مکان‌های فراموش نشدنی در گرجستان؛ مروارید قفقاز

گرجستان به دلیل قرارگیری در بین کوه‌های قفقاز و ساحل دریای سیاه دارای دره‌های زیبا و عمیق، دشت‌های نیمه جنگلی، جنگل‌های ساحلی، صومعه‌های شگفت‌انگیز و شهرهای تاریخی یکی از زیباترین کشورهای جهان شناخته می‌شود. شاید این کشور به طور مستقیم جزو کشورهای ناحیه بالکان نباشد اما بی‌شک یکی از بهترین کشورهای چشمگیر قفقاز از لحاظ موقعیت جغرافیایی است. در حقیقت شما با تور گرجستان در این کشور از هیچ لحاظ کمبودی حس نخواهید کرد. ما در این مقاله به مکان‌های فراموش نشدنی گرجستان اشاره خواهیم کرد.

 

 

تقاطع گذشته و آینده اوراسیا؛ تفلیس

 

 

tbilisi

 

 

تفلیس پایتخت رمانتیک گرجستان  مقدمه خوبی در مورد فرهنگ، تاریخ، غذا و ماهیت این کشور باورنکردنی و کل منطقه به شما می‌دهد. شما در تفلیس می‌توانید به خوبی تقابل شرق و غرب، سنت‌ها و آداب امروزی، و همچنین تاریخ و مدرنیته را به وضوح ببینید و لمس کنید. تفلیس پر از کوچه پس کوچه‌های قدیمی و کافه‌های رنگ و رو رفته‌ای است که لذت گردش را چند برابر می‌کنند. به علاوه جایی مثل بازار دست فروشان Dry Bridge محلی عالی برای خرید اقلام قدیمی و عتیقه از دوره شوروی سابق محسوب می‌شود. در بالای شهر می‌توانید قلعه قدیمی ناریکالا و نمایی از چشمانداز رودخانه مکتاری، پل صلح و همچنین کلیسای جامع تثلیث را تماشا کنید.

 

 

عبارات ضروری در سفر به گرجستان

 

 

برای صعود به مناظر چشمگیر؛ کازبک

 

 

 

برای صعود به مناظر چشمگیر؛ کازبک

 

 

اگر فقط چند ساعت در شمال تفلیس در مسیر جاده نظامی افسانه‌ای گرجستان رانندگی کنید به منطقه‌ای در قلب قفقاز می‌رسید که با قله‌های بیش از ۴ متر ارتفاع محاصره شده است. بالای کلیسای عجیب و قرون وسطایی تسمیندا سامبا و حتی بالاتر از آن، شما کوه کازبک با ۵۰۱۷ متر ارتفا را پیدا می‌کنید. این کوه یکی از اصلی‌ترین مقاصد صعود در گرجستان است که دامنه‌های چمنی زیبا، یخچال‌های طبیعی و اشکال آتشفشانی را میزبانی می‌کند. شما با یک پیاده‌روی دو ساعته به کلیسای تسمیندا سامبا می‌رسید. احتمالا این منطقه بیشترین و زیباترین عکس‌ها را به شما هدیه دهد. اگر ۴ ساعت دیگر بالا بروید به یخچال‌های طبیعی گرگتی می‌رسید. این منطقه یکی از زیباترین و فراموش نشدنی‌ترین مناظر را به شما تقدیم می‌کند. البته یادآوری کنیم که در برخی نقاط یخ‌ها نازک هستند و باید با احتیاط بر روی آن‌ها قدم گذاشت.

 

 

جنگل‌های ساحلی گرجستان؛ باتومی

 

 

batumi

 

 

باتومی پایتخت تعطیلات ساحلی گرجستان شهری شلوغ و پر رفت و آمد است که در حاشیه دریای سیاه واقع شده. این شهر دارای نقاط تفریحی، سواحل خانوادگی، تم پارک، آسمان خراش‌ها و برج الفبا است. سوار تله کابین شوید، از پته مرتفع سرسبز بالا بروید و مناظر شگفت‌انگیزی از شهر و سواحل دریای سیاه را به تماشا بنشینید. با این همه توجه داشته باشید که ممکن است سواحل غرب گرجستان به سلیقه همه نباشد و حتی رطوبت بالای آن در اوایل تابستان از تحمل خیلی‌ها خارج باشد. به هرحال این منطقه در فهرست شرجی‌ترین نقاط اروپا قرار گرفته است. با این همه یکی از مناظر زیبای باتومی که حتما باید از آن دیدن کنید باغ گیاه‌شناسی سرسبز آن با بخش‌های مختلف است. درختانی از سراسر دنیا همچون نقاط گرمسیری آسیایی، برزیل، درختان بامبو و مرکبات به علاوه پل‌های چوبی و فضای سبز از بخش‌های مختلف این باغ هستند.

 

 

 

گرجی‌ها چگونه کریسمس را جشن می‌گیرند؟

 

 

تله کابین فرسوده معدن منگز؛ چیاتورا

 

 

تله کابین فرسوده معدن منگز؛ چیاتورا

 

 

اگر به دنبال ماجراجویی متفوتی در گرجستان هستید حتما به شعر معدنی چیاتورا و تله کابین فرسوده و زنگ زده آن بروید. این شهر که در بین دره‌های غربی گرجستان واقع شده در سال ۱۹۵۰ برای سیستم تله کابینش شهرت داشت. این سیستم حمل و نقل شهر را به تپه‌های معدن متصل می‌کرد که حالا بلا استفاده رها و فرسوده شده است. البته به دلیل عدم توجه حالا این سیستم نقلیه بیشتر شبیه به تهدید انسانی و خطری قریب‌الوقوع به نظر می‌رسد. با این همه این ایستگاه کار نمی‌کند و شما هم قرار نیست سوارشان شوید بنابراین بازدید از آن به عنوان بخشی از تاریخ کشور ماجراجویی جذابی در نظر گرفته می‌شود.

 

 

نسخه اروپایی سرزمین میانی؛ ارتفاعات سوانتی

 

 

svaneti

 

 

سرزمین میانی اصطلاحی است که در کتاب‌های فانتزی چندتن از نویسندگان به کررات به کار رفته است. حالا پنهان در میان کوه‌های قفقاز، در بالاترین و نفس‌گیرترین بخش‌های سوانتی منطقه‌ای شگفت‌انگیز با صدها برج سنگی قرون وسطایی و روستاهای قدیمی وجود دارد. سوانتی در مرکز مناطق صعود و اسکی مستیا قرار گرفته است. در واقع مستیا با طیف زیادی از اقامتگاه‌ها و رستوران‌ها پس از یک روز پیاده‌روی از مسافران بومی و خارجی استقبال می‌کند. شما حتی می‌توانید با بیش از یک روز پیاده‌روی به زیباترین ارتفاعات سوانتی با یخچال‌های طبیعی و دشت‌های سرسبز صعود کنید. اما اگر توانایی بدنی این کار را در خود نمی‌بینید می‌توانید با چیپ خودتان را به یکی از روستاها برسانید و از طبیعت ییلاقی و چشمگیرش بهره ببرید.

مطالب مرتبط