نکاتی که باید قبل از رفتن به شنزن بدانید

اگر قصد دارید در تور چین برای سفر یک روزه از هنگ کنک یا گوانگجو خارج شوید و دیگر مادرشهرهای جنوبی چین را ببینید، شنزن یکی از گزینه‌های پیش روی شما خواهد بود. این ابرشهر در طی ۳۰ سال گذشته تغییرات زیادی به خود دیده و تبدیل به یکی از نقاط برجسته چین شده است. در این مادر شهر گزینه‌‌های خیلی بیشتری از سالن‌های ماساژ ارزان و صرافی‌های مجلل وجود دارد که می‌توانند شما را جذب کنند. قبل از این که به این شهر بروید نکاتی هست که بد نیست درباره آن‌ها بدانید.

 

 

شنزن برای کسانی که ۳۰ سال قبل در این شهر زندگی می‌کردند قابل تشخیص نیست

 

 

شنزن

 

 

تا دهه ۸۰ شنزن شهر کوچک بازاری بود که تنها ۳ هزار نفر ساکن داشت و درآمد اصلی‌اش از کاشت برنج به دست می‌آمد. در سال ۱۹۷۹، رهبر چین، دنگ شیائوپینگ، این شهرستان را به شهر تبدیل کرد وقتی آن را به "منطقه ویژه اقتصادی" معرفی کرد. البته این طرح، اصلاحات سیاسی برای کل کشور بود که به صورت آزمایشی در شنزن پیاده شد. در فاصله کمی، این شهر رو به پیشرفت نهاد و بقیه شهرها نیز به دنبال آن حرکت کردند. به همین دلیل در فاصله کمی آسمان‌خراش‌ها چهره شهر را تغییر دادند. شنزن در حال حاضر بیش از ۱۰ میلیون خانه را میزبانی می‌کند.

 

 

شنزن جوان‌ترین جمعیت و مهاجران چین را دارد

 

 

شهر جوان شنزن

 

 

شنزن با امکانات و رفاه زیادش آنچنان به شهرت و توجه رسید که به هدف اصلی جوانان و دانشجویان سراسر چین تبدیل شد و بیشترین مهاجرت‌ها را به خود دید. در حال حاضر بیشترین قشر متوسط این شهر را افراد زیر ۳۰ سال تشکیل می‌دهند. از مهاجران به دنبال مدرک دکترا تا کارگران کارخانه‌ها که امیدوارند وضعیت معاش خود را تغییر دهند، طیف گسترده و شلوغی در این شهر می‌بینید که همگی در کنار هم زندگی می‌کنند. از آنجایی که شنزن بیشترین مهاجرین کشور را در خود جای داده دایره‌المعارفی از فرهنگ‌ها را ارائه می‌دهد. بی‌شک در تمام گوشه و کنار شهر نشانه‌های مختلفی از فرهنگ‌ها را خواهید دید.

 

 

آشنایی با زیباترین سواحل شنزن برای خوش‌گذرانی

 

 

منطقه ویژه اقتصادی با جاذبه‌های تاریخی

 

 

ancient-village

 

 

با توجه به این که شنزن مملو از فروشگاه‌های بزرگ و چشمگیر و آسمان‌‌خراش‌های مرتفع است و به عنواد نماد مدرنیته در چین شناخته می‌شود اما از جاذبه‌های تاریخی خالی نیست. شنزن دارای نمایشگاه‌های متعددی است که تاریخ هزارساله شهر را برای مهاجران تازه وارد و مسافران به تصویر می‌کشند. به علاوه شهر تاریخی غنی از جنگ‌ها و حملات دزدان دریایی زمان جنگ تریاک به خود دیده است.

 

 

شنزن در طول جشن سال نو چینی خلوت می‌شود

 

 

شنزن در طول جشن سال نو چینی خلوت می‌شود

 

 

بسیاری از مسافران بعد از رفتن به شنزن از شلوغی و هرج و مرج آن شکایت می‌کنند اما افرادی که در طول عید سال نوی چینی به آن رفته‌اند شنزن را شهری آرام و صلح‌جو یافته‌اند. در طول فستیوال‌ها مردم شهر را به سمت زادگاه اصلی خود ترک می‌کنند و فروشگاه‌ها نیز حراجی برپا می‌کنند. اما گردش در پارک‌های شنزن و بازار گل‌های سال نو برای مسافران این شهر، اقامتی شاد و جذاب فراهم می‌آورد. شما می‌توانید آزادانه در شهر بگردید و از تخفیفات بهترین استفاده را ببرید.

 

 

دیدنی‌های مهم و راهنمای گردشگری شنزن

 

 

یونسکو شنزن را به عنوان ظهور طراحی لقب داده است

 

 

یونسکو شنزن را به عنوان ظهور طراحی لقب داده است

 

 

شنزن با ادغام در نظام سرمایه‌داری خودش را تبدیل به مرکز بزرگی برای تولید کرد. اما در دهه‌ اخیر با تغییر جدید سیاسی، سعی دارد تا خود را به مرکز طراحی و نوآوری نزدیک کرده و به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده در دنیا معرفی کند. به همین دلیل است که در حال حاضر بسیار از مراکز کارآفرینی را میزبانی می‌کند و برای این کار از هیچ طرح تشویقی و تسهیلات فروگذاری نمی‌کند.

 

 

شنزن غنی‌ترین شهر چین در داشتن فضای سبز

 

 

شنزن غنی‌ترین شهر چین در داشتن فضای سبز

 

 

با وجود این که شنزن خیلی سریع رشد کرد اما از درک شهرسازی و شهرنشینی عقب نمانده است. به این ترتیب ۵۰ درصد خیابان‌های شهر درخت‌کاری شده هستند و در تمامی مناطق آن پارک‌ها و مناطق سرسبز ایجاد کرده‌اند به طوری که از شنزن، شهر باغ چینی ساخته‌اند. شما در این شهر دو چهره متفاوت از باغات سرسبز و زندگی شهری مدرنیته را در کنار یکدیگر می‌بینید که تلفیقی بسیار جذاب را پدید آورده‌اند. با چنین سیاستی علارغم جمعیت بالای شهری، فضا همیشه سالم و باطراوت می‌ماند. به این ترتیب شما هم می‌توانید در فروشگاه‌ها و مراکز تجاری لذت ببرید و هم در صورت خستگی و نیاز به آرامش در یکی از پارک‌ها خودتان را رها کنید و ساعاتی را به دور از همهمه خیابان‌ها و مراکز تفریحی بگذرانید.

 

 

ماندرین گویش اصلی شنزن

 

 

شنزن غنی‌ترین شهر چین در داشتن فضای سبز

در حالی که شنزن به عنوان شهری از استان جنوبی گوآنگدونگ به گویش اصلی کانتونی، ماندرین صحبت می‌کنند، در سرزمین‌های میانی چین نیز از این لحجه استفاده می‌کنند. با این همه چین با توجه به وسعت اقلیمی گویش‌های مختلفی را ارائه می‌دهد. با توجه به موقعیت شنزن در مهاجرپذیری و با وجود گویش اصلی آن‌ها ماندرینی، اما در طول سفر به این شهر با افرادی روبرو می‌شوید که به زبان‌های محلی دیگر هم حرف می‌زنند.

مطالب مرتبط