نقاط جالبی از گرجستان که حتی محلی‌ها هم از آن‌ بی‌خبرند

تور گرجستان سفر به یکی از کشورهای در حال توسعه آسیایی اروپایی است که این سال‌ها به مرکز توجه گردشگران دو غاره تبدیل شده است. بیشتر مسافران از تفلیس، باتومی، سوانتی، توشتی، متسختا، کوتایسی و مناطق اطراف آن‌ها می‌روند در صورتی کل کشور به این مقاصد محدود نمی‌شود. بیایید نگاهی به برخی از مقاصد جذاب پنهانی که حتی بعضی مردم بومی هم آن‌ها را نمی‌شناسند بیاندازیم.

 

 

کرونیکل گرجستان

 

 

chronicles-of-georgia

 

 

کرونیکل گرجستان که اغلب به استون هنج گرجستان هم شناخته می‌شود، ستونی به ارتفاع سی متر در ناحیه تفلیس است که نمایی از تفلیس ارائه  می‌دهد. روی این ستون اسامی پادشاهان، ملکه‌ها، قهرمانان و نامداران گرجی حک شده و صحنه‌هایی از کتاب مقدس نیز روی بدنه سنگی‌اش کنده کاری شده است. این ستون توسط مجسمه‌ساز گرجستانی Zurab Tsereteli، در سال ۱۹۸۵ شروع به ساختن شد اما تکمیل نشد و نیمه کاره رها شد. این اثر نیمه کاره که بر روی واقع شده حالا جاییست که بعضی توریست‌ها برای بازدید و عکاسی به آن می‌روند و بعد نواحی مرتفع و سبز اطراف را بازدید می‌کنند.

آدرس: Chronicles of Georgia, near Tbilisi Sea, zgvisubani micro-district, Georgia

 

 

حمام سولفور در خیابان کیو

 

 

sulphur

 

 

هر مسافری به تفلیس می‌داند که یکی از جاذبه‌های شهر قدیمی حمام سولفور است. اما در تفلیس تعداد بیشتری از این حمام‌ها در سطح شهر وجود دارند که تنها منتظر کشف شدن هستند. یکی از این حمام‌های سولفور کشف نشده در جدیدترین بخش بازسازی عابر پیاده خیابان آغماشنبلی واقع شده است. البته در مقایسه با حمام‌های معتبر به نظر می‌رسد این حمام نیاز به رسیدگی بیشتری داشته باشد اما از لحاظ قیمتی بسیار ارزان‌تر است. اگر به دنبال کسب تجربه‌ای محلی و منحصر به فرد هستید این حمام گوگرد عالی است.

آدرس: 4 Kiev Street, Tbilisi, Georgia

 

 

بهترین سواحل گرجستان برای تعطیلاتی به یادماندنی

 

 

چاپ‌خانه زیر زمینی

 

 

چاپخانه زیر زمینی 

 

 

یکی دیگر از جاذبه‌های پنهانی تفلیس که کم‌تر گردشگری راجب آن می‌داند چاپ‌خانه زیر زمینی استالین است. استالین جوان و هم پیمانانش اتاقی پنهانی و ۱۷ متری ساخته بودند که در نهایت هیچکس نتوانست آن را کشف کنید. سوسیالیست‌ها در این اتاق کوچک مخفی بین سال‌های ۱۹۰۳ تا ۱۹۰۶ بروشورهای تبلیغاتی ضد شوروی چاپ می‌کردند و در سراسر اروپا پخش می‌کردند. طبق آمارها ۳ هزار برگه در این چاپ‌خانه چاپ و پخش شد.

آدرس: 7 Kaspi Street, Tbilisi, Georgia

تلفن: +995 579 40 87 36

 

 

کتابخانه ملی مجلس

 

 

کتابخانه ملی مجلس 

 

 

کتابخانه ملی مجلس که می‌توان آن را به موزه کتاب هم تعبیر کرد جاییست که برخی از نفیس‌ترین کتاب‌های دنیا در آن پیدا می‌شود. این موزه به چهار بخش عمده تقسیم شده است. این چهار بخش عبارتند از کتاب‌های نادر،  The Knight بر روی پوست پلنگ (کتاب شعری حماسی که در قرن ۱۲ در مورد قرون وسطا نوشته شد)، یک اتاق اختصاصی برای نوسینده و دیپلمات گرجی ایلیا چادچاوادزه، و در نهایت مخزن بروس. این موزه هر روز از دوشنبه تا جمعه، و از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ بعد از ظهر باز است. زمان مناسبی پیدا کنید و حتما از این موزه گرانقدر دیدن کنید.

آدرس: 7 Lado Gudiashvili St, Tbilisi

تلفن: +995 322 97 16 40

 

 

برجسته‌ترین کلیساهای ارتدکس گرجستان

 

 

غار ملوری در ایمرتی

 

 

غار ملوری در ایمرتی 

 

 

گرجستان میزبان ۱۰ نمونه از عمیق‌ترین غارهای جهان است که در منطقه آبخازیا جایی که شوروی سابق تحقیقات زمین‌شناسی‌اش را آن‌جا متمرکز کرده بود قرار گرفته‌اند. با این همه دو سال پیش در تحقیقات کاوشی یک غار دیگر هم در همین محدوده کشف شد. این غار جدید که ۱۵ متر عمق دارد دارای دو دره طبیعی با آبشارهای زیبا است. شما می‌توانید به این منطقه بروید و در اطراف به پیاده‌روی و کاوش بپردازید و بعد به سمت غارها بروید و از آن‌ها بازدید کنید.

آدرس: Near Kumistavi, Tskaltubo, Georgia

 

 

دریاچه باتتی در شیدا کارتلی

 

 

باتتی در شیدا کارتلی

 

 

این دریاچه زیبا و دیدنی با جنگل‌های مخروطی محاصره شده یکی از مناطقی است که باید از آن دیدن کنید. از آن جایی که بازدیدکننده زیادی هم برای دیدن آن عازم این قسمت نمی‌شود بنابراین شما در محوطه‌ای کاملا خصوصی و بکر می‌توانید احساس یکی شدن با طبیعت را به جان بکشید و از مغز و روحتان را از سکوت و آرامش جنگل پر کنید. این دریاچه در بخش شهرداری کارلی واقع شده و ۱۲ متر عمق دارد. بنابراین قبل از هر تصمیمی مهارت خودتان را در نظر داشته باشید. زیباترین حالت این دریاچه را می‌توانید در فصول پهار و پاییز ببینید که طنازی رنگ‌ها به نهایت می‌رسد.

آدرس: Bateti Lake, Kareli Municipality, Georgia

 

 

خوشمزه‌ترین غذای گیاهی گرجستان

 

 

دخمه‌های آناتوری

 

 

دخمه‌های آناتوری 

 

 

دخمه آناتوری که از چند تخته سنگ تشکیل شده در نزدیکی خرسورتی و در نزدیکی مرز چچن است. پشت این منطقه داستان‌های اسرارآمیزی وجود دارد. یکی از این داستان‌ها تعریف می‌کند که وقتی طاعون به روستا رسید و خیلی سریع گسترش پیدا کرد، به دلیل نبود درمان افرادی که می‌خواستند جان خانواده‌شان را از بیماری در امان نگه دارند تصمیم‌ گرفتند از روستا فاصله بگیرند و در این دخمه‌ها جان خود را از دست دادند.

آدرس: Shatili-Mutso, Khevsureti, Georgia

مطالب مرتبط