بهترین تفریح‌های رایگان در آنتالیا

آنتالیای ترکیه را همه به عنوان یک شهر کاملا توریستی می‌شناسند. اما آیا طبق چیزهایی که گفته می‌شود، تور آنتالیا تنها محدود به سواحل و اقامتگاه‌های لاکچری آنچنانی می‌شود؟ پاسخ منفی‌ست. جدا از سواحل و تفریحات آن، شهر دارای زوایای تاریخی کهنی است که احتمالا چیزی در مورد آن‌ها نمی‌دانید. شما می‌توانید هم به تفریحات ساحلی پرداخته و هم از امکانات منطقه بهره ببرید. از مکان‌های باستانی نظیر شهر باستانی یونانیان یا پدیده طبیعی چیمائرا، ما به شما برخی از فعالیت‌های منحصر به فرد آنتالیا را معرفی خواهیم کرد، تا در سفر به آنتالیا از وقت خود بهترین استفاده را ببرید.

 

 

قدم‌زنان به سمت شهر قدیمی فاسلیس بروید

 

 

فسلیس

 

 

بندر قدیمی لاسیان در شهر فاسلیس، در گذشته یکی از نقاط مهم تجاری منطقه بود. شما ضمن رفتن به اطراف خرابه‌های شهر قدیمی و قدم زدن در آن، یک تصور کلی از حکومت اسکندر کبیر و نوع زندگی آن زمان بدست خواهید آورد. بقایای این شهر از بخش‌های دیگری مانند قنات، آمفی تاتر و یک بازار خیابانی که دو طرف اسکله را بهم متصل می‌کند، تشکیل شده است. امروزه این منطقه در یک پارک ملی با ساحلی درخشان قرار گرفته که شما می‌توانید ضمن تفریح و پیک نیک در پارک به بازدید از این منطقه تاریخی رفته و در نهایت بعد از تمام گشت و گذارها به ساحل بروید و غروب دلچسبی را آنجا سپری کنید.

 

 

در شهر قدیمی کالیچی گردش کنید

 

 

کالیچی

 

 

یکی از جاهایی که می‌توانید به آن سر زده و از نزدیک شاهد تلفیق معماری رومی و عثمانی باشید، شهر قدیمی کالیچی است. ورودی شهر دروازه باشکوه هادیان قرار گرفته که از سه گانه قصر داخل آن محافظت می‌کرده است.در نزدیکی این قصر قرن دومی، یکی دیگر از نمادهای آنتالیا یعنی مناره ۴۰ متری ییولی (Yivli Minare) قرار گرفته است. ییولی مناره همراه با یک مسجد سلجوقی در قرن ۱۳ام ساخته شد که از هر دوی آن‌ها ویرانه‌هایی به جا مانده است.

 

 

از شعله‌های ابدی چیمائرا بازدید کنید

 

 

چیمائرا

 

 

در زمان‌های قدیم، سنگ‌های نازک این منطقه را می‌شکستند و از شعله‌های آن برای هدایت ملوانان استفاده می‌کردند. چیمائرا که در زبان محلی به معنی شعله‌های ابدی است، امروزه نیز به عنوان یکی از پدیده‌های طبیعی از جاذبه‌های آنتالیا بر شمرده می‌شود. این شعله‌ها در شب بهتر دیده می‌شوند، اما فراموش نکنید برای بالا رفتن از صخره و پیمودن مسیر با خود چراغ قوه همراه ببرید. این شعله‌ها در بالای معبد هفائستوس واقع شده‌اند، و حدود ۲۰ شعله هستند که از خروج گازهای زیر زمینی و به خودی خود روشن‌اند.

 

 

۱۰ جاذبه‌‌ی برتر توریستی در آنتالیا

 

 

به موزه باستان‌شناسی آنتالیا بروید

 

 

موزه باستان شناسی

 

 

موزه‌ باستان‌شناسی آنتالیا یکی از بهترین موزه‌های ترکیه است که با شیوه‌ای سرگرم‌کننده شما را در مسیر تاریخ آنتالیا پیش می‌برد. این موزه یک مجموعه مصنوعات عظیم از محل‌های حفاری آنتالیا را در خود جمع‌آوری کرده است. قدمت این مجموعه به بیش از ۵ هزار سال قبل رسیده و حاوی آثار هنری از عصر برنز تا بیزانس است. از مهم‌ترین گالری‌های موزه می‌توان به مجسمه‌های الهی از پرج و موزائیک از سلوکیان اشاره کرد. این موزه به غیر از دوشنبه‌ها تمام طول هفته یاز است.

