همه‌ی آنچه که باید در مورد تماشای بازی‌های جام جهانی بدانید

اگر قصد دارید همراه تور جام جهانی روسیه به دیدار بازی‌های تیم ملی ایران بروید و شاهد یک رویداد تاریخی باشید، نیاز دارید مسائلی را بدانید و نکاتی را رعایت کنید تا به مشکل برنخورید. نحوه تهیه بلیط، شناسه هواداری یا به عبارتی همان (Fan ID) و موارد استفاده از آن‌ها مسائلی هستند که با آن‌ها روبرواید. با ما همراه باشید تا در این مقاله به چنین مواردی بپردازیم.

 

 

اقدامات روسیه برای برگزاری با شکوه‌ترین جام جهانی تاریخ

روسیه در طول سال‌های اخیر نشان داده قصد دارد به روزهای اوج و جاه‌طلبی گذشته بازگردد و برای این هدف از هیچ سرمایه‌گذاری و صرف هزینه‌های هنگفت فروگذار نیست. میزبانی المپیک زمستانی ۲۰۱۴ به تنهایی پرهزینه‌ترین مسابقات زمستانی المپیک بوده و حالا این کشور با احداث ۶ استادیوم فوق‌العاده شیک و مدرن و دو استادیوم به شدت بازسازی شده به استقبال مسابقات جام جهانی فوتبال و مهمانان خود می‌رود. همچنین تماشاگرانی که موفق به تهیه بلیط شده‌اند می‌توانند از متروی شهری به رایگان استفاده کنند، تنها کافیست بلیط را نشان دهند و سوار قطار شوند.

 

اطلاعات کلی درباره بلیط‌های جام جهانی

همانطور که بیشتر به مسابقات جام جهانی نزدیک می‌شویم اطلاعات بیشتری از نحوه برگزاری و قوانین و مقررات منتشر می‌شود که لازم است بدانید. همانطور که روسیه میزبان این مسابقات در تابستان ۲۰۱۸ است و تمامی گروه‌ها و دسته‌ها مشخص شده‌اند، فیفا اعلام کرده از سپتامبر ۲۰۱۷ تا به کنون مجموع ۱٫۶۹۸٫۰۴۹ بلیط به مسبقات اختصاص یافته که فروش آن‌ها از ۱۸ آوریل یعنی حدود دو هفته پیش آغاز شده است. فیفا برای دور اول مسابقات دسته اول ۷۳۵٫۱۶۸ بلیط و برای مرحله دوم ۵۶۸٫۴۴۸ در نظر گرفته که از این مقدار ۳۹۴٫۴۳۳ را برای مشخص شدن تیم‌ها بعد از انجام بازی در مرحله اول به فروش می‌رسانند.

 

 

چگونه می‌توانیم بلیط جام جهانی را بخریم؟

 

بلیط‌های جام جهانی از طریق وبسایت رسمیFIFA.com's ticketing service  فروخته می‌شود که فروش آن نیز از ۱۴سپتامبر ۲۰۱۷ آغاز شده است. همچنین فیفا اعلام داشته بلیط‌ها در دو مرحله به فروش می‌رسد که هر کدام از این مراحل نیز دو بخش جدا را شامل می‌شوند. بخش اول مرحله اول از تاریخ ۱۴ سپتامبر تا ۱۲ اکتبر فروش خود را انجام داد که تمامی متقاضیان شانس یکسانی برای تهیه بلیط تا تاریخ ۱۶ اکتبر داشتند.

بخش دوم از مرحله اول هم از تاریخ ۱۶ نوامبر آغاز شد و تا ۲۸ نوامبر به پایان رسید که طی آن سیاست کلی به این شکل بود که هر کسی زودتر اقدام می‌کرد صاحب بلیط می‌شد و تمامی این مرحله از طریق بخش فروش بلیط انجام می‌گرفت.

مرحله دوم هم به همین ترتیب است با این تفاوت که تماشگران می‌دانند به دیدن کدام بازی می‌خواهند بروند. یک بخش رندمی از ۵ دسامبر آغاز شد و تا بعد از قرعه کشی جام جهانی تا ۳۱ ژانویه ادامه داشت.

بخش دوم مرحله دوم فروش بلیط از ۱۳ مارچ کار خود را آغاز کرد و ۳ آوریل به آن پایان داد. در این مرحله هم فروش بلیط بر اساس سرعت در خرید انجام گرفت و به این ترتیب هر که زوودتر می‌خرید مالک بلیط بود.

اما یک فروش برای مرحله آخر و برای فینال مسابقات وجود دارد که از ۱۸ آوریل فروش خود را آغاز کرده تا ۱۵ جولای ادامه خواهد داشت.

