۱۰ جاذبه‌‌ی برتر توریستی در آنتالیا

تور آنتالیا جاذبه‌های زیادی برای ارائه به بازدیدکنندگان خود دارد بنابراین اگر می‌خواهید یک برنامه گردشی برای مدت اقامت خود داشته باشید، چیزهای زیادی برای سرگرمی خود پیدا خواهید کرد. شهرک قدیمی آن پر از مکان‌هایی با فضای تاریخی است که با وجود مسافتی که با شهر دارد چندین خرابه و بنای متروک برای تماشا در خود نگه داشته است. با اینهمه تمام چیزی که در آنتالیا پیدا خواهید کرد مربوط به تاریخ نمی‌شود، علاقه‌مندان به پیاده‌روی و تفریح در ساحل می‌توانند از بخش ساحلی این شهر لذت ببرند.

 

۱- شهر قدیمی کالیچی در آنتالیا

 

 

 شهر قدیمی کالیچی

 

 

در نزدیکی خلیج کالیچی جایی برای قدم زدن ایجاد شده که عمارت‌های عثمانی به طور سفارشی تعمیر و تمام خیابان‌ها سنگفرش شده‌اند. این مکان در حال حاضر هتل‌های شیک و لاکچری، بوتیک‌های ویژه، مغازه‌های سوغاتی، گالری‌های هنری و رستوران‌ها را در خود جای داده است. گرچه این مکان تنها برای جلوه بخشیدن به محلی تاریخی است اما جاذبه‌های توریستی کوچکی به گردشگران ارائه می‌دهد. میدان اصلی آن، کاله کاپیسی، از ۱۲ ستون سنگی ساعت پوشیده شده است. همچنین مسجد قرن ۱۸امی تکیلی مهمیت پاشا از جاذبه‌های زیبای کاشی کاری برخوردار بوده که ارزش بازدید را دارد. شما می‌توانید در کنار Hesapçı Sokak، مناره منحصر به فرد کسیک را پیدا کنید که بقایای آن بعد از آتش‌سوزی قرن ۱۹‌ام، از یک معبد رومی به کلیسای بیزانس بازسازی و تبدیل شد و در آخر به عنوان مسجد مورد استفاده قرار گرفت.

مکان: Atatürk Caddesi

 

۲- بندر قدیمی آنتالیا

 

 

بندر قدیمی آنتالیا

 

 

بندر قدیمی آنتالیا، یک بندر زیبا پر از بوتیک‌ها، کافی شاپ‌ها، بازارها و قایق‌های کوچک باشکوهی است که با منظره زیبای دریای مدیترانه زیبایی شگرفی به خود گرفته‌اند. شاید در حال حاضر با وجود قایق‌های تفریحی سخت باشد که تصور کنید این مکان قدیمی روزی یکی از بزرگ‌ترین مراکز اقتصادی آنتالیا بوده است. اما این روزها برای خرید و بعد تماشای غروب خورشید همراه با سرو قهوه به آنجا می‌روند. همچنین می‌توانید با یکی از قایق‌های تفریحی روی دریای مدیترانه شناور شده و یا در ساحل آن به شنا بپردازید بنابراین هنگام رفتن به این محل با خودتان حوله همراه داشته باشید.

مکان: Mermerli Sokak, Kaleiçi

 

۳- موزه آنتالیا

 

 

 موزه آنتالیا

 

 

اگر از علاقه‌مندان به تاریخ ترکیه هستید بازدید از این موزه را از دست ندهید. در این موزه خیره‌کننده‌ترین و بهترین آثار تاریخی از حفاری‌های باستانی در کل سواحل ترکیه به نمایش در آمده است و حتی بهتر از آن نمایش آثار به صورت مجموعه‌ای از سبک زندگی و ثروت مردم ترکیه برای درک بهتر تاریخ آن است. بخش بزرگ این نمایش باستانی مربوط به عصر برنز بیزانس می‌شود که بیشتر آن‌ها از خرابه‌های اطراف جمع‌آوری و به نمایش در آمده است. اگر زمان محدودی دارید از گالری‌های حاوی موزاییک از Seleukeia، نمایشگاه نقره از Aspendos و مجسمه‌های خدایان از پرژه دیدن کنید.

مکان: Konyaaltı Caddesi

 

۴- مناره یولی در آنتالیا

 

 

مناره یولی

 

 

بزرگ‌ترین مشخصه آنتالیا مناره فلوت ساخته شده توسط سلطان الاءالدین کی‌قباد سلجوقی از ۱۲۱۹ تا ۳۶ بنا شد. این مناره نمونه بارز معماری سلجوقی با یک پایه مربعی شکل و ستون ۸ ضلعی بر روی آن تشکیل شده است و مسجد قرن چهاردهمی متصل به آن هنوز در حال استفاده است. این مناره در کنار دروازه ورود به شهر قدیمی قرار گرفته است.

