زیباترین پارک‌ها و نقاط سرسبز استانبول

با وجود این که استانبول پیشرفت‌های زیادی کرده و به عنوان شهری گردشی شناخته می‌شود اما به واسطه پارک‌های متعدد و نقاط سرسبز گسترده‌ای که دارد نمی‌توان صرفا آن را شهری پر از ساختمان و آجر دانست. وجود برخی از مناطق سرسبز اطراف شهر به خاطر گسترس زندگی شهرنشینی از بین رفته‌اند. اگر قصد دارید همراه تور استانبول سفر کنید و تعطیلات خود را در آن بگذرانید، می‌توانید در زیباترین پارک‌هایش خسته در کنید. در ادامه به معرفی زیباترین پارک‌ها و نقاط سبز این شهر می‌پردازیم.

 

 

جنگل بلگراد

 

 

جنگل بلگراد

 

 

جنگل بلگراد که در ۱۵ کیلومتری استانبول واقع شده یکی از نقاط برای خنک شدن و فرار از گرمای تابستان و صرف اوقاتی دوستانه و خانوادگی است. اگر می‌خواهید در جایی سرسبز گشت و گذار کنید و بساط پیک‌نیک به راه کنید، حتما به جنگل بلگراد بروید. شما می‌توانید خیلی راحت با سوار شدن اتوبوس‌های میدان نقسیم به جنگل برسید و یا ماشینی کرایه کنید و به صورت شخصی به پارک بروید. جنگل بلگراد دارای بیش از ۲۰۰۰ گونه گیاهی عجیب و غریب و بومی، مسیرهای پیاده‌روی و مکان‌هایی برای پیک‌نیک است. به علاوه این‌ها، زمین‌های کشاورزی نیز به روی عموم مردم باز بوده که می‌توانید به سمت‌شان بروید و در حین پیاده‌روی از زیبایی‌های دیگری نیز دیدن کرده باشید. این باغ بزرگ در سال ۱۵۲۱ میلادی از دست صرب‌ها خارج شده و به تصرف سلاطین عثمانی در آمد.

آدرس: Belgrad Ormanı, Istanbul, Turkey

 

 

پارک ماکا

 

 

پارک ماکا

 

 

پارک کوچک و زیبای ماکا در محله ماکا و در نزدیکی محله مد Nişantaşı، جایی که مردم محلی به قدم‌زنی می‌پردازند، سگ خود را به گردش می‌برند و یا دوی آهسته می‌روند، وجود دارد. داخل پارک پر از درختان سرسبز و بلند و مسیرهای پیاده‌روی شیب‌دار است. شما در پارک مردمی‌ را می‌بینید که سگ‌هایشان را به گردش می‌آورند و اجازه می‌دهند آزادانه به بازی و دویدن مشغول شوند. از پل کوچک داخل پارک عبور کنید و به بخش تپه‌ای آن بروید که مردم تابستان‌ها برای پیک‌نیک و لمیدن روی چمن‌ها به آن می‌روند. پس اگر از گشت و گذار در مناطق مجاور خسته شدید و نیاز به آرامش و استراحت داشتید به این پارک بیایید و زیر سایه درختان از طبیعت سرسبز لذت ببرید. اگر به این پارک می‌روید سوار شدن در تله کابین محلی‌اش که بر فراز پارک می‌گذرد را از دست ندهید.

آدرس: Maçka Parkı, Maçka, Istanbul, Turkey

 

 

پارک تفریحی و هیجان‌انگیز بوستانچی(bostanci) را در استانبول ببینید

 

 

پارک ییلدیز

 

 

پارک ییلدیز

 

 

پارک ییلدیز در گذشته و در قرن ۱۸ میلادی جنگلی بود خصوصی، در اختیار شاهان عثمانی که برای شکار به آن می‌رفتند. زمانی که سلطان عبدالحمید دوم تصمیم گرفت از دلماباغچه به ییلدیز مقل مکان کند، این جنگل هم به پارک تبدیل شد. ییلدیز یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های شهر است که با وجود ویلاهایی که سلاطین عثمانی در قرون ۱۹ و ۲۰ در آن ساختند، همچنان زیبا و چشمگیر است. مخصوصا بهار و تابستان که محوطه پارک پر از گل‌های رنگی زیباست، ییلدیز به صحنه بازدید گردشگران و مردم بومی تبدیل می‌شود. پارک ییلدیز در محله‌ای به همین نام و در کنار کاخ‌ ییلدیز قرار گرفته است. بنابراین می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید و از دوی آن‌ها دیدن کنید.

آدرس:  Yıldız Parkı, Beşiktaş, Istanbul, Turkey

 

 

پارک امیرگان

 

 

پارک امیرگان

 

 

 

امیرگان یکی از پارک ‌های بسیار مهم استانبول از نظر قدمت و بزرگی است. این پارک از قرن ۱۷ام برای حدود ۳۰۰ سال بخشی از شهر بوده، ۱۱۷ هکتار از زمین‌های شهر را به خود اختصاص داده است. امیرگان با تنوع گیاهی و جانوری زیاد یکی از مقاصد اصلی طبیعت‌دوستان نیز محسوب می‌شود. شما می‌توانید در مسیرهای پیاده‌روی پارک قدم بزنید و خنکی و طراوت هوای آن را به ریه بکشید. گوشه‌ای پیدا کنید و لوازم پیک‌نیک را بچینید، از صدای پرندگان لذت ببرید و از زیبایی‌هایش عکاسی کنید. در این پارک زمین‌های بازی نیز قرار گرفته تا خانواده‌ها بتوانند اوقات خوبی را با بچه‌ها بگذرانند. بنابراین اگر در سفری خانوادگی همراه کودکان هستید، این پارک می‌تواند انتخاب خیلی خوبی برای شما و تمامی اعضای خانواده باشد. با این که پارک در فصل سرسبز تابستان چهره‌ای به غایت درخشان دارد اما بهار هم به واسطه شکوفه دادن گل‌ها و پخش شدن عطر آن‌ها در فضا، چهره‌ای زیبا و متفاوت از خود نشان می‌دهد. به علاوه میزبانی از دو تالاب زیبا موقعیت جذابی برای پیاده‌روی در اطراف آن‌ها و تمامی پرندگان را برای شما فراهم می‌آورد.

آدرس: Emirgan Parkı, Emirgan, Istanbul, Turkey

 

 

در سفر به استانبول از زیباترین مساجد آن بازدید کنید

 

 

پارک مدا

 

 

پارک مدا

 

 

یکی از پارک‌های جذاب بخش آسیایی استانبول که در منطقه کادیکوی قرار گرفته پارک مودا است. مردم زیادی ابتدا برای گردش با تورهای قایق‌گردی به دیدن حاشیه ساحل می‌روند و سپس با یک پیاده‌روی ۵ دقیقه‌ای خودشان را به این پارک می‌رسانند. برای مردمی که عاشق حظور در محیط‌های سرسبز همراه با منظره دریای آبی هستند پارک مدا انتخابی بسیار مناسب است. حتی اگر شانس آن را داشته باشید می‌توانید قایق‌های بادی در حال عبور از دریا را هم تماشا کنید. در حین قدم‌زنی و کشف محیط پارک از بستنی‌های رنگی خوشمره و وافل‌های معطری که دل هر رهگذری را می‌برند هم امتحان کنید.

آدرس: Caferağa Mahallesi, 34710 Kadıköy, Istanbul, Turkey

مطالب مرتبط