معرفی کاخ زیبا و شاهانه ییلدیز در استانبول

کاخ ییلدیز که به معنای کاخ ستاره است که با تور استانبول می‌توانید در این هتل اقامت کنید، این هتل با محیطی سرسبز و مملو از گیاهان زیبا یک میراث بسیار ارزشمند است که شاهد اتفاقات مهمی از اواخر دوران عثمانی‌ها بوده است. این کاخ ساختار متفاوتی نسبت به کاخ‌های دیگر دارد هم از نظر طبیعت و هم از نظر میراث تاریخی، که بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب می‌کند. کاخ ییلدیز زمانی به عنوان منطقه‌ای برای شکار استفاده می‌شد و در قرن ۱۸ توسط سلطان سلیم سوم برای مادرش سلطان مهری‌شاه ساخته شد. پس از تکمیل شدنش قصرهایی هم در اطراف‌اش ساختند و به مرور به سازه‌های اطرافش چند بنای دیگر اضافه کردند.

 

 

یلدنیز هتل

 

 

به لطف ساختمان‌ها و پارک‌هایی که دارد در بین کاخ‌های عثمانی از نظر مفهوم کلاسیک، سبک متفاوتی داراست و همین ریزه‌کاری‌هاست که آن را از دیگر کاخ‌های شهر و حتی کشور متمایز می‌کند. این بنا یکی از چهار کاخی بود که به عنوان مرکز اداری امپراتوری عثمانی مورد استفاده قرار گرفت، و اولین پادشاهی که در این کاخ مستقر شد عبدالحمید بود. نسبت به دولماباغچه که جایی نسبتا خوش آب و هواتر جله می‌کرد، از این مکان بیشتر به عنوان پناهگاه استفاده می‌شد و همچنین به علت تغییراتی که توسط هر حاکم در آن ایجاد می‌کرد و بنایی که به آن اضافه و باغی که در اطرافش ساختند، در نهایت به جایی تبدیل شد که حالا می‌بینید و گردشگران زیادی نیز برای دیدنش به این قسمت از تایلند می‌آیند.

 

 

فضای سبز کاخ

 

 

مصطفی کمال آتاتورک با عنوان "۳ بازرس ارتش" قبل از حرکت به سامسون در این کاخ ملاقاتی با سلطان وحدتین داشت و در دوران جمهوری‌خواه در خدمت نیروهای مسلح بود. این کاخ از سال ۱۶۶۴ به حالت موزه درآمد و به بازدید عموم گذاشته شد.

 

 

بهترین بازارها و فروشگاه‌های دست دوم فروشی در استانبول

 

این کاخ کجا قرار دارد؟

 

 

این کاخ کجا قرار دارد؟

 

 

این کاخ در منطقع بشیکتاش، در امتداد serencebey Yokuşu که متصل به بلوار بارباروس است، قرار گرفته گرفته و چون در مرکز شهر قرار دارد دسترسی به این مکان بسیار آسان خواهد بود. اگر قصد دارید از سمت Anadolu Yakası به کاخ بروید، به شما پیشنهاد می‌کنیم به جای ماندن در ترافیک سنگین از مسیر دریا استفاده کنید. در صورت استفاده از اسکله Beşiktaş İskelesi، هم می توان لحظات دلپذیری را در تنگه بسفر تجربه کرد و هم بعد از رسیدن به ساحل مسیری زیبا را تا کاخ پیاده‌روی کرد و از فضای اطراف لذت ببرید. از مسیرهای Zincirlikuyu یا Taksim می‌توان با اتوبوس به بشیکتاش رسید و در ایستکاه دانشگاه فنی ییلدیز پیاده شد و از ایستگاه هم تا رسیدن به کاخ کمی پیاده‌روی کرد. در مجموع با توجه به مکانی که این کاخ در آن قرار دارد، با انواع وسایل نقلیه عمومی می‌توان به آن جا رفت.

 

 

محوطه کاخ

 

 

قسمت‌های مختلف کاخ ییلدیز

سه موزه مختلف در کاخ ییلدیز واقع شده که توجه ویژه‌ای به آنها می‌شود. این سه موزه شامل امکانات فرهنگی است از قبیل موزه تئاتر ییلدیز، موزه هنرهای نمایشی، موزه شهر شهرداری استانبول.

به عنوان آخرین نمونه معماری کاخ عثمانی؛ در مرکز کاخ ییلدیز وسایل و ظروف ییلدیز مربوط به سلطان عبدالحمید به نمایش گذاشته شده است. در غرفه آبشار محصولات کارخانه‌ای ظروف ییلدیز و دکوراسیونی با سبک Art-Nouveau که از کشورهای اروپایی وارده کرده‌اند برای مردم به نمایش گذاشته شده‌اند.

 

 

قسمت‌های مختلف کاخ ییلدیز

 

 

یکی دیگر از ساختمان‌های فعال فرهنگی که در کاخ ییلدیز قرار دارد در سال ۱۸۸۹ توسط عبدالحمید ساخته شد، دقیقا در کنار Gedikli Cariyeler، موزه هنرهای تئاتر و نمایشی کاخ ییلدیز است. در کلکسیون بخش بایگانی موزه جایی که لباس‌های مربوط به تئاتر قصر قرار دارد شامل منابع ارزشمندی است که تاریخ سینمای ترکیه را روشن می کند.

 

 

yildiz-sarayi-ada-kusku

 

در موزه شهر شهرداری در سالن دو طبقه هنرهای زیبای قصر از سال ۱۹۸۸ تا به الان مجموعه ای از کالاهای مورد استفاده مردم محلی استانبول از دوران عثمانی قرار دارد.

به غیر از بازدید از موزه‌های این کاخ، طبیعت و پارک زیبایی که در اطرافش قرار دارد هم افراد را به خود جذب می‌کند. بزرگترین عمارت این کاخ که امضای خانواده Balyan را دارد و مسجد ییلدیز که تمام ویژگی های آخرین دوره معماری عثمانی و برج ساعت ساخته شده در سال ۱۸۹۰ در قسمت جنوب غربی حیاط این مسجد تعداد کمی از ساختمان‌هایی است که می توانید در طول سفر خود به این کاخ ببینید.

 

 

خوشمزه‌ترین و مشهورترین غذاهای استانبول را بشناسید

 

 

ساعات بازدید از کاخ ییلدیز

 

 

بازدید

 

 

زمان‌های بازدید از این کاخ در فصل‌‌های تابستان و زمستان تفاوت دارد. البته ساعت بازدید از این کاخ در ساعت ۹ صبح شروع می‌شود و ساعت بسته شدن کاخ  در فصل تابستان بین ۱۵ آوریل تا ۲ اکتبر در ساعت ۱۹ و در فصل زمستان از ۳ اکتبر تا ۱۴ آوریل در ساعت ۱۷ بسته می‌شود. در جشن‌های مذهبی این کاخ در ساعت ۱۳ باز می‌شود.

 

مطالب مرتبط