اطلاعاتی که باید در سفر به دبی در طول ماه رمضان بدانید

در تور دبی می‌بینید رمضان یکی از ماه‌های بسیار مورد احترام بین تمامی مسلمانان با هر فرقه و اعتقادی است. با این که اصول اصلی این ماه یعنی روزه گرفتن در تمام نقاط دنیا یکسان است اما هر جایی رسم و رسوم خودشان را دارند. از بازارهای محلی مخصوص رمضان گرفته تا مراسم دعا و تغییر ساعات کاری، هر منطقه‌ای به نحوی عمل می‌کند. اگر قصد دارید در رمضان به جایی همچون دبی سفر کنید بد نیست اطلاعاتی درباره شیوه زندگی مردم آن در طی این ماه داشته باشید.

 

 

تبریک رمضان

 

 

تبریک رمضان

 

 

به طور کلی مردم در طول این ماه، با گفتن عباراتی همچون "رمضان کریم" و یا "رمضان مبارک" این ماه را به هم تبریک گفته و بر اهمیت و قداست آن صحه می‌گذارند. بنابراین در در طول ماه با چنین چیزی روبرو شدید تعجب نکنید زیرا این تبریکات جزوی از سنت مردم محسوب می‌شود. شما هم می‌توانید متقابلا با این عبارت در سنت تبریک رمضان شرکت کنید.

 

 

غذا و نوشیدنی

 

 

غذا و نوشیدنی

 

 

در دبی هم مانند ایران غذا خوردن، نوشیدن، سیگار کشیدن و آدامس جویدن ممنوع بوده و فارغ از هر ملیت و اعتقادی به همه گسترش داده شده است. به همین دلیل اگر کسی این اعمال را در فضاهای عمومی انجام دهد طبق ماده ۳۱۳ قانون مجازات امارات متحده عربی به پرداخت ۲ هزار درهم معادل ۵۴۵ دلار جریمه ملزم خواهد شد. با این حساب همانند کشورمان تنها در اتاق‌های هتل، حریم شخصی و رستوران‌های مشخص شده خوردن و نوشیدن آزادست.
قانونا بیشتر رستوران‌ها و غذاخوری‌ها در طول رمضان تا غروب تعطیل هستند اما در سال‌های اخیر رویه ملایم‌تری پیش گرفته شده و رستوران‌هایی با استفاده از کرکره‌های تیره شیشه‌ها را می‌پوشانند و تنها در داخل سالن غذاخوری و نه در بیرون آن غذا سرو می‌کنند. همچنین اخیرا دبی منع فروش نوشیدنی‌های الکلی را در طول روز لغو کرده است. سابقا تا قبل از غروب آفتاب هیچ فروشگاهی حق فروش این دسته از نوشیدنی‌ها را نداشت. دولت با این رویه که می‌خواهد دبی یک تجربه گردشی عالی برای همه بازدیدکنندگان باشد اجازه سرو و فروش این قبیل نوشیدنی‌ها را در تمام طول روز در کلاب‌ها و بارها آزاد کرد. بسیاری از سینماها، پارک‌های تفریحی و سایر جاها نیز برای آن‌هایی که روزه نیستند تعیین می‌شود تا بتوانند به راحتی گردش کرده و روز خود را به سلیقه خودشان سپری کنند.

 

 

۶ هتل ساحلی دبی برای تعطیلات تابستانی

 

 

ساعات کاری

 

 

ساعات کاری

 

 

به طور کلی ساعات مدرسه در طول این ماه کمتر بوده و دانش آموزان کمی بعد از اذان ظهر تعطیل می‌شود. طبق قانون کار نیز ادارات دو ساعت در ساعات کاری خود کاهش داده و از ۸ ساعت به ۶ ساعت کار تقلیل می‌دهند. البته این قانون مستقیما به مسلمانان اشاره کرده و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا ۶ ساعت در روز کار کنند.

