یک روز رویایی در بیوک آدا؛ جزیره‌ جادویی استانبول

در یک روز آفتابی که با تور استانبول به سفر رفته‌اید، یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید، بازدید از جزایر پرنس در دریای مرمره است که بهترین آن‌ها، جزیره بیوک آدا است. در ادامه برنامه یک روز رویایی در بیوک آدا را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

 

 

۱- سفر با مرغ‌های دریایی

 

 

سفر با مرغ‌های دریایی

 

 

وقتی از بندرگاه استانبول به کشتی سوار می‌کنید، باید خودتان را برای یک سفر یک ساعت تا یک و نیم ساعته دریایی آماده کنید. اگر به مرغ‌های دریایی علاقه دارید، حتما با خودتان نان تازه همراه ببرید تا بتوانید در طول مسیر، هزاران پرنده‌ای را که با شما همراه شده‌اند، غذا بدهید. در طول مسیر می‌توانید از چای گرم یا قهوه خوش‌عطر و خوراکی‌های دیگری که در بوفه به فروش می‌رسد، لذت ببرید.
با ورود به بیوک آدا خستگی سفر را فراموش می‌کنید. وقتی از کشتی کوچک یا همان اتوبوس دریایی خارج شده و پا روی اسکله می‌گذارید، هوای تازه و تمیز را روی پوست‌تان احساس می‌کنید و با ورود به یک جزیره افسانه‌ای، خودتان را برای یک روز جادویی آماده خواهید کرد.

 

 

۲- جزیره افسانه‌ای پیش روی شما

 

 

جزیره افسانه‌ای پیش روی شما

 

 

به محض این که ساختمان تاریخی بندرگاه را ترک کنید، هم همه فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و کالسکه‌های کرایه‌ای به شما خوش‌آمد می‌گوید. نکته جالب این است که در این جزیره تنها می‌توانید از دوچرخه یا کالسکه استفاده کنید و استفاده از وسایل نقلیه موتوی ممنوع است. به همین دلیل هم کیفیت هوایی که تنفس می‌کنید، خیلی زود چشمان‌تان را باز می‌کند و انرژی زیادی به شما می‌دهد.

 

 

۵ پیشنهاد هیجان انگیز برای سفر با کودکان در استانبول

 

 

۳- خرید در بیوک آدا

 

 

خرید در بیوک آدا

 

 

اگر پیش از سفر در هتل صبحانه نخورده‌اید، می‌توانید پیش از بازدید از جزیره در کافه رستوران‌های کوچک و بزرگ، صبحانه بخورید. انتخاب دیگر این است که از فروشگاه وسایل صبحانه خریداری کنید و بعد به سراغ نانوایی‌هایی بروید که انواع نان تازه را عرضه می‌کنند و بعد هم از میوه فروشی‌های بزرگ و رنگارنگ برای صبحانه خرید کنید.

 

 

۴- دوچرخه سواری یا کالسکه؟

 

 

دوچرخه سواری

 

 

قدم بعدی این است که باید انتخاب کنید می‌خواهید با کالسکه در جزیره تردد کنید یا دوچرخه را ترجیح می‌دهید؟ و بعد باید خودتان را برای یک ماجراجویی فراموش نشدنی آماده کنید.
در این سفر کوتاه می‌توانید از مکان تاریخی مثل کلیساها بازدید کنید و یا از تماشای خانه‌ها و ویلاهای حاشیه جاده لذت ببرید. یک انتخاب هیجان‌انگیز دیگر هم وجود دارد و آن وقت‌گذرانی در پارک طبیعی بزرگی در جزیره است. در این پارک همه امکانات برای پیک‌نیک به شما عرضه می‌شود اما باید مواد غدایی مورد نظرتان را از همان نزدیکی بندرگاه خرید کنید.

