معرفی موزه اسباب‌بازی استانبول، جایی برای بزرگ‌ترها و کوچک‌ترها

موزه اسباب بازی را در تور استانبول از دست ندهید، اینجا تفاوتی معناداری با دیگر موزه‌های معروف این کشور یا حتی کشورهای دیگر دارد. تفاوت آن در این است که در این مکان، تاریخ بشر با نمایش اسباب‌بازی‌هایی از دوره‌های مختلف تاریخی بازگو می‌شود، جایی که محتوایش برای تمامی افراد، از ۷ تا ۷۰ ساله می‌تواند جذاب باشد یا حتی آموزنده. اگر بخواهید به دوران کودکی خود بازگردید یا کودکانتان را با تاریخچه‌ی اسباب‌بازی‌ها آشنا کنید، این مکان می‌تواند بهترین گزینه ممکن برای شما باشد.

 

 

oyuncak-museum

 

 

این موزه در سال ۲۰۰۵ توسط شاعر و نویسنده معروف، Sunay Akin تاسیس شد و در آن نمونه‌هایی از سال‌های اولیه قرن هجدهم تا به حال به نمایش در می‌آید. همین حرکت انقلابی و ایده‌ی منحصر به فرد او باعث شد که دیگران در ترکیه و دیگر کشورها هم به فکر بیفتند و به مرور چندین موزه اسباب‌بازی دیگر نیز در آن شهرها افتتاح گردید.

 

 

indian-room

 

 

تمام سعی موزه اسباب‌ بازی استانبول این است که بتواند به شیو‌ه‌ای مفرح، اهداف خود که شناساندن اسباب‌بازی‌های دوره‌های مختلف است را برای بازدید کنندگانش مهیا کند. به همین منظور شما با آن شمایل خشک موزه‌های معمول مواجه نیستید و در عوض در یک خیابان جذاب و چراغانی، که همین چراغ‌ها نیز همچون زرافه‌های بزرگ هستند، به عمارتی می‌رسید که در ورودی‌اش دو عروسک بزرگ به شما خوش‌آمد می‌گویند. این مسیر زیبا نهایتا به اتاق‌ها و راهروهایی منتهی می‌شود که آن‌ها نیز هر کدام به بهترین شکل ممکن برای بازدید آماده شده‌اند تا در کنار بازدیدکنندگان سن بالا، کم سن و سال‌ها هم جذب شمایل کلی این مکان شوند و به تماشای آثار موجود در آن بپردازند.

 

 

راهنمای گردش در محله تقسیم؛ استانبول

 

 

آدرس موزه اسباب‌بازی

 

 

entrance

 

 

موزه اسباب بازی که بسیاری از مقامات ترک، آن را افتخاری فرهنگی برای شهر خود می‌دانند، در خیابان اُمرپاشا در منطقه کادیکوی به سمت گازیان‌تپه فعالیت می‌کند. اگر ترجیح می‌دهید با وسایل نقلیه عمومی به موزه بروید از خدمات اتوبوس‌رانی و یا مترو استفاده کنید. می‌توان با اتوبوس از طریق خط‌های 10B, 10S, 14Ç, 17, 17L, 19F, 19M, 19S به ایستگاه Göztepe رفت و یا از طریق خط‌های  GZ1 و یا GZ2 در ایستگاه مسجد Tütüncü Mehmet Efendi پیاده شد و تا موزه کمی پیاده‌روی کرد. به غیر از این خطوط اتوبوس، می‌توانید از تاکسی‌های درون شهری استفاده نمایید که البته هزینه بیشتری برایتان به همراه خواهد داشت.

 

بخش‌های مختلف موزه

 

 

west-art-works

 

 

موزه اسباب‌بازی استانبول در دوران عبدالحمید دوم در ساختمانی تاریخی با مجموعه‌ای ۵ طبقه‌ای ساخته شده است و شامل بیش از ۴۰۰۰ اسباب بازی خریداری شده توسطSunay Akin  از ۴۰ کشور مختلف در طول ۲۰ سال است. این تعداد بالا از اسباب‌بازی‌ها ابتدا بر اساس موضوعات مختلف تقسیم بندی شده و سپس در اتاق‌های مختلف که هر کدام با دکوری چوبی که بر اساس تم خاص اتاق به شکلی متفاوت آراسته شده‌اند، به نمایش در می‌آیند. این تم‌ها بر اساس شکل و شمایل و موضوعیت اسباب بازی‌ها به دسته‌بندی‌هایی همچون قبایل سرخپوستی، اسباب‌بازی‌های اصیل ترکی، اسباب‌بازی‌های مرتبط با فضا، اسباب‌بازی‌های جنگی و دیگر نام‌ها تقسیم‌بندی شده‌اند. این تفکیک موضوعی باعث می‌شود تا بتوانید موارد مورد علاقه خود را با سرعت بیشتری پیدا کنید و اینکه قبل از ورود به هر بخش نیز بتوانید یک دید کلی نسبت به آنچه که قرار است مشاهده نمایید، داشته باشید.

 

 

دومین آکواریوم بزرگ اروپا در استانبول

 

 

rooms

 

 

فضای باز اطراف موزه نیز خود از جذابیت ویژه‌ای برخوردار است، چون با کارها و طراحی‌های مختلفی که در آن قرار داده شده، آن را می‌‌توانید یکی دیگر از سالن‌های این مکان به حساب بیاورید. کودک مونالیزا کاری از Fawn Zeller، خانه‌های اسباب‌بازی ساخته شده از پرسلن بین سال های ۱۸۵۰ تا ۱۹۱۰، شخصیت‌های Karagöz-Hacivat ساخته شده در دوره عبدالحمید دوم، اسباب بازی‌های تولید شده توسط مارک‌های پیشرو در ترکیه در دهه های ۱۹۵۰ و ۱۹۷۰ از دیگر آثاری هستند که در این موزه مشاهده خواهید کرد.

 

 

meuseum

 

 

در مجموع سالن‌های اصلی و فضای بیرونی، مجموعه‌ای را برای شما به نمایش می‌گذارد که هم یک بازدید جذاب و مفرح را برای شما و خانواده‌تان به همراه دارد و هم اینکه شرایطی را برایتان به وجود می‌آورد تا در یک مجموعه بزرگ بتوانید سیر تحول اسباب‌بازی‌ها در کشورها و حتی قاره‌های مختلف را به تماشا بنشینید. حتی کارگاه‌های آموزشی مختلفی نیز در محل همایش‌های این موزه، برای کودکان و بزرگسالان برگزار می‌شود که خود بخشی از جاذبه‌های موزه –البته بیشتر برای محلی‌ها- محسوب می‌شود.

 

 

oyuncak

 

 

ساعات بازید از موزه

موزه در روزهای دوشنبه بسته و در طول هفته از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۸ و در روزهای آخر هفته از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۹ باز است. افراد معلول، کودکان زیر ۳ سال، دارندگان کارت ICOM، اعضای MMKD به صورت رایگان از موزه اسباب‌بازی دیدن می‌کنند و برای افراد دیگر ۱۲ لیر است.

مطالب مرتبط