 

 

 

ساعات بازگشایی

 

 

ساعات بازگشایی

 

 

عموما ساعات بازگشایی فروشگاه‌ها و خیابان‌ها خیلی تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند، شاید تنها مراکز کوچک در ساعت کاری خود تغییر ایجاد کنند. به طور کلی آن‌ها ساعت ۱۰ صبح فعالیت روزانه‌شان را آغاز می‌کنند و بعد از نیمه شب نیز تعطیل می‌کنند. بسیاری از فروشگاه‌ها، مراکز تفریحی و پارک‌ها خلوت بوده و شما آزادانه در آرامش تمام می‌توانید از هر جایی که خواستید بازدید کنید. رمضان یکی از بهترین زمان‌ها برای بازدید از دبی است. ماه رمضان به دلیل گرمای بالا خبری از گردش‌های توریستی نیست و این موقعیت خوبی برای شماست که به راحتی و به دور از شلوغی از مراکز دیدنی و تفریحی بازدید کنید. البته بعد از غروب جمعیت در خیابان‌ها و مراکز تفریحی و رستوران‌ها به سر حد خود می‌رسد. بنابراین اگر قصد خوردن غذا دارید بهتر است از قبل میز رزرو کنید زیرا ممکن است در صف‌های طولانی بمانید.

 

 

ببینید در دبی؛ غذاهای خیابانی رستوران ۳۶۰

 

 

 

عرف و عادت

 

 

عرف و عادت

 

 

رمضان، ماه بسیار مقدسی بوده و عموم مردم باید تلاش کنند تا به آن احترام بگذارند. به همین دلیل نباید موسیقی با صدای بلند در مراکز عمومی همچون فروشگاه‌ها و همچنین ماشین پخش شود، شما اگر تمایل دارید آهنگ گوش کنید بهتر است از هدفون استفاده کنید. گردشگران نیز وقتی در رمضان به دبی سفر می‌کنند برای احترام به این ماه و مردم محلی از پوشیدن لباس‌های خیلی تنگ و یا کوتاه اجتناب می‌کنند، پس بهتر است این نکات را در نظر داشته باشید. به طور کلی توصیه می‌شود تا همه افراد چه زن و چه مرد، از شانه تا زانوهایشان را بپوشانند.
همچنین رفتارهای عاشقانه در مکان‌های عمومی مخصوصا زوج‌های جوان معمولا ناپسند تلقی شده و بازتاب مثبتی بر مردم ندارد. پس برای این که با واکنشی روبرو نشوید این نکات را به خاطر بسپارید.

 

 

تخفیفات و فروش

 

 

تخفیفات و فروش

 

 

معمولا مراکز تفریحی و فروشگاه‌‌ها و مراکز فروش در طول ماه رمضان خلوت هستند، تخفیفات و کوپن‌های حراجی خیلی خوبی در آن‌ها صورت می‌گیرد. مخصوصا تخفیفات بر روی لباس‌ها، اسباب‌ بازی‌ها و لوازم جانبی بسیار مشهود و قابل توجه است. این موضوع در پایان ماه و آمدن عید فطر به اوج خودش می‌رسد. بنابراین اگر در این زمان به دبی سفر کنید مطمئنا می‌توانید از مزایای بسیاری بهره ببرید.

 

 

حقایقی شگفت انگیز درباره پارک میراکل گاردن دبی

 

 

افطار

 

 

افطار

 

 

افطار نیز همانند دیگر نقاط دنیا، وعده غذایی برای شکستن روزه و پایان بخشیدن به روز است که همراه با جشن و ضیافت‌های خانوادگی برگزار می‌گردد. در سراسر دنیا خانواده‌ها گرد هم جمع شده و از غذاهای رنگی و متنوع و جمع دوستانه و صمیمی‌شان لذت می‌برند. رستوران‌ها نیز افطار سرو می‌کنند و همان‌طور که پیشتر گفتیم تخفیفات و پیشنهادات خوبی ارائه می‌دهند. مردم مسلمان عادت دارند که برای افطار حتی از خارجی‌ها و غیرمسلمان‌ها نیز دعوت کنند. بنابراین اگر به یک مهمانی افطار دعوت شدید حتما در آن شرکت کرده و بیشتر با فرهنگ مردم این منطقه آشنا شوید.

 

 

عید فطر

 

 

عید

 

 

عید فطر پایان بخش ماه رمضان بوده و همراه خود ۳ روز تعطیلی به ارمغان می‌آورد. مسلمانان در این روزها بهترین لباس‌هایشان را می‌پوشند و در دید و بازدید از همسایه‌ها، دوستان و آشنایان غذا و هدیه به یکدیگر پیشکش می‌کنند. ادارات و مدارس در این ۳ روز تعطیل بوده و در عوض مراکز تفریحی، فروشگاه‌ها و پارک‌ها با تخفیفات ویژه و جشنواره‌ها از جمعیت لبریز هستند.

مطالب مرتبط