استانبول؛ بهترین صبحانه‌های ترکی چیست؟

شما می‌توانید به هر کجای دنیا که سفر می‌کنید صبحانه بخورید، اما بعید است هیچ کدام از این صبحانه‌ها به گرد پای کاهوالتی‌های ترکیه برسد. کاهوالتی که به صبحانه‌های ترکی گفته می‌شود به معنای "قبل از قهوه" است و کاملا بر پایه اشتراک‌گذاری غذا و تجمیع چند نوع غذای مختلف استوار است. بر خلاف بسیاری نقاط دنیا که صبحانه را یک کار روتین تصور می‌کنند، صبحانه در ترکیه شبیه به دیگر وعده‌های غذایی، خانواده رو دور هم گرد آورده و کاملا جدی گرفته می‌شود. در تور استانبول حتما از صبحانه‌های ترکی لذت ببرید.

 

 

صبحانه‌ ترکی

 

 

turkish-breakfast

 

 

همانطور که گفتیم، صبحانه ترکی به طور کل یک غذای کلی نیست و در واقع ترکیبی از چند چیز کوچک است. صبحانه‌های کلاسیک ترک مخلوطی از فراورده‌ها و محصولاتی است که در آن فصل در ترکیه پیدا می‌شود، مثل پنیر، نان، چند نوع مربا، زیتون، تخم مرغ، گوجه تازه، خیار، شیرینی و عسل و این صبحانه کامل نمی‌شود مگر با یک چای تازه دم که در استکان‌های کوچک به همراه کمی شکر سرو می‌شوند.

البته صبحانه‌های ترکی در همه جای این کشور به یک شکل نیستند و این موضوع ارتباط مستقیم با محصولات محلی آن منطقه دارد. بسته به جایی که می‌روید، امکان دارید با تنوع بیشتری در پنیرها مواجه باشید یا اینکه مرباهای بیشتری جلویتان بزارند. ممکن است تخم مرغ پخته برای صبحانه بخورند یا اینکه املت را جایگزینش کنند. در مورد جزییات مختلف تفاوت‌هایی وجود دارد که نان هم یکی از این موارد است. ترکیه هم مثل ایران دارای نان‌های مختلفی است و این باعث می‌شود هر جا نان خاصی محبوبیت بیشتری برای صبحانه داشته باشد.

 

 

turkish-breakfast-02

 

 

اگر مسافر استانبول، آنتالیا یا شهرهای مهم گردشگری ترکیه باشید، یک الگوی خاص در نوع سرو کردن این صبحانه‌ها پیدا خواهید کرد. به محض اینکه برای صبحانه وارد رستوران می‌شوید، چای داغ روی میز قرار داده می‌شود. تا چای اول را میل کنید آرام آرام ابتدا نان و سپس تخم مرغ برایتان سرو می‌شود و بعد از آن به نوبت چیزهای دیگر را برایتان می‌آورد. یکی از بخش‌های جذاب صبحانه در شهرهای بزرگ ترکیه، ظرف‌های پنیر است که عموما متشکل از بیش از ۱۰ نوع پنیر خواهد بود که در تکه‌های کوچک کنار هم گرد آورده می‌شوند. بعد از اینکه خیار و زیتون در کنار این پنیرها سرو شد آنوقت یک سینی بزرگ مملو از ظرف‌های کوچک به روی میز می‌رود و در نهایت اگر سفارش صبحانه کامل داده باشید، بعد از پر کردن استکان چایتان، یک ظرف میوه نیز برایتان آورده می‌شود.

تجربه‌ی شما از خوردن صبحانه‌های ترک، ترکیبی از شوری و شیرینی خواهد بود. ترکیبی از غذاهای پخته شده، پنیر و چیزهای شیرین همچون مربا که نهایتان با میوه‌های تازه در آمیخته می‌شود.

 

 

بهترین مهمان‌سراهای استانبول برای خانم‌ها و کوله‌گردها

 

 

کجای استانبول بهترین صبحانه‌ها را میل کنیم؟

 

 

Cesme Bazlama

 

 

Cesme Bazlama

 

 

 این رستورن کوچک که به صورت خانوادگی اداره می‌شود، یکی از معروف‌ترین نقاط استانبول برای صرف صبحانه‌های اصیل ترکیه است. مکانی زیبا با دکور چوبی که جای کافی برای پذیرایی از چندین مشتری را داشته و یکی از اولین انتخاب‌های گردشگران به شمار می‌رود. نانی که بر روی میز صبحانه‌های این رستوران می‌رود پیش چشمان شما پخت شده و مستقیما از تنور برایتان داغ سرو می‌شود. منوی این رستوران برای صبحانه کامل است و شما می‌توانید بر اساس اشتهایی که دارید، به میزان لازم صبحانه سفارش دهید، اما پیشنهاد ما به شا خوردن یک شام سبک است و سپس قبل از ساعت ۱۰ صبح رسیده به Cesme Bazlama و سفارش کامل‌ترین صبحانه‌ی این مکان برای شروع یک روز عالی.

آدرس: Tesvikiye, Ahmet Fetgari Sk. No:40, 34365 Sisli

 

 

Arada Cafe

 

 

Arada Cafe

 

 

بر خلاف Cesme Bazlama که بسیار معروف است، این کافه شهرت آنچنانی ندارد اما آن‌ها که از وجودش باخبرند، حتما هر بار که به استانبول سفر کنند به سراغش می‌روند تا از صبحانه‌های کامل و فوق‌العاده‌اش لذت ببرند. این کافه‌ی دنج در یکی از خیابان‌های خلوت حوالی برج گالاتا، ظاهری نسبتا متفاوت با کافه‌های دیگر دارد. دکور چوبی با کتابخانه‌ای در کنارش که به صورت دو طبقه ساخته شده و وقتی صبحانه کامل را سفارش می‌دهید، میز شما پر می‌شود از انواع و اقسام خوراکی‌هایی که نیاز به چند نفر دارد تا بتوان همه‌ی آن‌ها را تمام کرد. پیشنهاد ما هنوز سر جایش باقی است، شام سبک بخورید تا از پس این صبحانه‌های فوق‌العاده بر بیایید.

آدرس: esvikiye, Ahmet Fetgari Sk. No:40, 34365 Sisli

 

 

محل‌هایی برای تماشای مناظر پانوراما در استانبول؛ ترکیه

 

 

Zoo Cafe Kadikoy

 

 

Zoo Cafe Kadikoy

 

 

و در آخر به سراغ بخش آسیایی شهر برویم و جایی را به شما معرفی کنیم که صبحانه‌هایی کمی سبک‌تر و کم‌کالری‌تر ارائه می‌کند. این صبحانه‌ها اگر چه چیزی کم از صبحانه‌های کلاسیک ترک ندارند، اما سعی شده تا سالم‌تر، کم شکرتر و بیشتر حاوی مواد تازه باشند.

آدرس: Caferaga Mahallesi, Moda Cd. No:44, 34710 Kadıkoy

مطالب مرتبط