گردش یک روزه در متسختا؛ گرجستان

متسختا در فاصله ۴۰ دقیقه رانندگی از تفلیس قرار گرفته و به عنوان یکی از مقاصد روزانه برجسته از این شهر در تور گرجستان شناخته می‌شود. به علاوه این شهر یکی از نقاط میراث جهانی یونسکو و از قدیمی‌ترین شهرهای گرجستان هم شناخته می‌شود. این شهر هزار سال قبل از میلاد مسیح تاسیس شده و پایتخت سابق گرجستان بوده است. از همین‌رو این شهر میزبان جاهای دیدنی است. متسختا اساسا شهری کوچک است که می‌شود ظرف دو ساعت تمامش را گشت اما نقاط تاریخی آن ارزش دیدن دارند. البته این ۴ دلیل خاص برای سفر به گرجستان هم برای ترقیب شما می‌تواند مفید باشد. 

 

 

 

از یکی از صومعه‌های مسیحی کشور دیدن کنید

 

 

jvari

 

 

اولین جای دیدنی که هر کسی در مسیر متسختا از آن بازدید می‌کند صومعه جواری است که قدمت آن به قرن ششم می‌رسد. جواری در زبان گرجی به معنی صلیب است و اشاره به صلیب چوبی بزرگی دارد که در صومعه واقع شده است. در واقع بعد از گسترش مسیحیت پادشاه میریان سوم دستور ساخت این صلیب را داد.
شما از اینجا می‌توانید به تماشای مناظر زیبا و شگفت‌انگیز رودخانه‌های متکواری و آراگوی با کلیسای جامع استتیسخولی، و همچنین متسختا در پس‌زمینه لذت ببرید. در اطراف بگردید و از مناظر پانورامای شگفت‌انگیز عکس‌هایی برای اینستاگرام‌تان بیاندازید.

آدرس: Jvari Monastery, Mtskheta, Georgia

 

 

به تور شگفت‌انگیز معماری متسختا بروید

 

 

به تور شگفت‌انگیز معماری متسختا بروید

 

 

قدمت کلیسای تاریخی استتیسخولی به قرن ۱۱ میلادی بر می‌گردد و از همان ابتدای ساخت به عنوان مرکز مذهبی کشور بوده است. این مجموعه شامل کلیسا، برج ناقوس، دروازه، قلعه‌ها و دفاتر اداری می‌شود. این کلیسا یکی از نقاط میراث جهانی یونسکو است که درباره دو افسانه از زبان مردم نقل قول می‌شود.
بر اساس یکی از افسانه‌ها لباس بدون درز مسیح در این محل دفن شده است که این باور بین مردم گرجستان به شدت قوت دارد. در حالی که بر اساس یکی دیگر از افسانه‌ها، پادشاه گرجستان دستور داد تا دست راست معمار این کلیسا را قطع کنند تا دیگر نتواند چنین بنای زیبایی را در جای دیگر بسازد.

آدرس: Arsukidze St., Mtskheta, Georgia

تلفن: +995 598 12 34 31

 

 

اقامتگاه‌های آرامش‌بخش دارای اسپا در گرجستان

 

 

از احد عتیق بازدید کنید

 

 

bebristsikhe

 

 

ببریستسیخه در شمال متسختا قلعه‌ای باستانی است که تنها ۷ دقیقه رانندگی از شهر فاصله دارد مناظر زیبای پانورامایی را ارائه می‌دهد. این قلعه ۱۵۰۰ متر مربعی بر بالای تپه‌‌ای زیبا قرار گرفته است. با این که بیشتر بخش‌های این قلعه آسیب دیده است. اما با این اوصاف باز هم به عنوان یکی از نقاط جذاب و ارزشمند شناخته می‌شود که بازدید از آن بر هر گردشگری توصیه می‌شود.

آدرس:  Narekvavi-Mtskheta-Railway Station, Georgia

 

 

 

به تور مجتمع صومعه قرون وسطایی بروید

 

 

bebristsikhe

 

 

Shiomgvime، یا غار شیو در زبان گرجی، یک مجموعه صومعه است که در فاصله ۲۵ دقیقه‌ای رانندگی از متسختا قرار گرفته است. یکی از پدران مبلغ آشوری به نام شیو این صومعه را در ابتدای نیمه دوم قرن ششم ساخت. این صومعه نه تنها ارزش تاریخی دارد بلکه مناظر زیبای خیره‌کننده‌ای نیز ارائه می‌دهد. به علاوه خود مجموعه صومعه بین صخره‌های سنگی قرار گرفته و پس‌زمینه‌ای جذاب ایجاد کرده است.

آدرس: Mtskheta-Shiomghvime Monastery, Georgia

 

 

گرجستان؛ نامزد‌های دریافت جایزه معماری میس ون دو روه در سال ۲۰۱۹

 

 

از آرمازی تسیخه دیدن کنید

 

 

از آرمازی تسیخه دیدن کنید

 

 

آرمازی در حدود سه تا چهار کیلومتری ایستگاه راه آهن متسختا و بین بزرگراه تفلیس به این شهر قرار گرفته است. اسم این قلعه از بت آرمازی می‌آید. در اصل پادشاه گرجستان یعنی پارنواز آن را به عنوان خدای اصلی این کشور اعلام کرده بود. صعود به سمت قلعه می‌تواند مشکل و برای غیر حرفه‌ای‌ها سخت باشد. اما شک نکنید منظره بالا با نمای پانورامای اطراف و خرابه‌هایی که قدمت‌شان به قرن دوم تا هشتم بر می‌گردد ارزش دیدن دارد.

آدرس: Armazi Tsikhe, Mtskheta, Georgia

 

 

در مورد پدر گرجستان مدرن بیشتر یاد بگیرید

 

 

در مورد پدر گرجستان مدرن بیشتر یاد بگیرید

 

 

الیا چاوچاوادزی نویسنده گرجستانی، روزنامه نگار، شاعر، وکیل، شخصیت عمومی و سیاسی گرجستان بود که در قرن نوزدهم، زمانی که روسیه کشور را اداره می‌کرد، به احیای جنبش ملی گرجستان همت گماشت. مجتمع موزه او در ساگورامو شامل اقامتگاه، تاکستان خانوادگی و ساختمان‌های جانبی می‌شود. شما در این موزه می‌توانید خاطرات او با دست‌خطش و همچنین عکس‌های او در بین مردم را ببینید.

آدرس: Ilia Chavchavadze State Museum, Saguramo, Georgia

 

 

برجسته‌ترین نقاط گردشگری گرجستان از نگاه مجله جورجین

 

 

از خوراک معروف لوبیا بخورید

 

 

از خوراک معروف لوبیا بخورید

 

 

سالوبیه یا خانه لوبیا به فارسی یک سالن غذاخوری مشهور در متسختا است که حتما باید در طی ماجراجویی خود به آن بروید. غذای اصلی این غذاخوری لوبیا است که در ظرف‌های گلی صرف می‌شود. بعد از این که لوبیا سفارش دادید فراموش نکنید که حتما مخلفات آن را هم درخواست کنید. سس مخصوص سبزیجات طعم این خوراک گیاهی را فوق‌العاده و فراموش نشدنی می‌کند. خوردن لوبیا در این شهر آخرین کاریست که می‌توانید انجام دهید.

آدرس: Zahesi-Mtskheta-Kavtiskhevi-Gori Highway, Georgia

تلفن: +995 593 64 46 08

مطالب مرتبط