نکات مهمی که باید قبل از سفر به باتومی بدانید

گرجستان کشوری بسیار جذاب با زمینه‌های فرهنگی مختلفی است که در طول تاریخ از کشورهای همسایه خود عاریه گرفته است. گشت و گذار با تور گرجستان در شهرهای کلاسیک آن مخصوصا باتومی همراه با گروه بسیار لذت‌بخش است. با این همه هر شهر متخصات و فرهنگ خاص به خودش را دارد که اگر بیشتر در مورد آن‌ها بدانید می‌توانید سفر آسان‌تر و باکیفیت‌تری را تجربه کنید. ما در این پست به نکاتی اشاره می‌کنیم که بهتر است قبل از سفر به باتومی آن‌ها را بدانید.

 

 

 سفر به باتومی بسیار امن است

 

 

 batumi-is-very-safe

 

 

یکی از مواردی که در همان ابتدا به چشم‌تان خواهد آمد، آرامش و امنیت شهر است. شما می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز در شهر قدم بزنید بدون آن که اصلا نگران چیزی باشید. مردم معمولا تا نیمه‌های شب در خیابان‌ها قدم می‌زنند بدون آن که خطری تهدیدشان کند. تاکسی‌ها نیز کاملا راحت امن بوده و حتی با آرامش تمام می‌توانید به حومه شهر هم سفر کنید.

 

 

 مردم بومی صمیمی اما خجالتی

 

 

batumi-friendly-locals

 

 

مردم بومی گرجی از آن دسته از مردمانی نیستند که تا متوجه شوند خارجی هستید به شما نزدیک شوند و سر صحبت را باز کنند. اما افرادی که انگلیسی بلد هستند با مهربانی و صمیمیت شما را رهنمایی می‌کنند و هر کمکی بتوانند به شما می‌دهند. مردمی هم که توجه منظور شما نمی‌شوند با صمیمیت تمام چای تعارف می‌کنند و از شما می‌خواهند که با عکس مطلب را به آن‌ها تفهیم کنید. به طور کلی شما از لحاظ برقراری ارتباط مشکلی با آن‌ها نخواهید داشت.

 

 

با توجه به شخصیت شناسی خودتان به این شهر‌های گرجستان سفر کنید

 

 

 دومین شهر بزرگ گرجستان

 

 

batumi-second-city

 

 

باتومی در طول سالیان متمادی همیشه بعد از تفلیس و کوتایسی، سومین شهر بزرگ گرجستان شناخته می‌شد. با با تغییر رویکردهای سیاسی و اهمیت گردشگری، و همینچنین ایجاد زمینه‌های شغلی بهتر، حالا این شهر مقام دوم کشور را از لحاظ بزرگی و وسعت بدست آورده است.

 

 

در حاشیه دریای سیاه قرار گرفته است

 

 

 در حاشیه دریای سیاه قرار گرفته است

 

 

قرارگیری باتومی در حاشیه دریای سیاه از لحاظ اقتصادی برای این کشور اهمیت گسترده‌ای دارد. اما جدای از این مورد، در تابستان‌ها باتومی به واسطه داشتن سواحلی جذاب و منحصر به فرد، تبدیل به مقصدی برای علاقه‌مندان به تعطیلات ساحلی می‌شود. شما نیز می‌توانید همگام با مردم در این سواحل به تفریح بپردازید.

 

 

بهترین هتل‌های باتومی برای اقامت خانوادگی

 

 

 آب و هوای باتومی

 

 

 آب و هوای باتومی

 

 

گفتیم که باتومی در حاشیه دریای سیاه واقع شده است. اما اثرات آن به جز در اقتصاد و گردشگری، بر روی آب و هوا نیز مشهود است. به طوری که آب و هوای معتدل آن نه در زمستان‌ها سخت و طاقت‌فرساست و نه در تابستان‌ها داغ و سوزان. به طور کلی در سردترین حالت ممکن باتومی دمای ۵ درجه بالای سانتگیراد و در داغ‌ترین زمان تا ۲۵ درجه سانتیگراد را به خود می‌بیند.

