جشنواره زیبای انار در آذربایجان

جشنواره انار که یکی از مراسم‌های سنتی و سالانه در منطقه گویچای آذربایجان است با آغاز پاییز و فصل رنگی و قرمز خزان در ماه اکتبر برگزار می‌گردد. این فستیوال شباهت‌هایی نیز با مراسم شب یلدای ما در ایران دارد. نماد اصلی این شب نیز همانند یلدای سنتی ما انار است. یکی از بهترین زمان‌هایی که می‌توانید بهتر با آداب و رسوم مردم آذربایجان در تور باکو آشنا شوید و در جشنی فرهنگی و سالانه شرکت کنید، جشنواره انار از بهترین انتخاب‌ها خواهد بود. این جشنواره در اصل متعلق به گویچای و روستاهای اطراف آن است.

 

 

جشنواره انار

 

 

جشنواره انار

 

 

خیلی از گردشگران در ابتدای پاییز سفر خود را طوری تنظیم می‌کنند که بتوانند به جز باکوگردی فرصت رفتن به گویچای را هم داشته باشند.به طور معمول تقریبا هر سال حدود ۵ تا ۷ هزار نفر بار خود را می‌بندند تا در این جشنواره شرکت کنند. البته این برنامه برخلاف یلدای باستانی در ایران، در ۳ نوامبر ۲۰۰۶ به صورت مشترک توسط وزارت فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان و اداره اجرایی منطقه گویچای برگزار شد و بعد به رسمی هر ساله بدل گشت. درست است که در ابتدا این مراسم قرمز زیبا در نوامبر برپا شد اما کم کم تاریخ آن به اکتبر رسید. تم اصلی جشنواره انار و رنگ آن قرمز است. بنابراین هر چیزی تحت تاثیر قرمزی انار قرار می‌گیرد. از پوسترها گرفته تا لباس‌ها و گل‌آرایی‌ها همگی رنگ و بویی از قرمز دارند.

 

 

سنت‌ها

 

 

سنت‌ها

 

 

درست است که از عمر این جشنواره زیاد نمی‌گذرد اما در طول همین چند سال شکل و فرم خاص خودش را پیدا کرده است. به عبارتی این جشن با نمودی بیرونی و بستن خیابان همراه است. کارناوال‌ها به راه می‌افتند و تمام مدت جشن با موسیقی، ساز و آواز، و رقص همراه است. زنان با لباس‌های زیبا و دامن‌های بلند قرمز در صفوف رژه می‌روند و رقاص‌ها به اجرای برنامه‌های تمرینی می‌پردازند. به علاوه جشن و شادمانی بخش‌های متنوع‌تری هم دارد. مسابقه خوردن انار، آب انار و پوست کندن و دانه کردن انار بخش‌های دیگری از این جشن را تشکیل می‌دهند. البته هر سال برنامه در عین وحدت منحصر به فرد هم آغاز می‌شود. مثلا برای ده سالگی جشنواره برنامه اصلی برعهده گروه موسیقی و رقص بود. بخش‌هایی همچون نمایش و داستان سرایی هم در فسیوال جای دارند.

 

 

pomegranate-festival-azerbaijan-2

 

 

البته این‌ها به این معنی نیست که مردم مسن‌تر و روستایی نقشی در برنامه ندارند. زنان بر روی چمن زیرانداز پهن کرده و به زیبایی سفره‌ای از انواع خوراکی‌های رنگی پهن می‌کنند، لباس‌های سنتی و زیبا بر تن کرده و با میوه و انار و شیرینی و دیگر خوراکی‌ها این روز را جشن می‌گیرند.

 

 

بهترین رستوران‌های باکو برای خوردن غذاهای لذیذ و به یادماندنی

 

 

 

pomegranate-festival-azerbaijan-3

 

 

اهالی هنر و آشپزی و خلاقیت نیز با درست کردن کاردستی‌هایی با مضمون انار، سفره آرایی، دسرهای رنگی و کارهایی چنین دست، نقشی در این فستیوال بر عهده می‌گیرند. این محصولات بر روی میزهای ردیفی چیده می‌شود و بازدید کنندگان می‌توانند با قدم‌زنی در بین صفوف از آن‌ها بازدید می‌کنند.

 

 

نمود بین‌المللی

 

 

نمود بین‌المللی

 

 

فرهنگ و سنت در آسیا بسیار محترم شمرده شده و کشورها سعی می‌کنند با برگزاری مراسم‌های متنوع در دوستی و صلح به روی دنیا باز کنند و از این راه هم چهره نوع دوست و صمیمی‌تری داشته باشند و هم در کنارش اهداف دیگر را دنبال کنند. فستیوال انار عمر زیادی ندارد اما با همین قدمت کم در سال ۲۰۱۳ توانست میزبان نمایده ۲۰ کشور مختلف دنیا باشد که این خود به تنهایی موفقیتی عالی و قابل توجه برای آذربایجان محسوب می‌شود.

 

 

بهترین قهوه‌های آذربایجان را در این کافه‌های باکو بنوشید

 

 

خوراکی‌ها

 

 

خوراکی‌ها

 

 

گویچای و روستاهای اطرافش بهترین انارهای آذربایجان را پرورش می‌دهند. به عبارتی سوغات اصلی و شناخته شده منطقه انار است. در این شهر و اطراف آن محصولات درجه یک مربوط به انار به وفور یافت می‌شود. پس بخشی از جشنواره نیز به ارائه آب انار، کنسانتره انار، مربا، ژله، شربت انار، رب انار و خوراکی‌های دیگری از این دست اختصاص دارد. مسابقه بزرگ‌ترین انار نیز محلی‌ها و باغ‌داران را راغب می‌کند تا با پرورش بهترین انارهای ممکن بزرگ‌ترین‌شان را برای جشنواره آماده کنند.

 

 

pomegranate-festival-azerbaijan-5

 

در نهایت بین دختران مسابقه‌ای تحت عنوان دختر انار برگزار می‌شود که به زیباترین لباس، آرایش و طراحی جایزه‌ای تعلق می‌گیرد؛ همانطور که می‌بینید جشنواره انار تمامی اقشار مردم را متحد می‌کند تا در بخش‌های مختلف مشارکت داشته باشند. از طرفی سیاستی عالی برای معرفی بهترین میوه‌ی منطقه‌ای خاص به دنیا و جلب کردن نگاه گردشگران است. برنامه‌ریزی و سیاستی که بد نیست در ایران هزار رنگ ما بیشتر مورد استفاده و توجه قرار بگیرد.

مطالب مرتبط