معرفی موزه جذاب راحمی کوچ؛ استانبول

موزه راحمی کوچ که درسال ۱۹۹۴ و در قسمت شمالی شاخ طلایی (هالیچ) در منطقه هاسکوی افتتاح شده و با وسعتی به مساحت ۲۷ هزار مترمکعب دارای سه بخش اصلی است:

 

بنای تاریخی لنگرخانه (موزه راحمی کوچ)

این لنگرخانه مکانی برای ساخت لنگرهایی بود که عثمانی‌ها برای ثابت نگه داشتن کشتی‌هایشان استفاده می‌کردند اما اساس آن به دوران بیزانس بر‌می‌گردد، جایی که رومی‌ها این بنا را به دلایلی دیگر ساخته بودند اما بعد از فتح کشور به دست عثمانی‌ها، کاربری این مکان تغییر کرد و این تغییرات در طول تاریخ وجود آن، چندین و چند بار انجام شد. تاریخ این لنگرخانه عثمانی‌ها به دوره سلطان احمد سوم برمی‌گردد. تاریخ این لنگرخانه عثمانی‌ها به دوره سلطان احمد سوم مربوط می‌شود اما با توجه به خرید این مکان توسط بنیاد موزه راحمی کوچ در سال ۱۹۹۱، ساخت موزه آغاز شد و آماده سازی آن سه سال به طول انجامید.

 

 

 

entrance

 

 

پس از انجام مراحل بازسازی، موزه در سال ۱۹۹۴ و به دست دکتر لوغورلو افتتاح شد. بنای مستطیلی شکل سازه‌ی اصلی موزه ۲۱۰۰ مترمربع وسعت دارد و دیوا‌رهای آن سنگی با سقفی چوبی است. طراحی داخلی و بیرونی موزه دست‌ نخورده باقی مانده و هدف از آن این است که بافت ساختمان همراه با اشیایی که به نمایش گذاشته شده‌‌اند بیشترین هم‌خوانی را با یکدیگر داشته باشند و همین قرابت در شکل، خواه ناخواه باعث احساس و درک بهتر این اشیای باستانی در چشم بینندگانشان باشد.

 

 

کشتی تاریخی هاسکوی

 

 

کشتی تاریخی هاسکوی

 

 

پس از مدت کوتاهی به این علت که کلکسیون به نمایش گذاشته شده برای فضای نمایشگاه موزه کافی نبود، کشتی خراب شده هاسکوی را خریداری کردند و سپس بازسازی این بخش را در سال ۲۰۰۱ به پایان رساندند. کشتی تاریخی هاسکوی که به اندازه لنگرخانه اهمیت فراوانی دارد در فضایی به مساحت ۱۱ هزار مترمربع قرار داده شده است. محل این موزه ابتدا در سال ۱۹۸۱ برای ساخت و تعمیر کشتی‌ها به کار گرفته می‌شد و بعدتر که برای ساخت موزه و قرار گیری کشتی مورد بهره‌برداری قرار گرفت، تکه‌های دیگر از کشتی‌های تاریخی متنوع نیز به محیط آن اضافه شد تا در نهایت به چیزی بدل گشت که حالا در تور استانبول، آن را مشاهده می‌کنید.

 

 

راهنمای گردش در محله تقسیم؛ استانبول

 

 

منطقه فضای باز موزه

 

 

یارد

 

 

 قسمتی از مجموعه موزه راحمی کوچ، از ورودی اصلی جاده هاسکوی تا شاخ طلایی، در فضای باز برای بازدیدکنندگان ارائه شده است. اتومبیل‌های کلاسیک، لیبراتور B-24 و دیگر هواپیماها، کشتی فنرباغچه و زیردریایی TCG Uluçalireis و غیره به عنوان بخشی از این موزه هستند که بیشترین بازدید را به خود می‌بینند.

 

submarine

 

 

زیردریایی موجود در موزه در سال ۱۹۴۴ به طول ۹۳ متر و با ۲۴۰۰ تن به اسم USS THORNBACK )SS-418) ساخته شده بود. این زیردریایی در زمان جنگ جهانی دوم فعالیت خود را علیه ژاپن انجام داد، تا زمانی که از فعالیت خارج شد و به ناوگان ذخیره پیوست.  نهایتا بعد از اینکه دیگر جایی در ناوگان دریایی برای این زیردریایی وجود نداشت، آن را جهت نمایش به عنوان یک زیردریایی کلاسیک، به محل موزه آوردند و از آن پس به عنوان یکی از نمادهای موزه راحمی کوچ، به یکی از جذاب‌ترین بخش‌های آن بدل گشته است. در نظر داشته باشید که افراد کم‌تر از ۶ سال حق ورود به زیردریایی را ندارند و کودکان ۶ تا ۱۲ سال هم حتما باید به همراه یک بزرگ‌تر وارد آن شوند.

 

 

دومین آکواریوم بزرگ اروپا در استانبول

 

 

چه چیزهایی در موزه اصلی به نمایش در می‌آید؟

 

 

in-rahmi-meusum

 

 

انواع اتومبیل های کلاسیک، قطار های قدیمی، هواپیماهای قدیمی، کشتی فنرباغچه، زیردریایی، ابزارهای علمی، کامپیوترهای قدیمی و غیره به همراه نمایشگاه‌هایی که به صورت دوره‌ای برگزار می‌شوند، چیزهایی هستند که انتظار دیدنشان را در راحمی کوچ باید داشته باشید. موزه بسیار بزرگ است و بخش‌های مختلفی دارد که در هر کدامشان دنیایی از قطعات و تجهیزات نظامی قرار گرفته‌اند. حتی دارای راه‌آهن قدیمی و تورهای شاخ طلایی نیز هست که خود بخش مهمی از جذابیت آن محسوب می‌شود. حتما باید یک روز کامل را برای بازدید از این موزه اختصاص دهید، چون جزییات موجود در آن شگفت‌زده‌تان خواهد کرد و آنقدر زیاد هستند که ساعت‌ها شما را مشغول نگه دارند.

 

 

تورهای کشتی در راحمی کوچ

 

 

تورهای کشتی در راحمی کوچ

 

 

Rosalie  یکی از قدیمی‌ترین کشتی‌های بخار در دنیا است. این کشتی در سال ۱۸۷۳ توسط کشتی‌سازی Kinderdijk J & K Smit، با نام "Den Briel" ساخته شد. از سال ۱۹۲۴ تا ۲۰۱۳، با داشتن صاحب‌های مختلف تحت نام‌های متفاوت به عنوان یک کشتی مسافربری در حال خدمت بود تا اینکه در نهایت به این موزه واگذار شد تا تجربه‌ای قدیمی از سفر با کشتی را برای بازدیدکنندگان به همراه داشته باشد.

 در فصول  بهار و تابستان با توجه شرایط آب و هوایی ، شما می‌توانید با این کشتی قدیمی به تورهای شاخ طلایی بروید و همچنین با خط را‌ه‌آهن قدیمی که در امتداد شاخ طلایی قرار دارد، آخر هفته خوبی را در این مکان از سر بگذرانید.

موزه در روزهای دوشنبه تعطیل است. و در روزهای سه شنبه تا جمعه بین ساعات ۱۷ الی ۱۰ باز بوده و در روزهای شنبه و یک‌شنبه و همچنین اعیاد مذهبی بین ساعات ۱۶-۱۰ از (۱ اکتبر - ۳۱ مارس) و ۲۰-۱۰ (۱ آوریل - ۳۰ سپتامبر) باز است.

مطالب مرتبط