بهترین سوغاتی‌های مالزی که می‌توانید هدیه بدهید

وقتی به مالزی سفر می‌کنید، صرف نظر از اینکه مدت اقامت شما کوتاه است یا طولانی، برای تعطیلات رفته‌اید یا تحصیلات و کار، همیشه می‌خواهید تکه‌ای از جوهره آن کشور مقصد از صنایع دستی گرفته یا خوراکی و یا موارد دیگر را به عنوان یادگاری دوره اقامت با خود به خانه ببرید. مالزی از جمله کشورهایی است که از نظر تنوع سوغات آنقدر غنی هست که دغدغه خرید را نداشته باشید. از خریدهای رایج بین گردشگران می‌توان به ظروف استیل، شال، لباس سنتی، رو میزی‌های سنتی و جواهرات اشاره کرد. ما در این بخش به معرفی برخی از این سوغاتی‌ها که می‌توانید خریداری کنید می‌پردازیم.

 

 

کنکگاک

 

 

کنکگاک

 

 

آنطور که از گفته‌ها پیداست این یک بازی سنتی و از کلمه قدیمی کره‌ای “congak" به معنی محاسبه ذهنی گرفته شده است. این بازی با یک تخته سیاه اغلب چوبی با حفره‌هایی در آن و تعدادی مهره و یا تیله برای شمارش انجام می‌گیرد. بدنه تخته معمولا با هنر دست نقاشی و یا کنده‌کاری شده و با طرح پرندگان و گل و باغ زینت داده می‌شوند. این بازی در اندازه‌های مختلف با طرح و قیمت‌های مختلف بسته‌بندی شده و به فروش می‌رسد. هرچه کار دست روی آن پیچیده‌تر و ظریف‌تر باشد به طبع قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود. شما می‌توانید قوانین این بازی سرگرم‌کننده را یاد گرفته و با خود از سفر با  تور مالزی به خانه ببرید.

 

 

لوازم فلزی

 

 

لوازم فلزی

 

 

صفحات طرح‌دار، لیوان‌ها، بازی‌های تخته‌ای، جاکلیدی و جواهراتی که نام شما روی آن حک شده از سوغاتی‌ها و هنرهای برجسته مالزی محسوب می‌شود. این کشور که یکی از قدرت‌های تولیدکننده آلیاژ است، لوازم متنوع فلزی در طرح‌ها و زمینه‌های مختلف هنری تولید می‌کند. حتی بعضی از آن‌ها با هنر دست طرح‌های مختلف گل و طبیعت و الگوهای سنتی مالزیایی زینت داده شده‌اند. جدای از این‌ها شما می‌تواد وسیله مورد نظر را انتخاب کرده سپس عبارک مد نظر خودتان را روی آن حکاکی کنید که این خود هدیه‌ای منحصر به فرد خواهد بود.

 

۱۰ مرکز خرید برتر در کوآلالامپور که باید از آنها خرید کنید

کرونگسانگ

 

 

کرونگسانگ

 

 

کروگسانگ در واقع به جواهرتان سنتی مالزیایی گفته می‌شود که اغلب با طرح‌های پیچیده و ظریف گل و پرندگان ساخته می‌شود. این جواهرتان با انواع سنگ‌های قیمتی یا کریستال تزئین شده و اعلب توسط زنان مورد استفاده قرار می‌گیرند. کرونگسانگ به طور معمول در سه سایز مختلف به فروش می‌رسند، کوچک‌ترین آن‌ها تودانگ (برای روسری)، اندازه متوسط آن باجو کبایا (برای لباس بلند) و بزرگترین آن‌ها به صورت گل سینه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آویزها را می‌توان همراه هر لباسی مورد استفاده قرار داد پس چرا آن‌ها را به عنوان سوغات از تور مالزی هدیه ندهید؟

 

 

وایو

 

 

وایو

 

 

وایو در اصل بادبادک‌های سنتی مالایی با طرح‌ها و رنگ‌های مختلف هستند و نام آن نیز ریشه در زبان عربی دارد. این بادبادک‌ها که امروزه به عنوان بخشی از سنت کهن مورد توجه و استقبال است در زمان‌های گذشته با طرح‌ها و رنگ‌های تند نقاشی شده و برای ترساندن پرندگان و حیوانات دیگر بالای مزرعه به پرواز در می‌آوردند. اسکلت وایو را از چوب بامبو می‌سازند و دم آن را نقاشی می‌کنند. در نهایت وقتی چندین وایو را در آسمان به پرواز در می‌آیند منظره‌ای زیبا و دیدنی پدید می‌آورند. همانطور که می‌دانید حتی فستیوال‌های برای بادبادک هوا فرستادن نیز برگذار می‌شود.

 

 

لابو سایونگ

 

 

لابو سایونگ

 

 

لابو سایونگ در حقیقت چیزی شبیه به کوزه‌های سنتی ایرانی است. مردم در زمان‌های قدیم آب را برای ذخیره خانگی داخل آن ریخته و نگه‌داری می‌کردند. لابو سایونگ که در طرح‌های مختلف و مخصوصا مشکی رنگ درست می‌شود، در اصل آب را در تابستان‌ها خنک نگه می‌دارد. کارایی آن هم به این صورت است که با تبخیر رطوبت روی سطح آن، آب داخل خنک می‌ماند. حتی در مواردی در مورد خواص درمانی آن نیز گفته می‌شود.

 

 

کاسوت مانک (رو فرشی)

 

 

کاسوت مانک (رو فرشی)

 

 

زنان نایونیایی از قبیله پراناکان که دورگه‌های چینی و مالایی بودند، به طور معمول با دمپایی‌هایی که روی آن‌ها گلدوزی شده است به این طرف و آن طرف می‌رفتند. با توجه به اینکه این دمپایی‌ها ریشه در تاریخ و فرهنگ مالزی دارند. به صورت ساده‌تر و نه زرق و برق خاصی، بلکه با طرح‌های سنتی مثل گل‌ها و پرندگان و بعضا ترکیبی از الگوهای سنتی مالزی طراحی و ساخته می‌شوند. این دمپایی‌ها به دو صورت جلو باز و جلو بسته تهیه میشوند. این دمپایی‌ها که حالا بیشتر به عنوان روفرشی شناخته می‌شوند یکی از سوغاتی‌های برجسته و سنتی مالزی بوده که برای بردن به منزل و یا هدیه به عزیزان گزینه بسیار جالبی خواهند بود.

 

 

سنگکت (Songket)

 

 

سنگکت (Songket)

 

 

سنگکت در واقع پارچه‌های دست بافتی است که در کشورهای مالزی، اندونزی و برونئی تهیه می‌شود. این پارچه‌های دست بافت از ابریشم و نخ طلایی و یا نقره‌ای در طرح‌های براق و جذاب درست می‌شوند. بافندگی سنگکت در حقیقت هنری بوده که باید برای آن تعلیم دید و برای مردم مالزی از جایگاه بالایی نیز برخوردار است. این پارچه‌ها اگر در ابعداد متری تهیه نشوند، در قاب‌های زینتی و برای تزئین دیوار طراحی می‌شوند. از این پارچه‌ی ارزشمند در دوخت لباس‌ها، کیف و یا شال استفاده می‌شود. گران‌ترین حالت آن را می‌توانید در لباس‌های سنتی و دست دوز مشاهده کنید. بنابراین خرید تکیه از آن به عنوان رومیزی و یا شال سوغاتی تکرار ناشدنی خواهد بود.

مطالب مرتبط