سریع، سالم و ترک؛ فرهنگ لوکانتا در استانبول

لوکانتا در واقع رستوران‌های پایه و اساسی ترکیه هستند در تور استانبول آنها را امتحان کنید این رستوران‌ها که فضایی شبیه به خانه داشته و خیلی جو دوستانه‌ای دارند. غذاهای این رستوران‌ها عموما بر روی آتش به عمل آمده و عموما فاقد منو هستند. سبک و سیاق این رستوران‌ها نیز متفاوت بوده و اینطور نیستند که بیاییند و از شما سفارش بگیرند بلکه خودتان باید زحمت آن را بکشید. حتی پخت و سرو غذاها نیز متفاوت است. به طوری که غذاها را به صورت آرام‌پز تهیه کرده و در ظرف‌های حاضری سرو می‌کنند.

 

 

شاهین لوکانتاشی

 

 

شاهین لوکانتاشی

 

 

این رستوران که در خیابان باریکی در محله Asmalımescit واقع شده در سال ۱۹۶۷ توسط مسلم شاهین افتتاح شد. پس از مرگ مسلم شاهین این مغازه به برادرزاده‌اش اسماعیل شاهین رسید. او حالا در کنار فرزندان خود نظمی شاهین و احمد شاهین این رستوران را اداره می‌کند. شاهین لوکانتاشی از مشهورترین لوکانتاهای استانبول است که دست بر قضا فضای کوچکی هم دارد. به همین دلیل در اغلب مواقع مملو از جمعیت بوده و احتمالا مجبود شوید قدری برای میز خالی منتظر بمانید. البته با وجود عطر و بوی مطبوع غذاها آنچنان هم کار راحتی به نظر نمی‌رسد. سر آشپر علی گییک که از ۱۲ سالگی به هنر سرآشپزی رسیده حالا ۳۰ سال است که در آشپزخانه شاهین کار می‌کند. در طول حدودا نیم قرن فعالیت این رستوران، منو هر دو گزینه غذاهای گوشتی و سبزیجات را در بر گرفته است. اما به طور فصلی مواد تشکیل دهنده منو تغییر می‌کند. بسته به فصل شما می‌توانید از موادی مثل لوبیا سبز در روغن زیتون، گل کلم، کاهو، انواع فلفل، و گوجه فرنگی  لذت ببرید. غذاهای گوشتی نیز همچون کوفته بریانی، کوفته کادینبودو (مخلوط گوشت گاو و برنج در خمیر سرخ شده)، جگر آلبانیایی، گوشت گوساله پخته، کتلت مرغ کبابی و تاس کباب در منو گنجانده شده است. سوپ‌های کلاسیک ساخته شده با ماست، سبزیجات، مرغ و حبوبات همیشه در منو هستند، در حالی که در زمستان سوپ‌های تهیه شده با زیره به منو الحاق می‌شوند.

 

 

رستوران لادس

 

 

رستوران لادس

 

 

یکی دیگر از گزینه‌های برجسته لوکانتا که در نزدیکی تقسیم قرار گرفته و بسیار محیط راحتی دارد لادس است. این رستوران در سال ۱۹۶۹ و در بلوار Tarlabaşı افتتاح شد. اما بعد در سال ۱۹۸۶ به جای فعلی نقل مکان کرد. با دو طبقه و میزهای بیشتری از شاهین لوکانتاشی، این رستوران به نظر گزینه بهتری برای کسانی که می‌خواهند غذایی سریع بخورند، می‌رسد. یکی از محبوب‌ترین غذاهای این رستوران خوراک گوشت تاندوری است. چون در حال حاضر بیشتر شهروندان استانبولی در آپارتمان‌ها زندگی می‌کنند خیلی شرایط برپا کردن گاز و درست کردن غذاهای گوشتی را ندارند به همین دلیل خیلی از مردم برای خوردن تاندوری به بیرون می‌روند. رستوران لادس تاندوری را با سیب زمینی سرو می‌کند و نسبت به قیمت ظرف را پر می‌کند.

 

 

معرفی هتل ۵ ستاره رافلز استانبول؛ ترکیه

 

 

بانکالار لوکانتاشی

 

 

بانکالار لوکانتاشی

 

 

اگر چه کادیکوی این روزها از نام و آوازه‌اش افتاده اما زمانی مرکز مالی استانبول شمرده می‌شد. چندین بانک بزرگ در این منطقه وجود دارد و اگر در امتداد بانکالار کادسی قدم بزنید شما را به بانک مرکزی جمهوری ترکیه، ساختمان بانک باشکوه سلطنتی عثمانی، Sümerbank و İş Bankası می‌برد. نام این رستوران نیز از همین منطقه آمده است. اینجا جاییست که کارکنان بانک از سال ۱۹۴۷ تاکنون هر روز از غذاهای آن لذت برده‌اند. منوی رستوران بسیار جذاب و قابل توجه بوده و در آن حتی دسر ارمنی هدیوز نیز گنجانده شده است. این دسر غلیظ که شبیه به فرنی ماست، با شیر درست می‌شود و روی آن را پودر دارچین می‌ریزند. وقتی از در بیرون می‌روید زنگ رضایتمندی را به صدا در بیاورید. تنها تعداد کمی از مهمانان هستند که این کار را نمی‌کنند.

 

 

یانیالی فهمی لوکانتاشی

 

 

یانیالی فهمی لوکانتاشی

 

 

در امتداد بسفور، محله مودا بیش از آن که به نقاط تاریخی‌اش شهرت داشته باشد به بوتیک‌ها و زندگی شبانه‌اش شناخته می‌شود. این رستوران که قدیمی‌ترین لوکانتای فهرست ما محسوب می‌شود، یانیالی فهمی لوکانتاشی از سال ۱۹۱۹ تاکنون به فعالیت خودش در این شهر ادامه داده است. صاحب این رستوران برای یکی از سرآشپزهای دربار عثمانی کار کرده و غذاهای سنتی را در کادیکوی سرو می‌کرد. در طول اشغال استانبول از ۱۹۱۸-۱۹۲۳، فهمی توسط انگلیس‌ها زندانی شد و در همان گیر و دار از دنیا رفت. امروزه رستوران او به دست بچه‌ها و نوادگانش فعالیت می‌کند. این رستوران همه روزه حدود ۱۰۰ غذای مختلف را عرضه می‌کند. ساختمان رستوران شامل یک سالن اصلی، یک منطقه فضای باز و بخش دسر می‌شود. از غذاهای سرخ شده با روغن زیتون تا انواع کباب، ماهی، گوشت پخته، پلوها، شیرینی‌ها و سوپ‌ها، این رستوران مکانی عالی برای تجربه غذاهای ترکی محسوب می‌شود.

مطالب مرتبط