آشنایی با نمادهای ملی باتومی؛ گرجستان

عبارت انگلیسی لندمارک که در برگردان فارسی به جانما، جانشان یا به قول خودِ ما نمادهای سرزمینی تعبیر می‌شود، در واقع شناسنامه فرهنگی، تاریخی و بومی شهر گفته می‌شود. به این نشان‌ها معمولا در دفترچه‌های گردشگری شهر و روستاها اشاره شده و به عنوان جاهای دیدنی معرفی می‌شوند تا گردشگران از آن‌ها بازدید کنند. به علاوه این نمادهای سرزمینی مختص یک مکان بوده و معمولا در دنیا نمونه مشابهی ندارند. مانند برج آزادی در تهران و برج ایفل در پاریس. ما در این پست قصد داریم نمادهای سرزمینی باتومی را معرفی کنیم تا در سفر با تور گرجستان از این دیدنی‌ها لذت ببرید. 

 

 

مجسمه علی و نینو

 

 

مجسمه علی و نینو

 

 

حتی اگر از گردشگران حرفه‌ای هم نباشید، حتما بارها و بارها در صفحهات شبکه‌های اجتماعی به عکس دو مجسمه فلزی زن و مرد برخورد کرده‌اید. این مجسمه‌های متحرک که از مشهورترین نمادهای باتومی محسوب می‌شود نه تنها بارها و بارها اسم این شهر را در مقالات گردشگری مطرح کرده بلکه از جاذبه‌های برجسته گرجستان نیز شناخته می‌شود. مجسمه‌های متحرک علی و نینو در بلوار باتومی و در حاشیه دریا واقع شده‌اند.
شما در بازدید از این دو مجسمه می‌توانید عشق ریشه‌دار و عمیق بین یک زن و مرد را ببینید که به هم می‌رسند، در هم می‌آمیزند و سپس از یکدیگر عبور می‌کنند. این مجسمه‌های ۷ متری متحرک بر روی یک محور حرکت کرده و از هم عبور می‌کنند. کل این مسیر هربار ده دقیقه طول می‌کشد.

 

 

میدان اروپا

 

 

میدان اروپا

 

 

اگر از عاشقان معماری‌های قدیمی و دوره استعماری هستید رفتن به میدان اروپا را از دست ندهید. این میدان که پوسترهایش را می‌توان در تمام سایت‌های گردشی دنیا پیدا کرد از اصلی‌ترین میدان‌های شهر محسوب می‌شود که دور تا دورش را ساختمان‌های زیبای کلاسیک محاصره کرده‌اند.
به میدان میزبان یک فواره موزیکال هم هست که غروب‌ها به اجرای برنامه‌هایی زیاد با نورپردازی‌های دیدنی پرداخته و توجه همه مخصوصا بچه‌ها را به خود معطوف می‌کند. به علاوه شما می‌توانید در وسط میدان مجسمه زیبای مدئا از زنان افسانه‌ای گرجستان را ببینید که هنرمندانه ساخته شده است. طبق روایات مدئا نقش بسیار مهمی در سرنوشت گرجستان داشته است. از این مجسمه در سال ۲۰۰۷ رونمایی شد.

 

 

پیشنهاد گردش برای روزهای بارانی در باتومی؛ گرجستان

 

 

ساعت نجومی

 

 

ساعت نجومی

 

 

وقتی اسم ساعت نجومی به میان آید ذهن‌ها ناخودآگاه به سمت پراک و ونیز می‌رود. به همین دلیل شاید از دیدن چنین ساعتی آن هم در باتومی جایی بسیار دورتر از ونیز تعجب کنید. ساعت نجومی یکی از نمادهای جدید باتومی است که در ساختمان زیبا و منحصر به فرد ملی قرار گرفته و از دور دست چشم‌ها را به خود خیره می‌کند.
این ساعت با مکانیزمی خاص به غیر از نمایش زمان عادی، برخی از اطلاعات نجومی مثل موقعیت خورشید، صور فلکی زودیاک، طلوع و غروب خورشید را هم نشان می‌دهد. این ساعت گذر هر ساعت را با پخش ملودی اعلام می‌کند.

 

 

فواره نپتون

 

 

فواره نپتون

 

 

این فواره زیبا و طلایی که در مقابل تئاتر باتومی دراما قرار گرفته یکی از بخش‌های جدید باتومی است که در سال ۲۰۱۰ ساخته شده است. این بنای تاریخی از ۵ قطعه اصلی تشکیل شده است. در بالاترین قسمت این فواره نپتون با در دست داشتن نیزه‌ای سه شاخه بر روی سطحی چهارگوشه ایستاده است. پایین پای او ۴ مجسمه کوچک دیگر قرار گرفته‌اند و آب از پایین پای نپتون به سمت این مجسمه‌ها جاری می‌شود. شب‌ها با روشن شدن چراغ‌های زرد این مجسمه زیباتر از هر زمان دیگری دیده می‌شود. البته نسخه اصلی این فواره را می‌توانید در میدان اصلی بلوگنای ایتالیا ببینید.

 

 

 

تفریح‌های عجیب و غریب در باتومی؛ گرجستان

 

 

بنای یادبود ایلیا چاوچاوادزه

 

 

بنای یادبود ایلیا چاوچاوادزه

 

 

ایلیا چاوچاوادزه آنقدر نامی آشنا و مشهور است که اصلا نیازی به معرفی ندارد. او که از شخصیت‌های برجسته و مورد احترام مردم این کشور است به عنوان پدر گرجستان مدرن شناخته می‌شود. او از پیشگامان جنبش آزادی گرجستان در نیمه دوم قرن ۱۹ام است. برای زنده نگه‌ داشتن یاد و نام این مبارز شجاع و آزادی‌خواه در سال ۱۹۸۲ مجسمه‌ی یادبود آن در باتومی ساخته شد. این مجسمه که در خیابان روستاولی و در نزدیکی سالن تئاتر و فواره نپتون قرار گرفته است.

 

 

برج چاچا

 

 

برج چاچا

 

 

یکی دیگر از ساعت‌های برجسته شهر که از دیدنی‌های باتومی محسوب می‌شود برج چاچا به معنی برج چشمه است. این سازه زیبای ۲۵ متری که توسط معمار معروف فرانسوی گرزه ریموند چارلز به سبک معماری دوره عثمانی ساخته شده در حاشیه دریای سیاه قرار گرفته است. در چهار گوشه این برج، چهار حوض مستطیلی کوچک با فواره قرار گرفته که در روز عصرها به مدت ده دقیقه فواره‌ها را باز می‌کنند. با نورپردازی رنگی در غروب‌دمی مرطوب، دیدن نمایش فواره‌ها خالی از لطف نیست.

 

 

بهترین رستوران‌ها و کافه‌های دنج و محلی در باتومی؛ گرجستان

 

 

برج الفبا

 

 

برج الفبا

 

 

برج افبای باتومی که سازه‌ای منحصر به فرد و فلزی دارد و در سال ۲۰۱۲ ساخته شده است الفبای ۲۵۰۰ ساله گرجی را به تصویر می‌کشد. این برج ۱۳۰ متری با ساختاری شبیه به دی‌ان‌ای یکی از جاذبه‌های برجسته اروپای شرقی شمرده می‌شود. شما می‌توانید ۳۳ حرف الفبای گرجی را بر روی بدنه این برج پیدا کنید.

مطالب مرتبط