 

 

 

 پول رایج پول رایج

 

 

گرجستان که اخیرا به عضویت اتحادیه اروپا در آمده، به جای یورو از ارز خود یعنی لاری استفاده می‌کند. هر ۱ لاری برابر با ۰٫۳۳ یورو است. بنابراین اگر می‌خواهید مبلغ چیزی را حساب کنید با از این الگو استفاده کنید. به علاوه یکی از مزیت‌های برجسته باتومی اینست که آنقدر همه جا خودپرداز وجود دارد، شما بی‌نیاز از حمل پول نقد هستید. حتی در حومه شهر نیز می‌توانید خودپرداز پیدا کنید.

 

 

رانندگی از سمت راست

 

 

رانندگی از سمت راست

 

 

ماشین‌های گرجستانی در اصل از سمت راست می‌رانند، اما ماشین‌هایی هم هستند که از سمت چپ می‌رانند و در شهر تردد می‌کنند. واضح‌تر آن که چون ماشین‌های دیگر از مرز این کشور وارد می‌شوند شما شاهد تردد هر دو مدل خواهید بود.

 

 

 

 دوستی بین مذاهب

 

 

 دوستی بین مذاهب

 

 

گرچه گرجستان به سمت مدرنیته می‌رود اما هنوز مردم آن به شدت مذهبی هستند و به کلیسا رفتن عادت دارند. به طور کلی مردم این کشور را ۸۰ درصد مسیحیان اتدکس و ۲۰ درصد دیگر را مسلمانان تشکیل می‌دهند. به همین دلیل است که شما در سطح شهر شاهد کلیساهای باشکوه و مساجد بسیار زیبا هستید. یکی از جنبه‌های باتومی‌گردی را همین نقاط عموما تاریخی تشکیل می‌دهند.

 

 

 جایگاه مادر در فرهنگ گرجی

 

 

 جایگاه مادر در فرهنگ گرجی

 

 

در فرهنگ این کشور هم مانند دیگر نقاط دنیا جایگاه مادر بسیار محترم و والاست و حتی خانواده جایگاه نخست را دارد. گرجی‌ها مادر را خدای خانواده می‌دانند و معتقدند وجود فامیل هر مشکلی را حل می‌کند. به همین دلیل روابط خانوادگی منسجمی دارند.

 

 

 Khachapuri پیتزای گرجستانی

 

 

  Khachapuri پیتزای گرجستانی

 

 

این غذای سنتی گرجی از خمیر نان، پنیر و تخم مرغ درست می‌شود و ظاهری دقیقا شبیه به پیتزا دارد. تقریبا در تمامی رستوران‌ها گرجستان این غذا جزو منو قرار داده می‌شود. شما می‌توانید Khachapuriهای خوشمزه‌ای را در باتومی نوش جان کنید. یکی از رستوران‌هایی که این غذای خوشمزه را باکیفت و قیمت عالی ارائه می‌دهدGrill Town واقع در مرکز شهر است.

 

 

ارزان‌ترین تفریحات باتومی که حالتان را خوب می‌کند

 

 

کشوری مقرون به صرفه

 

 

 کشوری مقرون به صرفه

 

 

گرجستان کشوری ارزان و مقرون به صرفه است که برای بازدید و گشت و گذار در آن لازم نیست حساب بانکی‌تان را خالی کنید. به علاوه به علت نزدیکی به ایران معمولا هزینه کمتری برای پرواز هم متقبل خواهید شد.

 

 

 اینترنت پرسرعت در همه جا

 

 

  اینترنت پرسرعت در همه جا

 

 

تقریبا هر جایی که بروید وای‌فای رایگان در دسترس است. رستوران‌ها، هتل‌ها و حتی آسانسور دارای یک اتصال به اینترنت رایگان است.

مطالب مرتبط