کاخ دلمه باغچه؛ یادگار امپراتوری عثمانی و شاهکار معماری استانبول

تور استانبول همیشه انتخابی هیجان‌انگیز است که هیچ‌وقت تکراری نمی‌شود. مکان‌های دیدنی، طبیعی، باستانی، مدرن و هنری این شهر، آنقدر زیاد است که وقتی حرف از تور ترکیه باشد، استانبول یکی از محبوب‌ترین‌ گزینه‌هاست. یکی از این شاهکارها، که نباید فرصت دیدن آن را از دست بدهید، کاخ دلمه باغچه است. در ادامه سرنوشت کاخ دلمه باغچه در طول تاریخ را می‌خوانیم و بعد همه آنچه باید پیش از بازدید از این مکان دیدنی بدانید را مرور می‌کنیم.

 

 

ساختار معماری ترکیبی

 

 

architecture

 

 

کاخ دلمه باغچه یکی از شاهکارهای معماری و هنری ترکیه است که در قسمت اروپایی استانبول و در نزدیکی تنگه بسفر قرار گرفته است. ساخت این قصر از سال ۱۸۴۳ میلادی آغاز شد و ساخت آن ۱۳ سال طول کشید. این مجموعه، تا سال ۱۹۲۲  مرکز حکومتی امپراتوری عثمانی بود. سبک معماری این قصر، یک ساختار معماری ترکیبی از سبک‌های عثمانی مدرن، روکو، باروک و نئوکلاسیک است.

 

 

اقامتگاه سلطان‌های عثمانی

 

 

sultans-reception

 

 

اگر به سال‌های دور برگردیم، محل فعلی این کاخ یک خلیج کم عمق بود که ناوگان کشتی‌های عثمانی در همان منطقه لنگر می‌انداختند. پس از قرن هفدهم با خاکریزی این خلیج کم عمق و تبدیل شدن آن به زمین‌های خشک، یازدهمین پادشاه عثمانی، تصمیم گرفت آن را به باغی زیبا با چند غرفه تبدیل کند تا محلی برای استراحت و تفریح سلطان‌های عثمانی باشد.
دلمه باغچه پس از آن به عنوان اقامتگاه دوم سلطان‌های عثمانی شناخته می‌شد و بعدها هم به محل اقامت تابستانی آن‌ها تبدیل شد.

 

 

معرفی هتل‌های سازگار با محیط زیست در استانبول

 

 

کاخ رییس‌جمهوری آتاتورک

 

 

atatork-palace

 

 

سال‌ها پس از برچیده شدن سلسله عثمانی و تشکیل حکومت جدید، پارلمان استانبول تصمیم گرفت که از این مجموعه به عنوان کاخ ریاست جمهوری بهره بگیرد و محلی برای دیدار آتاتورک با مهمان‌های خارجی تبدیل شد. با مرگ آتاتورک در سال ۱۹۳۸ این کاخ کاربرد مشخصی نداشت اما چندی بعد، یعنی در سال ۱۹۵۲ به موزه تبدیل شد.

 

 

 بخش‌های دلمه باغچه

کاخ دلمه باغچه از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

بخش اول: ساختمان‌های اداری (Selamlik)

 

 

selamlik

 

 

در این کاخ بزرگ، آپارتمان‌هایی ساخته شده است که بخش اداری این مجموعه محسوب می‌شود و یکی از مهم‌ترین بخش‌های عمارت دلمه باغچه است. اگر قصد دارید از این ساختمان بازدید کنید، خودتان را برای مواجهه با یک دنیای شگفت‌انگیز آماده کنید.
با ورود به بخش اداری، نخستین چیزی که خواهید دید یک سرسرای عظیم است و کمی بعد هم راه‌پله‌های افسانه کریستالی شما را به خود جذب خواهند کرد. به این معماری شکوهمند باید تزئینات داخلی را هم اضافه کنید. از تابلوها، لوسترها و شومینه‌های زیبا تا فرش‌های حیرت‌انگیز برای دکوراسیون داخلی این ساختمان‌ها استفاده شده است.

 

 

بخش دوم: سرسرای تشریفات (Salonu)

 

 

بخش دوم: سرسرای تشریفات

 

 

سرسرای تشریفات نه تنها یکی از بزرگترین تالارهای کاخ دولمه باغچه است بلکه آوازه آن در سراسر استانبول پیچیده است. سالن بزرگ مراسم یا همان سرسرای تشریفات، یک سالن مربعی شکل است که با دو هزار متر مربع و ۳۶ متر ارتفاع در مجموعه دلمه باغچه ساخته شده است.
لوستر کریستالی مشهور دلمه باغچه که هدیه‌ای از ملکه ویکتوریای انگلستان است، در همین بخش قرار گرفته است. یک چهل‌چراغ بسیار بزرگ که حدود چهار و نیم تن وزن دارد.
در این مجموعه تشریفاتی در طبقات بالایی، محلی برای پذیرایی از مهمان‌های خارجی آتاتورک در نظر گرفته شده بود. مهمان‌هایی که بیشتر برای حضور در آیین مذهبی یا مناسبت‌ها به استانبول می‌آمدند.
کاربری مهم دیگر این سرسرا، جایگاهی اختصاص یافته برای برگزاری ارکستر است. جالب است بدانید که زنان اجازه حضور در این جایگاه را نداشتند و تنها می‌توانستند از پنجره‌های راهرویی که در میان حرمسرا و بخش اداری قرار گرفته بود، برنامه‌ها را تماشا کنند.

 

 

بخش سوم: حرمسرا  (Heram)

 

 

harem2

 

 

حرمسرای امپراتور عجیب‌ترین و حیرت‌انگیزترین معماری این کاخ را به خود اختصاص داده است. راهروهای پر پیچ و تاب که با نگهبان‌های همیشگی از ورود افراد دیگر به این حرمسرا جلوگیری می‌کردند.
به جز سلطان عثمانی، مرد دیگری اجازه نداشت با گذشتن از این راهروهای عجیب وارد حرم‌سرا شود با این حال ملکه مادر، همسر و فرزندان سلطان هم اتاق‌های ویژه‌ای در این بخش کاخ دلمه باغچه داشتند.

 

 

زمان بازدید

 

 

residence-of-the-ottoman

 

 در تور استانبول نوروز 98 از کاخ دلما باغچه دیدن کنید. 

روزهای بازدید: سه‌شنبه، چهارشنبه، جمعه و یکشنبه

ساعت بازدید: از ۹ صبح تا ۴ بعدازظهر

قیمت بلیت: ۴۰ لیر ترکیه (نرخ تا ژانویه ۲۰۱۹)

مطالب مرتبط