 

 

استانبول؛ بهترین کافه‌های سرو صبحانه و برانچ در گالاتا

 

 

۵- کلیسای آیایورگی بر فراز بلندی‌های جزیره

 

 

hagia-yorgi-church

 

 

کلیسای آیایورگی بر فراز بلندترین تپه این جزیره قرار گرفته‌اید و اگر خیلی مشتاق دیدن آن هستید، یا باید مسیر طولانی و شیب‌داری را پیاده‌روی کنید یا از حیوانات چهارپای کرایه‌ای استفاده کنید. این کلیسای آجری، یک بنای تاریخی است که قدمت آن به سال ۱۷۵۱ میلادی می‌رسد.
اگر با حیوانات چهارپا سفرتان به سمت کلیسا را آغاز کنید، شاید در ابتدا دلهره داشته باشید، اما تماشای مسیری که در زیرپای شماست، غرق لذت‌تان خواهد کرد. این کلیسا، یک مکان افسانه‌ای است که بر روی یک تپه بلند جا خوش کرده است. در سمت راست این کلیسا، خانه‌هایی برای زندگی ساکنان کلیسا ساخته شده است و هم‌چنین صومعه‌ای که دیگر فعال نیست.

 

 

۶- استراحت و تماشای دریای مرمره

 

 

hagia-yorgi-church

 

 

هم‌چنین کافه‌ها و مراکزی وجود دارد که می‌توانید در آن‌ها نفسی تازه کنید و به نظاره چشم‌انداز دریای مرمره بنشینید. اما مطمئن باشید که تنفس این هوای تازه، خیلی زود شما را گرسنه خواهد کرد، پس باید خودتان را برای سرو نهار آماده کنید. اگر دوست داشته باشید می‌توانید روی همان تپه، غذایی بخورید و در غیر این‌صورت گزینه‌های بیشتری برای‌تان وجود دارد.

 

 

راهنمای‌ گردشگری در محله‌های بالات و فِنِر؛ استانبول

 

 

 

۷- بزرگترین ساختمان چوبی جهان در میان درختان کاج

 

 

wooden-constract

 

 

اگر در مسیر بازگشت از کلیسا، ۲۰ دقیقه پیاده‌روی کنید، با جنگلی از درختان کاج روبه‌رو می‌شوید که قدمت زیادی دارند. صدای پرندگان محلی را هم به این تجربه زیادی اضافه کنید و از مسیر لذت ببرید. کمی پیش‌تر، با یک ساختمان چوبی مواجه می‌شوید، که یک یتیم‌خانه قدیمی است که بزرگترین ساختمان چوبی جهان است. ساختمانی که از ۳۰ سال پیش بدون سکنه است. در نزدیکی این ساختمان چوبی، یک قبرستان قدیمی کوچک هم خواهید دید که گورهای کارگرانی که برای ساخت این ساختمان و بنای صومعه در آن قرار دارد.

 

 

۸- تبعید به بیوک آدا، جزیره افسانه‌ای

 

 

trotsky-house

 

 

در ادامه راه بازگشت می‌توانید برای استراحت به پارک بزرگ طبیعی بروید و در ننوهای درختی آن دراز بکشید و یا با تاب‌بازی در مرز دریا و جزیره و خوردن یک نوشیدنی دوباره انرژی بگیرید. از خانه متروکه تروتسکی هم بازدید کنید. لئون تروتسکی، یک مارکسیست انقلابی بود که در حوالی سال ۱۹۳۰ به جزیره بیوک آدا تبعید شد و چهار سال در این جزیره زندگی کرد و در همان دوران تبعید هم کتاب تاریخ روسیه را نوشت.

 

 

۹- آخرین کشتی را از دست ندهید

 

 

آخرین کشتی را از دست ندهید

 

 

وقت‌گذرانی در این جزیره آنقدر لذت‌بخش است که ممکن است مدیریت زمان را از دست بدهید. ممکن است به تماشای غروب بنشینید و فراموش کنید که قرار است به استانبول برگردید اما باید درباره ساعت آخرین کشتی، از راهنمای تور یا ماموران بندرگاه سوال کنید چراکه در فصل‌های مختلف ممکن است این ساعت تغییر کند. اگر کشتی را از دست بدهید راه دیگری برای رفتن به استانبول ندارید و باید تا صبح روز بعد منتظر بمانید.

 

 

۱۰- اقامت در بیوک آدا

 

 

stay-night

 

 

البته اگر وقت و پول کافی داشته باشید، یک شب اقامت در این جزیره افسانه‌ای می‌تواند به یکی از بهترین خاطره‌های زندگی‌تان تبدیل شود. در بیوک آدا، اقامتگاه‌های کوچک و بزرگ، چند هتل و خانه‌ها و ویلاهایی برای اجاره منتظر مسافران هستند که قیمت‌های متفاوتی دارند و شما می‌توانید بر اساس بودجه‌ای که دارید، اقامتگاه خود را انتخاب کنید.

مطالب مرتبط