 

 

برای یک پیک نیک کنار آبشارهای دودن بروید

 

 

دودن

 

 

منطقه آنتالیا غنی از چشمه‌ها، غارها و آبشارهای کارست است. رودخانه دودن از کوه‌های تائوروس تا دریای مدیترانه جریان داشته و در طول مسیر خود دو آبشار را به وجود آورده است. این آبشارها بین مردم محلی به آبشار دودن بالایی و پایینی شناخته می‌شود. این منظره زیبا که در دل جنگل‌های سرسبز و دل‌انگیز واقع شده، یکی از مناطق محبوب برای پیک نیک بین گردشگران و مردم محلی است. آبشار دودن بالای که ارتفاعی معادل ۱۵ متر دارد یک غار را در پشت خود پنهان کرده است، جایی که می‌توانید در آن نشسته و به ریزش آبشار چشم بدوزید.

 

 

بهترین خوراکی‌های آنتالیا که باید امتحان کنید

 

 

در پارک کارالی اوغلو استراحت کنید

 

 

کارالی اوغلو

 

 

این پارک که یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های آنتالیاست، جایی‌ست که می‌توانید برای استراحت زیر سایه درختان آن در طول یک روز گرم رفته و یا عصر را برای قدم زدن در اطراف آن صرف کنید. در حاشیه پارک قلعه باستانی هیدیرلیک قرار گرفته که به بندرگاه قدیمی مشرف است. این برج ۱۴ متری منظره‌ای فوق‌العاده بر روی شهر و خلیج دارد. اگر عصر را در این منطقه سپری کنید می‌توانید از منظره ۳۶۰ درجه بندر قدیمی و غروب خورشید لذت ببرید. این پارک که برای پیک نیک یک مقصد فوق‌العاده است همیشه باز بوده و تماما رایگان می‌باشد.

 

 

مناره شکسته مسجد کرکوت

 

 

کرکوت

 

 

مناره شکسته (Kesik Minare) مسجد کرکوت در شهر قدیمی آنتالیا واقع شده است. این مناره باشکوه، در آتش‌سوزی قرن ۱۹ام تبدیل به ویرانه شد و تنها چیزی که از آن به جا ماند همین ویرانه‌ها است. این معبد رومی که در قرن دوم ساخته شده بعدها تبدیل به کلیسای بیزانس شده و در نهایت پس از هجوم امپراطوری سلجوقی ترکیه، این کلیسا تبدیل به مسجد شد. در طی جنگ‌های صلیبی در سال ۱۳۶۱ مسجد دوباره به کلیسا تبدیل شد. سرانجام با قدرت گرفتن حکومت عثمانی در قرن ۱۵ میلادی به مسجد تبدیل شد که امروزه تنها ویرانه‌هایی از آن باقی مانده است.

 

 

از غار کارین بازدید کنید

 

 

کارین

 

 

کارین در یک کوه واقع و از چندین غار بزرگ تشکیل شده که همگی به روی عموم باز هستند. از حفاری‌های داخل این غار استخوان‌های کشف شده که به دوره‌های پالئولیتی و میانه آن برمی‌گردد و احتمال می‌رود استخوان‌های نئاندرتال‌ها نیز در بین آن‌ها باشد. قسمتی از این اکتشافات در موزه‌‌ی محل نگه‌داری شده و بخشی دیگر در موزه بازستان‌شناسی آنتالیا نگه‌داری می‌شود. توصیه می‌کنیم بازدید از این غار و شهر ترمسوس را برای یک برنامه‌ریزی کرده و یک تور بازستان‌شناسی مهیج برای غار ترتیب دهید.

مطالب مرتبط