دلایل مهمی که شما را مشتاق سفر به باکو می‌کند

سفر با تور باکو و رفتن به پایتخت مدرن آذربایجان، تلفیقی از شهری قدیمی و قرون وسطایی و جدید با آسمان‌خراش‌هایی است که بعد از غروب آفتاب می‌درخشند، است. باکو در حاشیه دریای خزر قرار گرفته و یکی از شهرهای ساحلی و برجسته آذربایجان در جذب گردشگر محسوب می‌شود. ما در این مطلب برجسته‌ترین دلایل سفر به باکو را بررسی خواهیم کرد، بنابراین اگر تا به حال تصمیم دقیق و روشنی نگرفته‌اید تا به این شهر سفر کنید، بهتر است این مطلب را بخوانید تا بیشتر با این شهر ساحلی آشنا شوید.

 

 

تاریخی و مدرن

 

 

تاریخی و مدرن

 

 

بخش اصلی تاریخی باکو که به ایچری شهر شناخته می‌شود دارای برج‌های استوانه‌ای قرون باستانی، قصر قرون وسطایی شیروانشاه، غرفه‌های فروش فرش‌های سنتی است. از مرکز آن به سمت خیابان نظامی پیشروی کنید و از منطقه خرید و فروشگاه‌ها دیدن کرده و اجناس را زیر و رو کنید. شما در این شهر با ساختمان‌های سبک باروک و گوتیک از امپراطوری روبرو خواهید شد. اولین دکل نفتی باکو، خیابان‌های مستقیم و بلند از جاذبه‌هایی هستند که باید حتما از آن‌ها دیدن کنید.

 

 

پاکیزگی

 

 

پاکیزگی

 

 

در بیشتر شهرهای قفقازی و روستاهای آذری نظافت شهری کمتر رعایت می‌شود و شما در گوشه و کنار شهرها با مواردی برخورد خواهید کرد اما این واقعیت تلخ در مورد باکو صدق نمی‌کند و هیچ ذره‌ای از زباله و گرد و خاک پیدا نخواهید کرد. مردم شهر به شدت بر استفاده از کیسه‌های زباله و سطل آشغال‌ها تاکیید داشته و این انتظار را نیز از شما دارند که به آن احترام بگذارید.

 

 

این لیست از بهترین موزه‌های باکو را ببینید

 

بلوار باکو

 

 

بلوار باکو

 

 

به صورت رسمی این بلوار از میدان ملی پرچم آغاز شده و چند کیلومتر در امتداد ساحل دریای خزر ادامه می‌یابد و در نهایت به میدان آزادی ختم می‌شود. از اسکله‌ها گذر کنید و مسیر شهر سفید را در پیش بگیرید. در مسیر قدم بزنید و نماهای شهری را تماشا کنید. جمعیت زیادی که برای ماهی‌گیری در کنار دریا اطراق می‌کنند، کافه‌ها، چرخ و فلک بزرگ و مرکز خرید از جمله مناطقی‌ست که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید. بعد از غروب می‌توانید آتش‌بازی برج‌های شعله را در این منطقه تماشا کنید.

 

 

امنیت

 

 

امنیت

 

 

در مقایسه با دیگر پایتخت‌های دیگر، باکو شهری امن و آرام محسوب می‌شود. البته که جرم وجود دارد و شما همیشه باید مراقب خود و لوازم‌تان باشید. اما به طور کلی شهری آرام و با آمار جرایم پایین شناخته می‌شود. بعد از تاریکی هوا بیشتر مراق خودتان باشید و سعی کنید از پوشیدن کوله‌پشتی خودداری کنید.

 

 

۵ بازار سنتی و خیابانی در باکو برای خرید ارزان

 

 

مقصدی خانوادگی

 

 

مقصدی خانوادگی

 

 

زنان در حال گپ و گفتگو در محیط قدم می‌زنند، خانواده‌ها در تمام ساعات مشغول گشت و گذار هستند. بچه‌ها در نزدیکی والدین‌شان بازی می‌کنند، و مردم محلی عموما اخلاق خیره‌ شدن به دیگران را ندارند. همین ویژگی به زنان احساس راحتی می‌دهد و از باکو مقصدی مناسب برای سفرهای زنانه نیز می‌سازد.

 

 

مقرون به صرفه

 

 

affordable

 

 

آذربایجان بعد از دومین رونق نفتی خود به عنوان دبی قفقاز نام گرفت و پیشرفت زیادی کرد. دولت به دنبال پیشرفت باکو بود و به همین خاطر ساخت و ساز بی‌پایانی را در این شهر شروع کرد. باکو شهری گران بود تا این که از سال ۲۰۱۵ قیمت نفت کاهش پیدا کرد و ارزش منات به نصف دلار تقلیل یافت. امروزه همانند ایسلند منطقه‌ای گردشی و مقرون به صرفه شناخته می‌شود. یک وعده غذای سالم همراه با نوشیدنی‌های آذری در رستورانی محلی، عموما برای دو نفر حدود ۳۰ دلار هزینه در بر خواهد داشت. همچنین شما می‌توانید با ۱ دلار از خدماتی همچون مترو و اتوبوس شهری استفاده کنید. بنابراین اگر به دنبال سفری مقرون به صرفه هستید باکو یکی از گزینه‌های پیشنهادی ما به شماست.

 

 

۷ دیدنی شگفت‌انگیز که پیش از ترک باکو بهتر است ببینید

 

 

دسترسی آسان به همه جا

 

 

دسترسی آسان به همه جا

 

 

الگو شهری باکو بسیار منظم بوده و معمولا خیابان‌ها طولانی و مستقیم هستند، در انتهای خیابان‌ها نیز عموما گردش به چپ یا راست قرار گرفته، به این ترتیب عملا گم شدن در این شهر غیرممکن است. اگر هم بخواهید به جای پیاده‌روی از حمل و نقل عمومی استفاده کنید تنها با هزینه ۱ دلاری می‌توانید از متر و اتوبوس استفاده کنید.

 

 

تکریم زنان

 

 

تکریم زنان

 

 

یکی از دلایلی باکو مقصدی مناسب برای زنان شناخته می‌شود احترام ویژه‌ایست که مردان برای زنان قائلند. بنابراین تعجب نکنید اگر کسی برای شما در نگه داشت و یا در مترو و اتوبوس صندلی خودشان را به شما تعارف کردند. همچنین اگر با مردی آذری قرار کافه و یا شام دارید نیازی نیست که کیف پولتان را از کیف در بیاورید. به همین ترتیب اگر به عنوان مردی خارجی با یک زن آذری قرار دارید این انتظار از شما می‌رود که به این فرهنگ احترام بگذارید و پول میز را تقبل کنید. ریشه این فرهنگ نیز به ۲۰۰ سال پیش و زمان سلطه شوروی برمی‌گردد.

 

 

معبد آتشگاه

 

 

معبد آتشگاه

 

 

این معبد متعلق به زرتشتیان پیش از اسلام در باکو بوده و از قدیمی‌ترین آثار به جا مانده از ادیان توحیدی کهن است. از قرن ۱۷ تا ۱۸ این آتش این آتشگاه به صورت یکسره روشن بوده و مانند محلی مقدس تکرم شده است. اما ساخت آن در اصل به ۲ قرن قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. اگر به باکو سفر می‌کنید حتما روزی را برای رفتن به این آتش‌گاه که در ۳۰ کیلومتری مرکز شهر در منطقه سوراخانی قرار گرفته اختصاص دهید.

مطالب مرتبط