بهترین کارها در سفر به گرجستان

گرجستان کشوری آسیایی اروپایی است که سابقه تاریخی طولانی‌ای پشت آن قرار دارد. این کشور دارای ویژگی‌های قابل توجهی همچون معماری‌های تاریخی، طبیعت با شکوه و یک صحنه غذایی بسیار لذیذ و خوشمزه است. موقعیت جغرافیایی این کشور باعث شده تا در طول تاریخی طولانی مورد تهاجم کشورهایی همچون ایران، روسیه، بیزانس و یونان قرار بگیرد. امروزه به عنوان گردشگر شما در تور گرجستان کارهای زیادی برای انجام دارید که باید انجام دهید. بیشترین زمینه‌های کاوشی برای شما معماری، هنر و آشپزی هستند.

 

 

 

پایتخت‌گردی کنید

 

 

پایتخت‌گردی کنید

 

 

تفلیس در مسیر جاده بزرگ ابریشم که شاه راه تجاری منطقه بود قرار داشت و همین ویژگی منحصر به فرد جغرافیایی باعث شده بود تا این شهر اهمیت فوق‌العاده‌ای پیدا کند. به علاوه همین موضوع باعث شد تا تفلیس در تبادلات فرهنگی بین دو منطقه نقش ویژه‌ای ایفا کرده و به مکانی منحصر به فرد تبدیل گردد. با این همه در طول تاریخ مجبور به تحمل خیلی از مسائل دیگر هم بوده است. تفلیس بارها و بارها در طول خشونت‌هایی که متحمل شد سوزانده شد ولی باز مورد بازسازی قرار گرفت و خودش را حفظ کرد. ساختمان‌های قدیمی، تراس‌های زیبا، کوچه پس کوچه‌ها و معماری‌های دیدنی همگی نشان از تاریخ پربار این شهر دارند.

 

 

 

در دریای سیاه شنا کنید

 

 

در دریای سیاه شنا کنید

 

 

بخش غربی گرجستان با دریای سیاه محاصره شده و بساط تعطیلات تابستانی کشور را برپا کرده است. باتومی از مهم‌ترین شهرهای ساحلی گرجستان است که با آب و هوایی متفاوت از کشور، تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد را تجربه می‌کند. به همین دلیل در نیمه اول سال میزبان خیل زیادی از مسافران سراسر دنیا است. به جز این که باتومی ساحلی گردشی محسوب می‌شوند بندری مهم نیز هست. طی دهه گذشته این شهر تغییرات زیادی کرده و به صحنه حضور ساختمان‌های بلند، هتل‌های برند جهانی، معماری مدرن، فروشگاه‌های بزرگ، و بازسازی ساختمان‌های زیای شهر قدیمی تبدیل شده است.

 

 

سفر به فریبنده‌ترین مناطق گرجستان در زمستان

 

 

از شهرهای غاری باستانی دیدن کنید

 

 

از شهرهای غاری باستانی دیدن کنید

 

 

گرجستان به طور کلی میزبان سه غار شهر مختلف است که در کدام‌شان در جای خود ارزش دیدن و کاوش را دارند. نزدیک‌ترین این غار شهرها به تفلیس Uplistsikhe نامیده می‌شود که به دلیل سنگ‌های هنری سبک ایرانی و آناتولی شهرت بالایی دارد. یکی دیگر از این شهر‌ها وردزیا است که به خاطر معماری منحصر به فرد قرون وسطایی جواهر گرجستان نامیده می‌شود. این شهر در دامنه شی‌دار کوه تا ارتفاع ۱۳۰۰ متری بالا رفته است. مجتمع صومعه دیوید گارجی که در بیابان کاختی واقع شده، در قرن ششم توسط سنت دیوید گارجی، یکی از ۱۳ پدر آشوری که برای گسترش مسیحت به گرجستان رفته بودند بنا شد. این مجموعه شامل ۱۳ صومعه مختلف که در قسمت مرزی گرجستان واقع شده‌اند می‌شود.

 

 

 

اسکی، اسنوبرد و هلی‌اسکی در گودائوری

 

 

اسکی، اسنوبرد و هلی‌اسکی در گودائوری

 

 

به طور کلی این کشور دارای سه اقامتگاه اسکی مختلف است که در این میان گودائوری به دلیل زیر ساخت‌های مناسب‌تر و پیشرفته‌تر از شهرت بالاتری برخوردار است. شما می‌توانید تعطیلاتی عالی و استراحتی آرامشبخش را با کوه‌های سفیدپوش مقابل خود تجربه کنید و در عین حال از ورزش‌های زمستانی محبوب خود هم لذت ببرید. تپه‌های گودائوری نسبت به سایر نقاط کشور کم‌ درخت‌تر بوده و در نتیجه محیط بازتری برای اسکی و ورزش در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

 

 

نقاط جالبی از گرجستان که حتی محلی‌ها هم از آن‌ بی‌خبرند

 

 

از دامبلینگ‌های گرجستانی امتحان کنید

 

 

دامبلینگ‌های

 

 

خینکالی یکی از دامبلینگ‌های معروف گرجستانی است که هر گردشگری باید آن در طی سفر خود به این کشور امتحان کند. البته تنوع این نوع دامبلینگ بالاست و هر منطقه‌ای به سبک خودش آن را درست می‌کند. به این ترتیب تفلیس هم سبک خودش را دارد. اما دستور اصلی مربوط به منطقه خوسورتی است. در این دامبلینگ خوشمزه از دستور ساده گوشت چرخ کرده، فلفل و نمک، پیاز و زیره استفاده می‌شود. اما نسخه جدیدی از آن که در رستوران‌های تفلیس به کالاکوری شناخته می‌شود از سیب زمینی و جعفری تازه هم در آن استفاده می‌شود. البته خوردن دامبلینگ‌ها روش مخصوص خودش را دارد. اول این که باید با دست آ‌ن‌ها را بخورید. پس ابتدا باید گاز کوچکی به آن بزنید و بعد نوش جان کنید. البته واضح است که این کار نیاز به تمرین دارد.

 

 

پیاده روی در مناطق روستایی

 

 

پیاده روی در مناطق روستایی

 

 

گرجستان کشوری عالی برای افراد علاقه‌مند به زندگی حیات وحش است. شما می‌توانید در مسیرهای پیاده‌روی فراوانی کاوش کنید و از زیبایی‌های طبیعی همچون پارک‌های ملی، دریاچه‌های درخشان، کوه‌ پایه‌های دیدنی و مناظر فوق‌العاده لذت ببرید. شما می‌توانید مسیرهای مختلف برای مبتدیان و حرفه‌ای‌ها را شناسایی کرده و هر کدام را که بیشتر با سلیقه و شرایط‌تان سازگار بود انخاب کنید. برخی از مهم‌ترین آن‌ها شامل امالو به شاتیلی، مستیا به یوشاگولی، دریاچه‌های آبودلادوری، سوانتی به روچا و خیلی‌های دیگر می‌شود.

مطالب مرتبط