راهنمای بازدید از موزه‌ی ملی گرجستان در تفلیس

تفلیس و به طور کلی تور گرجستان، دیدنی‌های تاریخی بسیاری دارد که یکی از دلایل سفر به این کشور می‌تواند لقب بگیرد. با این حال بخشی از این تاریخ را می‌توانید در موزه‌های متعدد این شهر جستجو کنید که در خود آثار ارزشمندی را نگهداری کرده و گالری‌های هنری را به صورت دوره‌ای میزبانی می‌کنند. از بین این موزه‌ها، موزه‌ی ملی گرجستان یکی از مهم‌ترین‌هاست که امروز راهنمای کوچکی برای بازدید از این مکان جذاب برایتان آماده کرده‌ایم.

 

 

تاریخچه‌ای از موزه‌ی ملی گرجستان

 

 

 

 

بنای این موزه در سال ۱۸۵۲ و به دستور بخش منطقه‌ی قفقاز از کارگروه انجمن پادشاهی موزه‌ی جغرافیای شوروی شروع به ساخت کرد و بعد از کشو قوس‌های فراروان، اولین نمایشگاه آن در سال ۱۸۶۷ به نمایش عموم در آمد. از ابتدای امر نیز این موزه تنها یک نمایشگاه نبود و در کنگره‌های مختلف میزبانی جمع‌های بزرگی را کرد تا اینکه در نهایت سال ۱۹۱۹ به نام موزه‌ی گرجستان تغییر اسم داد.

 

 

national-museum-3

 

 

چندین شیء گرانبها به صورت دوره‌ای از این موزه به روسیه جا به جا شده بود، به همین خاطر از سال ۱۹۴۷ و بعد از فروپاشی شوروی، در بازسازی‌های مداوم این موزه، امنیت آن به شکلی جدی لحاظ شده تا دیگر چیزی از مجموعه‌ی گرانبهای آن دزدیده نشود و در نهایت از سال ۲۰۰۴ با همکاری مجموعه موزه‌های ملی گرجستان، بنا و تجهیزات آن به شکلی بسیار مدرن در آمد تا در خور نامی که بر آن نهاده شده باشد.

 

 

معرفی بوتیک هتل بریتانیایی در قلب تفلیس؛ گرجستان

 

 

موزه و نمایشگاه‌ها

 

 

medevil-exebition

 

 

بدون هیچ شکی مهم‌ترین بخش موزه‌ی گرجستان سالن‌های مخصوص به آثار مربوط به قرون وسطا هستند. بخش زیادی از آثار نوظهور این موزه که بسیار پرطرفدار نیز بوده‌اند، از سال ۲۰۱۶ به موزه‌ی ملی گرجستان آورده شده‌اند که در این میان آثار نقاشی و خطاطی برجسته‌ای دیده می‌شود که از مهم‌ترین کارهای موزه به حساب می‌آید.

 

 

stone-age-bones

 

 

در بخش دیگری از موزه شاهد کشفیات باستان شناسان از قرن ۸ قبل از میلاد تا قرن ۴ میلادی هستیم. آثار بسیار زیاد و متنوعی از کشفیات گرجستان در این مجموعه گردآوری شده است که شامل وسایل معمول زندگی تا تجهیزات کشاورزی و حتی آلات موسیقی می‌شود. این بخش از موزه را به نام بنیان‌گذار باستان‌شناسی گرجستان اسم‌گذاری کرده‌اند و در بخش‌های مختلفش، اطلاعاتی از کشفیات به زبان‌های گرجی و انگلیسی درج شده است.
در بخش دیگری از کشفیات باستان شناسی، زیورآلات و اشیا بسیار گرانبها به نمایش گذاشته شده است که شامل یکی از زیباترین دستبندهای طلای دنیا با سنگ‌های زینتی منحصر به فرد نیز می‌شود. در مجموع موزه‌ بخش‌های متنوعی دارد که باید تمام آن‌ها را از نزدیک ببینید تا با زیر و بم زندگی در قرن‌های متمادی این بخش از دنیا آشنا شوید.

 

 

jewlery

 

 

در زمینه‌ی انسان شناسی و جانورشناسی نیز کشفیاتی از استخوان‌های به جا مانده از انسان‌های نخستین و حیوانات مختلف از دیگر نقاط دنیا نیز در این موزه گردآوری شده که از جمله بخش‌های جذاب و آموزنده موزه به حساب می‌آید.
اما گذشته تمام چیزی نیست که شما در موزه‌ی ملی گرجستان مشاهده خواهید کرد. بخش‌هایی در این موزه در نظر گرفته شده تا هنرمندان مختلف گرجی بتوانند در آن نمایشگاه‌های دوره‌ای برگزار کنند. این نمایشگاه‌ها بیشتر در زمینه نقاشی و عکاسی برگزار می‌شود، اما کارهای هنری دیگری نیز هستند که در این بخش به نمایش در می‌آیند. خوشبختانه اگر در زمان سفر شما به تفلیس، نمایشگاهی در یکی از سالن‌های موزه در حال انجام باشد، شما بدون پرداخت مبلغ اضافی با همان بلیط ورودی می‌توانید از آن‌ها نیز بازدید به عمل بیاورید.

 

 

خوش‌مزه‌ترین غذاهای دریایی در رستوران‌های تفلیس؛ گرجستان

 

 

فروشگاه

 

 

entrance

 

 

بعد از بازدید از موزه می‌توانید به همراه خانواده به فروشگاه اختصاصی موزه رفته و از اجناس آن بازدید کنید. در این فروشگاه کتاب‌هایی به زبان‌های مختلف، زیورآلاتی به شکل کارهای قدیمی، کارت پستال‌هایی با موضوع گرجستان، لوازم جانبی و ... به فروش می‌رسد.

 

 

بازدید از موزه

 

 

بازدید از موزه

 

 

روزهای بازدید : تمامی روزهای هفته غیر از دوشنبه و تعطیلات رسمی

ساعات بازدید: ۱۰ صبح الی ۶ بعد از ظهر (بلیط فروشی تا نیم ساعت قبل از بسته شدن درب‌ها)

هزینه‌ی ورودی: ۷ لاری (کودکان زیر ۶ سال رایگان)

هزینه‌ی تور انگلیسی زبان گروهی به مدت یک ساعت: ۴۵ لاری (اختصای به شرط رزرو یک روز زودتر ۲۰۰ لاری)

 

 

قوانین مهم در موقع بازدید از موزه:

  • کودکان زیر ۱۲ سال بدون قیم قانونی حق ورود به موزه را ندارند
  • گرفتن عکس بدون فلش و سه پایه اشکالی ندارد
  • عکاسی در نمایشگاه‌های دوره‌ای ممنوع است
  • دویدن، سر و صدا کردن و کشیدن سیگار در محیط موزه ممنوع است

مطالب مرتبط