بهترین محله‌های باکو؛ آذربایجان

وقتی حرف از محله‌های باکو شود خیلی نمی‌توان آن‌ها را با محله‌های شهرهای سراسر دنیا مقایسه کرد. تفاوت محله‌ها در تور باکو مانند جاهای دیگر خیلی مشخص و روشن نیست. باکو به عنوان پایتخت آذربایجان در طول زمان توسعه و گسترش یافت. دریای خزر همیشه به عنوان نقطه مهم و کانونی برای این شهر عمل کرده و تقریبا تمام پیشرفت‌هایش را مدیون این دریا و مبادلات دریایی و تجارت از راه بندر است. با این وجود برخی از قسمت‌های شهر نسبت به دیگر نواحی جذابیت‌های بیشتری دارد. بنابراین اگر زمان محدودی دارید از این نقاط دیدن کنید.

 

 

ایچری شهر 

 

 

ایچری

 

 

ایچری شهر مرکز تاریخی باکو و جذاب‌ترین محله آن است. قدمت زندگی در ایچری شهر باکو به هزار سال می‌رسد. از بنای مستحکمی که در قرن ۱۲ بر روی تپه ساخته شد دیدن کنید و بعد قدم‌زنان به سمت موزه فضای باز بروید. برج مایدن نیز در این محله واقع شده است. قدمت این برج سنگی و دیدنی به حدود هزار سال قبل برمی‌گردد. از دیگر نقاط برجسته باستانی می‌توان به قصر شیروانشاه و مساجد تاریخی‌ای که در امتداد آن واقع شده‌اند اشاره کرد. در خیابان‌های ایچری شهر قدم بزنید و از طریق کوچه و پس کوچه‌ها سر از تپه‌ و زیبایی‌های اطراف در بیاورید. اما در خیابان‌ها فروشندگان فرش آذربایجان سنتی را به فروش می‌رسانند، و رستوران‌ها و کافه‌ها امتداد پیاده‌روها را پر کرده‌اند. بیشتر ساکنان شهر در این محله زندگی می‌کردند تا این که شهر از قرن ۱۸ به بعد گسترش پیدا کرد. امروزه ایچری شهر با هتل‌های درجه یک اصلی‌ترین جاذبه باکو است.

آدرس: Icheri Sheher, Baku, Azerbaijan

 

 

ساباییل

 

 

ساباییل

 

 

ساباییل ناحیه جنوبی ایچری شهر است که مناطق تاریخی در نزدیکی خلیج باکو را پوشش می‌دهد. اسم ساباییل با خود داستان جالبی دارد که همه مردم شهر آن را از بر هستند. در سال ۱۲۳۳، قلعه ساباییل در چند صد متری جنوب غربی خلیج باکو ساخته شد. اما زلزله‌ای شدید باعث شد تا آب دریا بالا بیاید و قلعه را در خود ببلعد. در قرن ۱۸ام وقتی آب دریای خزر عقب نشینی کرد قلعه دوباره از آب سر بیرون آورد. باستان‌شناسان زیر ایچری شهر مجموعه‌ای از تونل‌ها را پیدا کردند که به نظر می‌رسد به قلعه ختم شوند. از جاذبه‌های این قسمت می‌توان به برج‌های شعله، برج‌های باکو، کوچه شهدا، میدان چشمه و بخشی از بلوار باکو در نوک شمال شرقی ساباییل اشاره کرد. برای دیدن زیبایی‌های بیشتر سعی کنید به سمت مرکز محله جنوبی بروید تا بیشتر با فضای سنتی و روستایی و فرهنگ مردم آشنا شوید.

آدرس: Sabayil, Baku, Azerbaijan

 

 

جشنواره زیبای انار در آذربایجان

 

 

یاسامال

 

 

yasamal

 

 

یاسامال یا بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت منطقه‌ای مسکونی در داخل دیوار شهر محسوب می‌شود. به همین دلیل خیلی جاذبه زیادی را می‌توان در این منطقه نام برد اما شما هنوز فرصت دیدن مسجد سنگ ماسه‌ای رنگی قرن ۲۱امی تز پیر و دیدن بخش بیرونی جنوب شرقی منطقه را دارید. اما خط افق زیبا و دیدنی شهر به واسطه ساختمان‌های بلند و مدرن منظره‌ای دیدنی دارد. بخش بیرونی شهر تنها ۱۲ هزار نفر جمعیت داشت تا این که در اواسط قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ با توجه به توسعه‌های عظیمی که شهر به خود دید جمعیت منطقه به ۲۰۰ هزار نفر رسید. قدم در خیابان‌ها و تماشای تلفیقی از سبک‌های معماری قرون وسطایی و مدرن خود می‌تواند فعالیتی سرگرم‌کننده باشد. در بین ساختمان‌ها می‌توانید چندین کافه پیدا کنید. به یکی از آن‌ها بروید و قدری استراحت کنید.

آدرس: Yasamal, Baku, Azerbaijan

 

 

نسیمی

 

 

نسیمی

 

 

چند بلوک بعد از شمال بلوار بلوار باکو نسیمی، یکی از محله‌های پرجمعیت باکو قرار گرفته است. ایستگاه قرار، مرکز ۲۸ می و چندین مرکز خرید در این قسمت از شهر واقع شده است. پارک فیزولی و سالن کنسرت سنترال نیز از بخش‌هایی هستند که ارزش بازدید را دارند. شمال نسیمی تقریبا جاذبه کمتری دارد. با این همه قدم‌زنی در خیابان‌های منطقه و تماشای مردم، خرید سوغاتی و گشت‌زنی در بین مراکز خرید می‌تواند بسیار جذاب و سرگرم‌کننده باشد.

آدرس: Nasimi, Baku, Azerbaijan

 

 

بهترین رستوران‌های باکو برای خوردن غذاهای لذیذ و به یادماندنی

 

 

شهر سفید باکو

 

 

baku-white-city

 

 

شهر سفید باکو قسمت شرقی منطقه کوچک مسکونی را پوشش می‌دهد. شاید در نگاه اول همه چیز در این جا عادی باشد اما با کمی دقت در می‌یابید که در کنار ساختمان‌های مدرن، سازه‌های پا برجای قدیمی وجود دارد که از زمان شوروی بازسازی شده‌اند. در واقع شهر سفید بخش بازسازی شده‌ی باکو است.
چند کیلومتر دورتر از قسمت شرقی بلوار باکو منطقه‌ای در حال ساخت و عمران است که در آن یک پارک، حوضچه باغ، یک چرخ و فلک بزرگ، و چندین مرکز خرید گنجانده شده است. کسی چه می‌داند تا چند سال آینده و توسعه بیشتر باکو چه محله‌های دیگری به شهر اضافه می‌شود.

مطالب مرتبط