مکان: Cumhuriyet Caddesi

 

۵- دروازه هادریان در آنتالیا

 

 

دروازه هادریان در آنتالیا

 

 

دروازه مرمری یکی از اصلی‌ترین و دراماتیک‌ترین دروازه‌های ورودی به منطقه کالیچی است. محدوده‌ی وسیعی از شهر رومی در قسمت شرقی شهر قدیمی با دیوارها محافظت شده و دروازه هادریان یکی از قابل توجه‌ترین بخش‌های آن است. به افتخار بازدید خود امپراطور هادریان در سال  ۱۳۰ میلادی دروازه سه قوسی مرمری که دارای برج‌هایی در جناحین است با مجسمه‌های سنگی زینت داده شد. در حین عبور از زیر قوسی‌ها به تماشای حکاکی‌های به جا مانده نیز مشغول شوید.

مکان: Atatürk Caddesi

 

۶- قلعه رومی در آنتالیا

 

 

قلعه رومی

 

 

این قلعه در قرن دوم در کناره پارک Karaalioǧlu ساخته شده و برج‌های ۱۴ متری آن تا بالای بندرگاه دید دارد. گرچه دقیقا کسی از کاربرد اصلی آن خبر ندارد اما طبق گفته‌ها از آن به عنوان فانوس و برج مراقبت، مخصوصا زمان شلوغی بندرگاه استفاده می‌شده است. خود پارک هم با پوششی از گل‌های رنگی محلی مناسب برای استراحت و تماشای غروب خورشید همراه با نوشیدن قهوه ترکی است.

مکان: Karaalioǧlu Park, Kaleiçi

 

۷- آسپندوس

 

 

آسپندوس

 

 

یکی از دلایل سفرگردشگران به آنتالیا، به تنهایی تورهای یک روزه بازدید از آسپندوس است. آسپندوس در حقیقت محل نمایش رومی و طبق گفته‌ها از برترین‌های دنیا و از جاذبه‌های مشهور ترکیه است و اوج شکوه آن به قرون دوم و سوم بر می‌گردد. به جز بخش اجرای نمایش که به طور کامل بازسازی شده و گنجایش ۱۵هزار نفر را در خود دارد، باقی آن هنوز به صورت ویرانه باقی مانده که همان هم برای گردشگران بسیاری از جاذبه‌های دیدنی برخوردار است.

مکان: ۴۷ کیلومتری شرق آنتالیا

 

۸- ترمسوس آنتالیا

 

 

 ترمسوس آنتالیا

 

 

شاید آسپندوس تمام شهرت تاریخی منطقه را از آن خود کرده باشد اما ترمسوس آن را به چالش می‌کشد. هیچ یک از یونانی‌ها و رومی‌ها نتواننستند پیسیدیانس کسی که به شدت از استقلال خود در کوه ایریه در ترمسوس محافظت می‌کرد را شکست دهند. باقی مانده‌های این شهر باستانی در امتداد یک تپه ناهموار با چشم‌اندازی به حومه، پخش شده است. اگر مایل به بازدید از این منطقه هستید کفش مناسب و راحت به پا کرده و آب زیادی همراه خود ببرید.

مکان: ۳۴ کیلومتری شمال غرب آنتالیا

 

۹- پرج در آنتالیا

 

 

پرج در آنتالیا

 

 

این شهر تاریخی به جا مانده از دوران حکومت رومیان و معماری خاص و منحصر به فرد آن‌ها و پایتخت پامفیلیا بوده است. گرچه خرابه‌های این منطقه مانند دیگر جاذبه‌های ترکیه برجسته نیست اما بدین معنی هم نیست که کسی برای بازدیداز آن نرود. حمام‌های رومی، درواز‌های هلنیستی و آکروپلیس همگی از جاذبه‌های پرچ هستند.

مکان: ۴۷ کیلومتری شرق آنتالیا

 

۱۰-  المپیوس و چیمارا در آنتالیا

 

 

المپیوس و چیمارا در آنتالیا

 

 

خرابه‌های بیشمار چیرالی قبیله‌ای از الیمپوس و همچنین ویرانه‌های مشهور چیمارا مانند ستاره‌ای همیشگی بر فراز صخره‌های سنگی سوسو می‌زند. المپیوس در بین جوانان کوهنورد از محبوبیت بالایی برای کمپینگ در شب برخوردار است. هردوی این ویرانه‌ها برای بازدید از منطقه و یک گشت و گذار تاریخی زیبایی‌های خودشان را دارند. بنابراین کسانی که به دنبال یک مسافرت ساحلی با تجربه‌های گردشگری متنوع هستند هرگز نباید رفتن به این منطقه ازترکیه را از دست بدهند.

مکان: ۸۴ کیلومتری جنوب غربی آنتالیا

مطالب مرتبط