سفر‌های ارزان؛ راهنمای کوله‌گردی در گرجستان

گرجستان یکی از کشورهای برجسته حوضه قفقاز است که به عنوان مقصدی محبوب این روزها شیب تغییر و تحولات را به سرعت بالا می‌رود. یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های شما برای سفر به این کشور ناشناخته با تور گرجستان قطعا خرج و مخارج آن است. البته گرجستان به عنوان کشوری  اروپایی نسبت به دیگر نقاط پرواز‌ها ارزان‌تری ارائه می‌دهد. بعد از دیدن کوه‌های سرسبز و شهرهای تاریخی خیالتان راحت می‌شود. غذاهای سنتی خوشمزه، مردم محلی خونگرم و مناظر دیدنی شما را شیفته خواهد کرد.

 

 

بهترین برنامه‌های سفر و مسیرهای گشت و گذار در گرجستان

در اینجا ما گشت و گذار در گرجستان را به چهار برنامه مختلف تقسیم می‌کنیم که اکثر نقاط را پوشش می‌دهند.

 

 

mountains

 

 

 

۱- تور نهایی: بین ۱ تا ۲ ماه

 

 

گرجستان کشوری همه چیز تمام است که شما می‌توانید سراسر آن را بازدید کنید و هر جایی که خواستید سرک بکشید. طیف عظیمی از کوه‌ها، دشت‌ها و ارتفاعات چشمگیر مسیرهای بسیاری مقابل شما می‌گذارد که هر کدام به یک شهر و دیاری ختم می‌شود. مردم خونگرم و غذاهای باورنکردنی از بهترین تجارب شما در این گردش خواهد بود. اما توصیه می‌کنیم از قسمت‌های غربی بازدید و گشت و گذارتان را شروع کنید تا در ادامه به آذربایجان یا ارمنستان رسید بدون اینکه مجبور شوید مسیرتان را قطع کنید.

 

 

عبارات ضروری در سفر به گرجستان

 

 

۲- برنامه سفر یک تا دو هفته‌ای: بهترین غذا و نوشیدنی

 

 

georgian-dumplings

 

 

اگر از عاشقان غذا و نوشیدنی هستید گرجستان مقصدی عالی برای گردش‌های شماست. از تفلیس شروع کنید و از نوشیدنی‌های محلی و مرغوب امتحان کنید. در بین غذاها حتما از کینخالی سفارش دهید و نوش جان کنید. تفلیس پر از رستوران است پس با کمی تحقیق در غذاخوری‌های برجسته چیزی بخورید. با یک رانندگی نه خیلی طولانی به منطقه کاختی بروید. این بخش از کشور که خیلی هم بزرگ نیست مهمانسراهای مناسب و تاکستان‌های زیبا و دیدنی را ارائه می‌دهد. بعد از بازدید از این منطقه و تاکستان‌هایش و یافتن برخی از بهترین نوشیدنی‌های محلی، حالا به تفلیس برگردید و به سمت کوتایسی بروید. این منطقه نیز همچون کاختی پراز تاکستان‌ها و تولیدی‌های محلی است. به علاوه غذاهای فوق‌العاده خوشمزه و رنگی شما را به دنیایی دیگر می‌برند. البته هر استانی که بروید ادعا می‌کند بهترین غذاهای گرجستان را دارد اما در نهایت تمامی آن‌ها جذاب و به نوعی خوشمزه هستند. به باتومی بروید و در ساحل قدم بزنید. از غذاهای خوشمزه نوش جان کنید و با نوشیدنی تازه و گوارایی امتداد ساحل را قدم بزنید.

 

 

۳- برنامه سفر ۲ تا ۳ هفته‌ای: بهترین ماجراجویی‌های فضای باز

 

 

mestia-svaneti

 

 

اگر از طبیعت‌دوستان علاقه‌مند به صعود هستید پس این برنامه برای شماست. بعد از رسیدن به گرجستان با لاین بی به مستیا (سوانتی) و یا استپانتمیندا (کازبگی) بروید. اگر پرواز شما به کوتایسی یا باتومی باشد، سوانتی اولین توقف منطقی شما در سراسر غرب خواهد بود. اتوبوس و ون به صورت کاملا گسترده و زیادی در دسترس خواهند بود. اما اگر به تفلیس بروید احتمالا اولین مقصد شما کازبگی و بعد سوانتی خواهد بود. وقتی به کوهستان می‌روید شما می‌توانید از بهترین پیاده‌روی‌های عمرتان را با زیباترین مناظر دیدنی کوه‌های قفقاز تجربه کنید. در سوانتی مسیرتان را از منطقه اصلی مستیا آغاز کنید. از اینجا بیشتر مردم به سمت شرق و Ushguli حرکت می‌کنند. این مسیر با وسایل نقلیه مختلف و یا حتی موتورها نیز طی می‌شود. اگر از ماجراجویان سرسخت هستید و دوست دارید خودتان را به چالش بگشید حتما به سمت راچا یا قفقاز پایینی بروید. اما اگر در کازبگی بودید مثل اغلب مردم از بخش‌های روستایی استپانتمیندا گردش روزانه‌تان را شروع کنید. اگر تمایل داشتید از این جا می‌توانید به خوصورتی و توشتی برسید. اما توجه داشته باشید که این مسیر خشن‌تر و دشوارتر از مواردیست که الان به آن‌ها پرداختیم.

 

 

سفر به گرجستان برای تعطیلاتی محلی از نگاه روزنامه گاردین

 

 

۴- برنامه سفر ۱ تا ۲ هفته‌ای: پیاده‌روی در زمان

 

 

monastery

 

 

اما نوبتی هم باشد باید گردشی تاریخی را برای علاقه‌مندان به سنت و تاریخ ترتیب دهیم. تفلیس به عنوان مرکز تمدن گرجستان نقطه شروع سفر شما خواهد بود. تا جایی که می‌توانید در شهر و اطراف آن قدم بزنید و از نقاط تاریخی و دیدنی آن بازدید کنید. شهر قدیمی، کلیسای تثلیث و نقاط تاریخی گرجستان از برجسته‌ترین جاذبه‌های مسیر هستند که حتما باید از آن‌ها دیدن کنید. اگر تمایل داشتید حتی می‌توانید با یک سفر روزانه به صومعه گارجا از منطقه دیدن کنید و قبل از بازگشت، از Udabno نیز عبور کنید. از تفلیس می‌توانید به گوری هم بروید. این شهر زادگاه ژوزف استالین بوده و موزه‌ای از زندگی او نیز ارائه می‌دهد. به علاوه حتما از مناطق تاریخی وردزیا، خرتویسی، و صومعه ساپارا هم دیدن کنید. مقصد بعدی شما باید کوتایسی رقیب فرهنگی تفلیس باشد. برای کسب تجربه‌ای کامل، از مکان‌های مذهبی محلی مانند گلاتی، باگراتی، و متسامتا دیدن کنید.

مطالب مرتبط