 

 

قیمت بلیط‌های جام جهانی چقدر است؟

 

 

قیمت بلیط

 

 

طبق تقسیم‌بندی فیفا ۴ دسته بلیط در جایگاه تماشاگران در نظر گرفته شده که دسته‌های ۱، ۲ و ۳ تماشگران سراسر دنیا را تشکیل می‌دهند و می‌توانند به صورت آنلاین خرید کنند. اما دسته ۴ام که حداقل ۳۵۰ هزار بلیط را در بر می‌گیرد فقط به اتباع روسی و بومی کشور روسیه فروخته می‌شود. این بلیط‌ها که معادل ۱۷ پوند ارزش دارند در مقایسه یا دیگر جایگاه‌های ۸۰ پوندی ورزشگاه بسیار ارزان هستند. قیمت بلیط به دلار آمریکا (و روبل روسیه برای رده چهارم) در عکس بالا نمایش داده شده است. جدول زیر نشان دهنده تبدیل قیمت دلار آمریکا به پوند انگلیس تا دسامبر ۲۰۱۷ است.

 

 

بلیط جام جهانی

 

در سنت‌ پترزبورگ از کجا سوغاتی بخریم؟

 

آیا بلیط جام جهانی دوباره به فروش خواهد رسید؟

فروش بلیط انحصارا در اختیار فیفا بوده و هر خرید و فروش مجددی باید با رضایت کتبی فیفا که قوانین آن طی فروش بلیط مشخص شده صورت می‌پذیرد. بنابراین اگر شما از جایی جز سایت فیفا بلیط تهیه کنید احتمالا به مشکلات متعددی بر بخورید که در نهایت برای شما بازپرداخت مالی هم نداشته باشد. با این همه بهترین راه برای خرید بلیط اقدام از طریق شرکت‌های فروش تور است تا به همراه بلیط بازی‌ها، هتل، بلیط رفت و آمد بین شهری بین شهرهای برگزار کننده مسابقات و تمام چیزهایی که به آن احتیاج دارید نیز در اختیارتان قرار بگیرد تا شما تنها از دیدن مسابقات لذت ببرید و نگران هیچ چیز نباشید.

 

 

بلیط‌های جام جهانی چه شکلی هستند؟

 

 

بلیط بازی

 

 

فیفا در ۶ام آوریل از بلیط‌های جام جهانی رونمایی کرد. بر روی این بلیط‌ها اطلاعات مهم مسابقه به همراه مشخصات فردی، محل سکونت، و موارد امنیتی مانند بارکد و هولوگرام درج شده است. هر بلیط به نام دارنده بلیط صادر شده که با شناسه طرفداری مطابقت دارد. در پشت بلیط نیز اطلاعاتی از قبیل نقشه ورزشگاه، کارهای ممنوع و یک نسخه کوتاه از شرایط و ضوابط مندرج در فیفا نوشته شده است.

 

 

۹ حقیقت شگفت‌انگیز در مورد روسیه که شما را مسافر این سرزمین می‌کند

 

شناسه هواداری چیست؟

 

 

فن ای دی

 

 

در واقع شناسه هواداری بخشی از تایید هویت شماست که اطلاعات درج شده بر روی آن با اطلاعات بلیط شما مطابقت دارد و با استفاده از آن می‌توانید برای رفتن به ورزشگاه از خدمات داخل شهری مانند مترو به رایگان استفاده کنید. در نظر داشته باشید که بدون داشتن شناسه طرفداری قادر به ورود به داخل وزرشگاه نخواهید بود.

 

 

چگونه شناسه هواداری تهیه کنیم؟

در ابتدا به آدرس www.fan-id.ru بروید و فرم درخواست شناسه را با دقت و کامل پر کنید. بعد از رسیدن با تور روسیه به این کشور با داشتن مدارک و یک قطعه عکستان به دفاتری که کارت‌ها را صادر می‌کنند بروید تا تنها ظرف چند دقیقه کارت شما صادر شود.

 

 

دفاتر فیفا 

 

 

دفاتر تهیه شناسه طرفداری کجاها هستند؟

مسکو: Ulitsa Khamovnichesky Val, 24
سنت پترزبورگ: Liteyny Prospekt., 26, Preobrazhensky Dvor Business Centre.

سوچی: Ulitsa Novaya Zarya, 7, MoreMall

کازان: Ulitsa Baumana, 44/8, Rodina Entertainment Centre

کالینگراد: Ulitsa Teatralnaya, 35, Morskoy Business Centre

نیژنی نووگورود: st. Sovnarkomovskaya,28

روستوف: st. Nizhnebulvarnaya, 6, Five Seas (Pyat Morey) business center

سامارا: Moscow Highway 17

مطالب مرتبط