سفر به فریبنده‌ترین مناطق گرجستان در زمستان

در این برحه زمانی معمولا ارتفاعات گرجستان برف را تجربه می‌کنند، استراحتگا‌ه‌های زمستانی از برف پر می‌شوند و کم کم پیست‌های اسکی در گوداووری، گودردزی، باکوریانی، مستیا-هاتسوالی و تتنولدی آماده میزبانی از گردشگران می‌شوند. به هر حال به جز این اقامتگاه‌های زمستانی که ما نام بردیم، مناطق دیگری هم هست که می‌توانید تعطیلاتی به یادماندنی و فوق‌العاده را در آن‌ها سپری کنید. اما در میان این همه مناطق گوناگون در تور گرجستان که بعضا خیلی از خوب‌های آن را هم نمی‌‌شناسید، کدام گزینه‌ها بهترند؟

 

 

جوتا

 

 

 جوتا

 

 

جوتا که در تقسیم‌بندی کشوری جزو کازبگی شمرده می‌شود روستایی در ارتفاع ۲۲۰۰ متری از سطح دریاست که استراحتگاه ییلاقی محبوب گردشگران در فصل تابستان است. این روستای کوچک همچون مرواریدی کاملا توریستی در گرجستان می‌درخشد. فرقی نمی‌کند تابستان باشد یا زمستان به هر حال همیشه این روستا محلی برای تفریح و گردش است. جوتا هر چقدر در تابستان‌ها درخشان و زیباست زمستان‌ها نیز با قله‌های پوشیده از برف و درختان یک‌سر سفید زیبایی منحصر به فردی دارد. با چنین منظره شگفت‌انگیزی به سختی می‌توان آن را با آلپ‌های سوییس مقایسه نکرد. اگر به دنبال سفری زمستانی در ارتفاعات گرجستان هستید این روستای توریستی جذاب را مد نظر داشته باشید. مسیرهای پیاده‌روی این روستا فوق‌العاده‌اند. شما اگر تنها ۵ کیلومتر پیاده‌روی کنید به کوه Chaukhi خواهید رسید که مناظر شگرفی را در دید شما قرار می‌دهد.

 

 

بهترین نقاط گرجستان برای پیاده‌روی روزانه و صعود

 

 

صومعه مارتکوپی

 

 

 صومعه مارتکوپی

 

 

در حدود ۴۰ کیلومتری تفلیس صومعه‌ای واقع شده که توسط پدر آنتون از مارتکوپی، یکی از ۱۳ پدر آشوری که به گرجستان آمده بودند در قرن ۶ام ساخته شد. این صومعه که در بین درختان پوشیده در زیباترین دره کوه لالنو واقع شده، در بخش گاردابانی و در نزدیکی روستای مارتکوپی قرار گرفته است. با اصرار صومعه مارتکوپی یکی از زیباترین مناطق زمستانی گرجستان شمرده می‌شود. از همان اوایل تا سال ۱۹۳۴ صومعه به فعالیت خود ادامه می‌داد اما در دوره قدرت‌گیری کمونیست‌ها فعالیت این صومعه لغو گردید. البته در طی دهه‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰ از این صومعه برای نگه‌داری کودکان بدون سرپرست استفاده کردند. البته به همین شکل هم باقی نماند و مجددا به یک آشیانه هوانوردی تبدیل گشت. اما بلاخره خورشید صومعه دوباره طلوع کرد و توانست در سال ایلیای دوم هویت خود را بازپس گیرد. این صومعه در سال ۱۹۸۹ مورد بازسازی قرار گرفت.

 

 

ذخیره طبیعی شائوری

 

 

ذخیره طبیعی شائوری 

 

 

این ذخیره طبیعی به دریاچه شائوری و یا به تنهایی شائوری شناخته می‌شود، یکی از زیباترین نقاط گرجستان برای کشف و بازدید است. دریاچه شائوری و جنگل‌های اطراف آن مناظر بسیار زیبایی را پدید می‌آورند که چشم‌ها را به خود خیره می‌کنند. فرقی نمی‌کند چه فصلی از سال برای بازدید این منطقه شگفت‌انگیز بروید زیرا هر چهره‌ای از آن نشانی از جادو و افسون در خود دارد. این منطقه که در آمبرولائوری در قسمت سوانتی قرار دارد یکی دیگر از مکان‌های بسیار زیبای گرجستان شناخته می‌شود. بدون تردید در راه راچا این مناظر رویایی و زیبا توجه شما را خود جلب خواهد کرد. این قسمت از گرجستان در تمام طول سال گردشگران زیادی را میزبانی می‌کند و شما نیز می‌توانید عکس‌های فوق‌العاده زیبای آن را در تمام رنگ‌های فصلی روی شبکه‌های اجتماعی و اینترنت بینید. همچنین برای پیاده‌روی و کمپینگ نیز گزینه‌ای عالی در بهار و تابستان است. زمستان‌ها اما با لباس سفید این منطقه جنگلی بی‌نهایت زیبا و دیدنی می‌شود.

 

 

 

بهترین سواحل گرجستان برای تعطیلاتی به یادماندنی

 

 

 

خولو

 

 

خولو 

 

 

در طول تابستان معمولا منطقه گردشی مطعوف به آدجارا در قسمت غربی گرجستان پررنگ است اما شکی نیست که تنها نقطه قابل گردش در این منطقه معطوف به آدجارا نیست. به اضافه این که در منطقه کوه اسکی گودردزی، زمستان‌ها جای بسیار زیبایی وجود دارد که به خولو شناخته می‌شود. خولو هم یکی از آن نقاطی است که حتما باید از آن دیدن کنید. خولو در دره آدرجاریستسکاری، در جاده آخالتسیخه به باتومی قرار گرفته است. به عبارتی این منطقه در ارتفاع ۹۲۳ متری بالاتر از سطح دریا و در فاصله ۸۸ کیلومتری از باتومی واقع شده است. اسم خولو از فرم قدیمی خولا به معنی خانه تجارت آمده است. خولو در قرون وسط در مسیر تجاری قرار داشته که سامتخه-جاواختی را به خطه ساحلی دریای سیاه متصل می‌کرد.

 

 

مستیا

 

 

مستیا 

 

 

اگر می‌خواهید زیبایی‌های متفاوتی را کشف کنید و شاهد فرهنگ‌های مختلف گرجی باشید حتما باید به سوانتی، منطقه تاریخی و یکی از زیباترین مناطق گرجستان واقع در شمال غربی کشور سفر کنید. این شهر کوچک که ۲۶۰۰ نفر جمعیت دارد حالا دارای زیر ساخت‌های مدرن هم هست. مرکز سوانتی بالایی، متسیا با داشتن جنگل‌ها و چشم‌اندازهای نفس‌گیر، کوه‌های بلند، و شماری از آثار قرون وسطا مانند کلیساها و برج‌هایی که به ثبت میراث جهانی یونسکو رسیده‌اند از برجسته‌ترین نقاط گرجستان محسوب می‌شود. این بخش از کشور زمانی که از برف پوشیده می‌شود بیش از هر زمان دیگری جادویی و اسرارگونه به نظر می‌رسد.

مطالب مرتبط