راهنمای‌ گردشگری در محله‌های بالات و فِنِر؛ استانبول

بالات و فِنِر را قبلا به عنوان محله‌هایی که محل اقامت ارتودوکس‌های یونانی و همچنین یهودیان استانبول بود می‌شناختند. اما حالا این محله‌ها برای گردشگران تور استانبول به عنوان جایی دیدنی در نظر گرفته می‌شود که می‌توانند در خیابان‌هایش استانبول قدیمی با خانه‌های رنگ و رو رفته اما جذاب را تماشا کنند و به دیدن کلیساهای پنهان در این خیابان‌ها بروند. در همین راستا، سال‌های جدید چندین و چند کافه و رستوران جدید نیز در این محله‌ها باز شده که حالا خودشان به یکی از بخش‌های جذاب این محله‌ها تبدیل شده‌اند. در این مقاله ما چند نقطه‌ی جذاب از این محله را برای دیدن و همچنین صرف غذا و نوشیدنی به شما معرفی می‌کنیم.

 

 

مدرسه ارتدکس یونانی فانار

 

 

greek-orthodox-college

 

 

این مکان زیبا که معماری‌اش آن را متمایز از هر ساختمان دیگری در اینمحله‌ها می‌کند، در سال ۱۴۵۴ ساخته شده بود تا خانواده‌های یونانی وبلغاریِ امپراطوری عثمانی، کودکانشان را به این مدرسه بفرستند. ساختار این مدرسه، این امکان را می‌دهد تا از بالای آن به کل محله اشراف داشته و آن را مشاهده کنید. امروزه اگر چه به حکم قانون دروس کامل آموزش و پرورش ترکیه در این مدرسه تدریس می‌شود، اما هنوز دروس یونانی نیز در مسیر آموزش آن گنجانده شده است.

 

 

کلیسای سنت جورج

 

 

کلیسای سنت جورج

 

 

این سازه یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی فنر است. کلیسایی که به نام پدر کلیسای قسطنطنیه نیز شناخته شده و از نظر مذهبی در دجات بالایی قرار دارد به نحوی که رهبر معنوی مسیحیان ارتودوکس شرقی در این مکان ساکن بوده است. رسم شمع روشن کردن برای برآورده شدن آرزوها در این محل به اجرا گذاشته می‌شود و حتی غیر مسیحیان نیز آن را اجرا می‌کنند.

 

 

استانبلول؛ بهترین صبحانه‌های ترکی چیست؟

 

 

کلیسای سنت استفان بلغاری

 

 

bulgarian-st-stephan

 

 

تنها کافی است تا به عکس‌های این ساختمان نگاه بندازید که متوجه شوید با یکی از زیباترین بناهای محله مواجهید. جدا از ساختار خود بنا که همچون کلیساهای به نام است، نمای آن که از محصولات پیش‌ساخته آهنی بهره می‌برد، با تزیینات زیباد و همچنین به سبک نئوگوتیک، وقاری خاص به کلیت مجموعه بخشیده است.

 

 

مسجد یواز سلیم

 

 

مسجد یواز سلیم

 

 

این مسجد بسیار زیبا که در قرن ۱۶ میلادی ساخته شده است، در بلندترین نقاط بالات ساخته شده و به همین واسطه نمایی زیبایی از استانبول، در حیاطش دیده می‌شود. دستور ساخت این مسجد را شخص سلطان سلیمان داده بود تا به پاس قدردانی از پدرش بسازند. کاشی‌کاری‌های حیاط آن نیز نمونه‌ای ارزشمند از اولین کارها به سبک ایزنیک بود.

 

 

محل‌هایی برای تماشای مناظر پانوراما در استانبول؛ ترکیه

 

 

کافه Cooklife

 

 

کافه Cooklife

 

 

این کافه در بالات متعلق به مجله کوک‌لایف بوده و به همین واسطه می‌توان خوی مینیمالیستی و اسکاندیناویایی سازندگانش را در آن مشاهده کنید. جایی بسیار عالی برای صرف نوشیدنی‌های گرم و همچنین سفارش انواع دسرها. اگر برای صبحانه یا عصرانه به این محل رفتید، حتما از پنکیک‌های خوشمزه‌اش سفارش دهید.

 

 

Forno

 

 

Forno

 

 

کاشی‌کاری‌های رنگارنگ و آن تنور بزرگ از فورنو در بالات، مکانی محبوب ساخته است. جایی که می‌توانید یک لاهماجون اصیل و خوشمزه سفارش دهید و در کنارش آبمیوه‌های تازه وخوشمزه میل کنید. این رستوران چند میز در محیط بیرون از رستوران نیز دارد که در فصول گرم سال، جایی عالی برای صرف غذا هستند.

 

 

Rag’n Roll Vintage

 

 

Rag’n Roll Vintage

 

 

اگر از آن دسته کسانی هستید که دوست دارید خریدهایی قدیمی و دسته دو اما جذاب داشته باشید، برای دیدن کیف‌ها و کفش‌ها و عینک‌ها و اجناسی از این دست که در Rag’n Roll Vintage به فروش می‌رسند تردید نکنید. این مغازه‌ی کوچک و خاص به فروش اجناسی از دهه‌ی ۷۰ و ۸۰ میلادی مشغول است.

 

 

راهنمای گردش در محله بشیکتاش استانبول؛ ترکیه

 

 

Coffee Department

 

 

 Coffee Department

 

 

دپارتمان قهوه از اولین کافه‌ها در این محله است است که قهوه‌هایی از بهترین دانه‌های دنیا را خود کوبیده و از آن بهترین نوشیدنی‌ها را می‌سازد. شما می‌توانید این نوشیدنی‌های خوشمزه را سفارش داده و در هوای مناسب روی میزهایی که در بیرون تعبیه شده‌اند بنشینید و در هنگام صرف قهوه و دسر به محله‌ی زیبای پیرامون خود بنگرید.

 

 

Agora Meyhanesi

 

 

agora-meyhanesi-balat

 

 

آگورا رستورانی بسیار عالی است که در میان رستوران‌های سنتی ترکیه، کاملا متمایز می‌نماید. یکی از دلایل آن نیز استفاده از سرآشپزهایی ارمنی، یونانی ارتودوکس و ترکمن است که باعث می‌شوند به همین منوال منویی کاملا متفاوت و متنوع از جای جای منطقه زیر دست مشتری برود. همین چند قومیتی بودن منو باعث می‌شود تا این رستوران به هیچ وجه شبیه به هیچ جای دیگری نباشد.

 

 

رستوران Balat Sahil

 

 

 Balat Sahil

 

 

یکی دیگر از رستوران‌های ترک بسیار معروف در بالات که به واسطه فضای خاص قدیمی‌اش و البته نوشیدنی‌های ترک بسیار خوبی که در آن سرو می‌کند معروف است. در این رستوران به دنبال یک فضای لوکس و شیک نباشید، در عوض شما با فضایی گرم، غذاهایی عالی و نوشیدنی‌های مثال‌زدنی سر خواهید کرد.

مطالب مرتبط