راهنمای گردشگری دیدنی‌های مذهبی دهلی؛ هند

اکثر مردم از دهلی شهر شلوغ و پر سر و صدا تصور دارند. دهلی به عنوان دومین شهر پر جمعیت تور هند درگیر حجم زیاد وسیله‌های نقلیه‌ایست که در آن تردد دارند. با این حال شک نکنید که از دیدن نقاط گردشی فراوانش دچار شگفتی خواهید شد. یکی از این جاهای دیدنی جذاب معابد شگفت‌انگیزی هستند که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید. زیارتگاه‌های اسلامی، مساجد قرون وسطایی، سیک گوردواراس، معابد هندو و معابد جین از جمله این موارد هستند. اگر قصد سفر به دهلی را دارید می‌توانید از برجسته‌ترین نقاط مذهبی آن دیدن کنید.

 

 

حضرت نظام‌الدین درگا

 

 

حضرت نظام‌الدین درگا

 

 

درگا و یا مقبره حضرت نظام‌الدین در واقع محل دفن عارف اسلامی حضرت نظام‌الدین است که در قرن ۱۳ میلادی زندگی می‌کرد. این مقبره که در قسمت شلوغ غربی نظام‌الدین واقع شده است نه تنها برای مسلمانان از مکان‌های مهم مذهبی است بلکه بین پیروان سایر ادیان نیز اهمیت بالایی دارد. به علاوه مقبره‌های امیر خسرو شاعر صوفی قرن ۱۳ میلادی، شاهزاده خانم مغولی جهان‌آرا بیگم در قرن ۱۷ میلادی و موسیقی‌دان صوفی قرن ۱۹امی ایناهات خان نیر در قسمت غربی دفن شده‌اند. این مقبره‌ها فضایی آرام دارند و تنها مردان می‌توانند وارد حرم اصلی شوند.

 

 

معبد گل نیلوفر

 

 

معبد گل نیلوفر

 

 

معبد گل نیلوفر یکی از متمایزترین معابد کل دهلی است که با معماری زیبا و منحصر به فردش هر گردشگر مذهبی و غیر مذهبی را به خودش جذب می‌کند. این معبد که در حومه جنوبی دهلی ساخته شده در اصل با ظاهر منحصر به فردش سعی می‌کند عشق را در سراسر دنیا اشاعه دهد. فرقی نمی‌کند شما با چه جنس و چه مذهبی باشید زیرا ورود برای همه مردم به این معبد آزاد است. این معبد شب‌ها با نورهای سفید نمایی بی‌نظیر و تماشایی دارد. مردمی که برای بازدید از معبد می‌روند معمولا بر روی چمن‌های اطراف به استراحت می‌پردازند.

 

 

 

زیباترین نقاط طبیعی در دهلی برای پیاده‌روی و گردش

 

 

کالکاجی ماندیر

 

 

kalkaji

 

 

تنها در چند قدمی معبد گل نیلوفر، مجموعه معبد کالکاجی ماندیر قرار دارد که انحصارا به الهه کالی اختصاص داده شده است. معبد با این معماری دایره‌ای جالب از آجر قرمز ساخته شده است. بازدیدکنندگان در صلح و صفا صف می‌بندند و هدایای خودشان را به الهه تقدیم می‌کنند. این معبد برجسته با معماری خاصش برای گردشگران جذابیت زیادی دارد. آن‌ها به این معبد می‌روند تا شاهد نحوه پرستش الهه کالی توسط مردم بومی باشند.

 

 

معبد چهاتارپور

 

 

 

معبد چهاتارپور

 

 

در تعریف زیبایی این معبد هیچ کلمه‌ای نمی‌تواند حق مطلب را ادا کند. فقط خودتان باید از نزدیک بروید و شاهد شکوه و جلال این معبد باشید. چهارتارپور معبدی بزرگ و سفید است که به پرستش الهه دورگا اختصاص داده شده است. این معبد که در چهار کیلومتری معبد قطاب مینار قرار دارد، توسط سنت بابا سنت ناگاپالجی در سال ۱۹۷۴ ساخته شده است. در حرکتی کاملا غیر معمول این معبد به سبک معماری جنوب هند، در شمال ساخته شده است. جالب است بدانید چهارتارپور به عنوان دومین معبد بزرگ دنیا، هزاران بازدیدکننده را از سراسر دنیا به خودش جلب می‌کند. بهترین زمان بازدید از این معبد ۲۴ هکتاری جشن ناواراتری است که با لباس‌های مخصوص برگزار می‌شود. به علاوه در اطراف معبد نیز کلی رویدادهای مختلف اتفاق می‌افتد.

 

 

 

جذاب‌ترین نقاط دیدنی جیپور که باید آنها را ببینید

 

 

قطاب مینار

 

 

معبد چهاتارپور

 

 

معمولا ارتفاع بلند این برج باعث ایجاد دلهره در گردشگران می‌شود. قطاب مینار در منطقه مهرائولی دهلی واقع شده و یکی از بهترین نمونه‌های ساختمانی باقی مانده از قرن ۱۲ام است. البته این برج قبلا به عنوان مناره، بخشی از مسجد بود که دیگر وجود ندارد. امروزه از مسجد چیزی باقی نمانده اما برج به عنوان یکی از نقاط میراث فرهنگی یونسکو شهرت بالایی کسب کرده است.

 

 

گورودوارا بنگلا صاحب

 

 

گورودوارا بنگلا صاحب

 

 

گورودوارا بنگلا صاحب مهم‌ترین معبد مذهب سیک در دهلی است که قدمت آن به قرن ۱۸ام میلادی بر می‌گردد. شما می‌توانید تمام صبح را صرف گوش دادن به آهنگ‌های راجستانی و گوش دادن به موعظه‌های روحانی معبد کنید. از جمله ویژگی‌های برجسته این معبد سبک معماری و گنبد طلایی آن است. اگر به این معبد رفتید از گالری هنری آن که در حمایت از هنرمندان بومی فعالیت می‌کند هم بازدید کنید. این معبد که در مرکز Connaught واقع شده توسط آب‌های آرام استخر محاصره شده است.

 

 

ماموریت راماکریشنا

 

 

ماموریت راماکریشنا

 

 

ماموریت راماکریشا در قسمت جنوبی منطقه گردشگری پاهارگانج واقع شده است. پاهارگانج به خاطر وجود تعداد بالای هتل‌های مقرون به صرفه بسیار شناخته شده است. این معبد به خاطر بزرگداشت روحانی بزرگ هندی سری راماکریشنا در قرن ۱۹ام شاخته شد. معبد ماموریت در حقیقت آموزه‌های سری راماکریشنا را در دهلی ترویج می‌کند و به برگزاری کلاس‌های فلسفی می‌پردازد.

 

 

 

کارهای جذابی که فقط در دهلی می‌شود تجربه کرد

 

 

سری دیگامبار جین لال ماندیر

 

 

 سری دیگامبار جین لال ماندیر

 

 

سری دیگامبار جین لال ماندیر قدیمی‌ترین و معروف‌ترین معبد جین در دهلی است. این ساختمان قرمز برجسته سنگی یک نمونه کلاسیک از سبک معماری شمال هندی است که بازدیدکنندگان زیادی را سالانه میزبانی می‌کند. این معبد مجهز به بیمارستان دامی و بیمارستان پرندگان است که در نوع خودشان در جهان بی‌همتا هستند.

مطالب مرتبط