پکن به خود دیده. یکی از مهم‌ترین و بهترین فعالیتهای پکن برای دوست داران فرهنگ و هنر بازدید از این معابد است. اما در بین تعداد زیاد این معابد به کدام یک باید بروید؟ ما در این پست به معرفی زیباترین معابد پکن که باید از آن‌ها بازدید کنید، می‌پردازیم.

 

 

معبد Yonghegong Lama

 

 

 Yonghegong Lama

 

 

بدون شک یکی از زیباترین معابد پکن یونگه‌گونگ لاما است. این معبد در ابتدا توسط امپراتور یونگ‌ژنگ در سلسله چینگ هنگامی که هنوز شاهزاده بود ساخته شد. پس از آن که یونگ‌ژنگ به تخت سلطنت نشست، و املاک سابق وی به معبد بودایی تبتی تبدیل شد. به همین دلیل معماری به کار رفته در معبد بسیار اغراق‌آمیز و لوکس بوده و با هویت آن کاملا ناسازگار است. این معبد مساحتی بالغ بر یک هکتار را اشغال کرده و دارای بیش از هزار سالن و اتاق راهب است. در حین بازدید از این معبد باشکوه ممکن است به راهبانی که هنوز در آنجا زندگی می‌کنند نیز روبرو شوید.

آدرس: 12 Yonghegong Street, Dongcheng District, Beijing

 

 

معبد Bai Yun Guan

 

 

Bai Yun Guan

 

 

تقریبا در چین کسی نیست که درباره این معبد نداند، معبد Taoist دارای تاریخی بیش از هزار سال بوده و در اصل در سلسله تانگ ساخته شد و بعدها به عنوان یون گوان در سلسله یوان تغییر نام داد، و به Qia Chuji که یک کشیش Taoist بود به عنوان هدیه داده شد. Qia از این جهت که به سمت غرب سفر کرد تا چنگیز را کشتار مردم بی‌گناه منع کند از احترام بالایی برخوردار است. همچنین به عنوان استاد کنگ فو در رمان‌های جین یونگ ووژیا از شهرت بالایی برخوردار گشته است. گردشگران برای رسیدن به خواسته قلبی خود در این معبد دو شیوه به کار می‌برند: از روی پل به سمت سکه بزرگ مقدسی که از قوسی آویزان است یک سکه پرتاب کنند و یا میمون سنگی واقع در معبد را لمس کنند.

آدرس: 9 Baiyunguan Street, Xicheng District, Beijing

 

 

زیباترین پارک‌های ملی چین که باید ببینید

 

 

معبد Dongyue

 

 

Dongyue

 

 

احتمالا معبد دونگ‌یوئی نسبت به دیگر معابد پکن از خدایان بیشتری برخوردار باشد. در این معبد بیش از ۳ هزار خدایان از جمله شناخته شده‌ترین خدایان بهشت، دونگ‌یوئی خدای کوه تای و همچنین خدایان درجه دوم مانند خدای سازندگان و پیمانکاران یعنی لو بان پر شده است. همچنین معبد دونگ‌یوئی صدها لوح سنگی در حیاط‌های خود دارد، که در این بین می‌توان به لوح Zhang Gong نوشته شده توسط Zhao Mengfu یکی از چهار استاد برجسته خوشنویسی تاریخ چین اشاره کرد که در این معبد واقع شده است.

آدرس: 141 Chaoyangmen Waidajie, Chaoyang District, Beijing

 

 

معبد Tianning

 

 

Tianning

 

 

جنوب پکن دارای چندین معبد قدیمی است که چند صد ساله از عمر آن‌ها می‌گذرد و معبد تیانین، که می‌توان آن را از سلسله وای شمالی دانست، یکی از قدیمی‌ترین آن‌ها است. قبل از این که وارد معبد شوید توسط یک بتکده ۱۳ طبقه‌ای تحت تاثیر قرار خواهید گرفت. تماثیل بودا که در دو طرف دروازه قرار گرفته به حدی زنده به نظر می‌رسد که ممکن است باعث وحشت شما شود. طبق افسانه‌ها نور نیم‌روزی می‌تواند از دروازه Dashi Hall حتی در صورت بسته بودن عبور کند، در این زمان سایه بتکده Tianning در قسمتی از تالار نمایان می‌شود و کسی که این منظره را شاهد باشد می‌تواند ۱۰۰ سال زندگی کند.

آدرس: Jia 3 Tianningsi Qianjie, Xicheng District, Beijing

 

 

بهترین رستوران‌های حلال و ارزان قیمت در پکن

 

 

معبد ابر سبز ( Bi Yun Temple)

 

 

Bi Yun Temple

 

 

این معبد در سلسله جین ساخته شد و در سلسله مینگ توسط eunuch بازسازی شد تا از آن به عنوان آرامگاه استفاده کند. این معبد در سال ۱۷۴۸ و در سلسله Qing گسترش پیدا کرد، اگر چه بیشتر معابد این منطقه در طی جنگ‌هایی که رخ داد ویران شدند اما معبد ابر سبز به خوبی حفظ شده تا به شکل امروزی که ما می‌بینیم باقی مانده است. این معبد از بخش‌های زیادی تشکیل شده و شکوه سال‌های سلطنتی را به قوت قبل در خود نگه داشته است. شما در حین بازدید از این معبد عظیم، تحت تاثیر معماری سنتی و ظریف آن قرار خواهید گرفت. مجسمه‌هایی از خدایان و موجودات افسانه‌ای مختلف به کار رفته در معبد تنها بخشی از آن چیزی است که شما را در چین محو خود خواهد کرد.

آدرس: North of Xiangshan Park, Haidian District, Beijing

 

 

معبد Fayuan

 

 

Fayuan

 

 

این معبد ۱۴۰۰ ساله میزبان خانه آکادمی بودایی چینی و موزه ادبیات و میراث بودایی چین است. این معبد زیبا و سرزنده با گل‌های خوش رنگ و لعاب یاس بنفش از زمان سلسله Qing مورد توجه بوده و امروز نظر گردشگران را به خود معطوف می‌کند. گل‌های معبد Fayuan از چنان شهرتی برخوردارند که در داستان‌ها و اشعار شاعران زیادی از آن‌ها یاد شده است. شما در این معبد ضمن بازدید از یک دوره زمانی کهن و همچنین موزه بودایی، از طبیعت زیبای آن نیز استفاده خواهید کرد.

آدرس: 7 Fayuansi Qianjie, Xicheng District, Beijing

 

مطالب مرتبط